Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

LG 32LC2R-ZJ - Brak dźwięku, wchodzi po dwóch godzinach

dr.Burski 16 Nov 2017 21:04 1632 11
    dr.Burski
    Level 14  
    Witam serdecznie.
    W telewizorze LG 32LC2R-ZJ ( chassis AEUULBP?) od jakiegoś czasu są dwie usterki. Mianowicie, pierwsza to nie działające wejście HDMI. Winowajcą okazało się zbyt niskie napięcie 3,4V idące na płytę sygnałową. Kolejny problem to brak dźwięku. Dźwięku nie ma na żadnym z dostępnych wejść sygnałowych. Jeśli telewizor jest załączony jakieś, 1,5-2 godziny to dźwięk samoczynnie wraca. Po wyłączeniu odbiornika na pół dnia sytuacja się powtarza. Napięcia z zasilacza poprawne. Płyta sprawdzona pod względem występowania zimnych lutów. Gdzie poszukiwać usterki ? W okolicy IC801 czyli TPA3100D2 ?

Dziękuję za wszelkie wskazówki
    bogred
    Moderator of TV
    Próbowałeś grzać/chłodzić MB? Sprawdzałeś tętnienia na napięciach na MB?
    dr.Burski
    Level 14  
    Grzania MB próbowałem, ale bez efektu. Dźwięk nie powracał wcześniej. Tętnień nie sprawdzałem bo nie dysponuje oscyloskopem.
    dr.Burski
    Level 14  
    Panie "mirex". Woltomierz posiadam, a gdyby ta naprawa była dla mnie taka prosta to nie pisał bym na elektrodzie z prośbą o pomoc.
    mirex
    Level 43  
    No to go używaj.
    Niby na czy podpowiadający mają się oprzeć? Na twoich opowieściach, czy na faktach?
    Co ci niby powiedzieć? Wymień TPA i może się uda?

Masz schemat, masz dokładny datasheet końcówki, więc do dzieła!
    Albo oddaj TV do naprawienia komuś, kto to ogarnie.
    keseszel
    Level 26  
    Jak nie masz dźwięku, to sprawdź na wejściu wzmacniacza. Podłącz jakikolwiek i zobacz czy coś jest. I wersja dla hardcorów, nie krzyżujcie mnie za to.. Przyłożenie palucha do wejścia wzmacniacza mocy skutkuje albo porażeniem prądem ( wątpię ) albo dzikim buczeniem, wrzaskiem w głośnikach... Wtedy już wiesz, ze ta część jest sprawna.. To tak z "chłopskich" sposobów na sprawdzenie..
    dr.Burski
    Level 14  
    Witam ponownie.
    Mam możliwość kupna za przysłowiowe kilka złotych płyty MB z takiego samego telewizora.
    Owa wspomniana płyta ma oznaczenia LP61A/C. Płyta w moim odbiorniku ma oznaczenia LP61A.
    Czy one są zamienne ?
    keseszel
    Level 26  
    Jeżeli jest za kilka złotych to bierz. Zawsze będziesz miał trochę części na zaś.
    ntvps
    Level 12  
    Z doświadczenia Ci podpowiem, że w tych modelach najczęstszą przyczyną braku głosu wbrew pozorom była zła filtracja napięć zasilających w bloku zasilacza, zwłaszcza tych kondensatorów o ile pamiętam: 2200uF/10V lub 3300/10V. Nie patrz czy są napuchnięte czy nie, tylko wymień je na nowe. Nie zawsze jest to uszkodzenie na MB. Ze względu na stosunkowo niski koszt kondensatorów ( o małym współczynniku ESR) na wtórnych wyjściach zasilacza, zaleca się ich wymianę na nowe. Jest ich ok. 7 sztuk.
    dr.Burski
    Level 14  
    Ntvps. Elektrolity wymienione zaraz na początku przy naprawie za niskiego napięcia 3,4V.