logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

LG 32lc52 ch.LP78A - zniekształcony dźwięk, napięcia w normie, co dalej?

anemik 19 Lis 2011 17:40 3765 10
REKLAMA
  • #1 10157103
    anemik
    Poziom 19  
    Posty: 433
    Pomógł: 5
    Ocena: 34
    Mam problem z LCD jak w temacie polegający na tym, iż nie mogę zlokalizować źródła zniekształceń fonii (dźwięk z szelestem).
    Posprawdzałem wszystkie napięcia i mimo, iż były w porządku, to powymieniałem wszystkie elki w bloku zasilacza, oczywiście bez widocznych efektów. Napięcia wychodzące z zasilacza to:
    5V mam 4,98V
    12V - 12,07V
    19V - 19,24V
    6,5V - 6,5V
    Na main board również napięcia są w normie:
    9V - 9v
    8V - 8,1V
    3,3V - 3.298V
    1,8V - 1,8V

    Może ktoś się spotkał z podobnym przypadkiem lub wie co może być przyczyną takie stanu rzeczy?
  • REKLAMA
  • #2 10157359
    boro1234567
    Spec od komputerów
    Posty: 26420
    Pomógł: 2772
    Ocena: 1538
    Nie napisałeś czy fonia jest zniekształcona z anteny, czy ze źródeł zewnętrznych również występują zniekształcenia.
  • REKLAMA
  • #3 10157425
    anemik
    Poziom 19  
    Posty: 433
    Pomógł: 5
    Ocena: 34
    Fonia jest zniekształcona ze wszystkich źródeł. Stopień końcowy jest wykonany na TPA3107D2 i jest on zasilany tylko napięciem 19V. Może to on jest winowajcą?
  • REKLAMA
  • #4 10158006
    mirex
    Poziom 43  
    Posty: 21794
    Pomógł: 1950
    Ocena: 1989
    Może, a może coś obok niego. Jest tam parę elementów w aplikacji. I kto to ma sprawdzić?

    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1796351.html pkt 3 - tak producent zapisał model? Co to za wyraz "ch.LP78A"?
  • #5 10158067
    boro1234567
    Spec od komputerów
    Posty: 26420
    Pomógł: 2772
    Ocena: 1538
    A do wejść układu TPA3107D2 dochodzą prawidłowe sygnały mcz.
  • #6 10158293
    zdzich42
    Poziom 41  
    Posty: 8022
    Pomógł: 587
    Ocena: 866
    A może tak prymitywniej? Zasteruj końcówkę mocy z zewnętrznego źródła.
  • #7 10168644
    anemik
    Poziom 19  
    Posty: 433
    Pomógł: 5
    Ocena: 34
    Prawdę mówiąc nie za bardzo wiem jak wysterować ten układ TPA3107D2, ponieważ jak podałem przez Eurozłącze sygnał 1kHz to dochodzi on w tej postaci do scalera VCT6973 poprzez przełącznik TEA6420D, natomiast ze scalera do stopnia końcowego mam tylko sygnał o częstotliwości 235kHz.
  • REKLAMA
  • #8 10169698
    boro1234567
    Spec od komputerów
    Posty: 26420
    Pomógł: 2772
    Ocena: 1538
    Jeśli do VCT6973 dochodzą prawidłowe sygnały audio a nie wychodzą z niego to masz uszkodzenie w jego aplikacji lub sam scalak.
    Układ TPA3107D2 możesz wysterować podając na pin.6,8 sygnał 1 kHz na odlutowane R625,R626.
  • #9 10170393
    mirex
    Poziom 43  
    Posty: 21794
    Pomógł: 1950
    Ocena: 1989
    Jasne, 200, 400 czy 800Hz też można. 3kHz również. ;)
    Oczywiście po sprawdzeniu i spełnieniu pozostałych warunków, niezbędnych do poprawnej pracy układu.
    anemik napisał:

    Prawdę mówiąc nie za bardzo wiem jak wysterować ten układ TPA3107D2


    Po tym nie pozostaje mi nic innego, jak przenieść temat piętro niżej. Zarówno schemat TV, jak i aplikacje TPA3107D2, są ogólnie dostępne.
  • #10 10191872
    anemik
    Poziom 19  
    Posty: 433
    Pomógł: 5
    Ocena: 34
    Uszkodzony okazał się scaler.
    Niestety po wymianie main board mam teraz problem z obrazem, tzn. obraz mam jak w negatywie. Po porównaniu sygnałów idących na Tcon okazało się, że nie ma żadnych różnic napięć na poszczególnych pinach pomiędzy płytami ( tej z uszkodzoną fonią i tej nowej). Nie mam w tym momencie pilota do tego LCD, ale czy menu serwisowym coś się da z tym zrobić? W instrukcji serwisowej nie ma opisanego tego menu, jest tylko podana procedura ustawień przy pomocy programu komputerowego.
    Czy menu serwisowym tego modelu wybiera się rodzaj matrycy lub trzeba zmienić jakieś opcje, aby zlikwidować ten efekt negatywu? Negatyw występuje oczywiście ze wszystkich źródeł. Fonia jest OK.
    Co do samego main boardu to ten nowy jest podobno nowszą wersją tego starego, tak bynajmniej zapewniał mnie sklep w którym go kupiłem.
  • #11 10208146
    anemik
    Poziom 19  
    Posty: 433
    Pomógł: 5
    Ocena: 34
    Problem rozwiązany.
    Wystarczyło wykasować eeproma w tym nowym module. Później wystarczyło tylko poustawiać w menu serwisowym typ i wielkość matrycy.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zgłosił problem z telewizorem LG 32LC52, polegający na zniekształconym dźwięku, mimo że napięcia w zasilaczu i na płycie głównej były w normie. Po wymianie kondensatorów w bloku zasilacza oraz dalszym badaniu, stwierdzono, że zniekształcenia występują ze wszystkich źródeł dźwięku. Zidentyfikowano, że uszkodzony był układ scalony VCT6973, co potwierdziło wymienienie płyty głównej. Po wymianie pojawił się nowy problem z obrazem w negatywie, który został rozwiązany przez skasowanie pamięci EEPROM w nowym module oraz odpowiednie ustawienia w menu serwisowym.
REKLAMA