Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brother HL-2130 [Regeneracja] [Restart]

jasiek89 29 Lis 2011 21:04 44988 58
  • #1 29 Lis 2011 21:04
    jasiek89
    Poziom 17  

Witam, zakupiłem ów drukareczkę zbliża się okres napełnienia. I jest problem. Otóż wydaje mi się że zdobycie restartera w Polsce może graniczyć z cudem. Toner do tej drukarki to TN-2010. Na filmikach na yt widać że stosuje się inne boczki i trybki restartujący z kawałkiem napinającej sprężyny. Może ktoś wie gdzie takie ustrojstwo można nabyć??

Poniżej fotka tonera z boku aktualnie jest nieruchomy element który nie pozwala na obrót dźwigienki w drukarce:

Proszę o pomoc :D
    Pozdr600

• #3 01 Gru 2011 20:41
    jasiek89
    Poziom 17  

kibaska napisał:
    w agawie, reseter osłonka i sprężynka ok 12 zł

Możesz podesłać linka, nie mogę znaleźć.

• #5 02 Gru 2011 13:50
    jasiek89
    Poziom 17  

Ale tu nie ma modelu HL-2130 :(

• #6 02 Gru 2011 16:29
    flp130rs
    Poziom 9  

Owszem nie ma tam wymienionego modelu hl-2130 ale w nawiasie są podane typy kaset z tonerem. Ciebie interesuje TN-420 / TN-2210 która jest tam wymieniona. Inna sprawa że resetery w kasetach tn-2210 i tn-2220 są zupełnie różne a drukarka którą kupiłeś obsługuje tylko jeden rodzaj kaset tzn. tn-2210. Napisz zapytanie do agawa i dopytaj czy mają odpowiedni reseter ewentualnie allegro http://allegro.pl/resetery-brother-tn420-tn-450-tn-2210-tn-2220-2230-i1957421134.html . A tak wyglądają resetery:

• #7 02 Gru 2011 18:48
    jasiek89
    Poziom 17  

Na jakimś angielskim sklepie internetowym można znaleźć coś takiego: Link

Miało by to może i sens, ale boczku nie ma dalej. Typ kasety z tonerem to TN2010 a nie TN2210 ;(. Napisałem do Agawy ale niestety nie odpisali :( Czuję że pozostaje mi tylko kupić oryginał i dosypywać proszek i korzystać z restartera dostępnego w oryginalnym tonerze. Ciekawe czy reset oryginalnej kasety jest w ogóle możliwy :(

• #9 02 Gru 2011 23:11
    jasiek89
    Poziom 17  

To taniej będzie kupić toner gotowy zamiennik i po prostu trzymać ten oryginalny startowy, aż coś wypuszczą.
    Podejrzewam że proszek do tn2000 to ten sam.

• #10 03 Gru 2011 08:37
    kibaska
    Poziom 9  

1. Gear Side End Cap (Obudowa kół zębatych) TN-2010, kod 561B65ZD4O

2. Reset Lever TN-2010, kod 5D1B65ZD4L

3. Zasypka Brother DCP 7055 / 7570 / HL 2130 (TN-2010), kod 501B630U1BB00075

zrobiłem już w zasadzie wszystko, ale zapłacić, to już za Ciebie nie zapłacę :)

• #11 03 Gru 2011 10:33
    jasiek89
    Poziom 17  

kibaska napisał:
    1. Gear Side End Cap (Obudowa kół zębatych) TN-2010, kod 561B65ZD4O

2. Reset Lever TN-2010, kod 5D1B65ZD4L

3. Zasypka Brother DCP 7055 / 7570 / HL 2130 (TN-2010), kod 501B630U1BB00075

zrobiłem już w zasadzie wszystko, ale zapłacić, to już za Ciebie nie zapłacę :)

W agawie jest. Może ktoś z Łodzi lub okolic byłby chętny? Można by się wtedy potargować :D

Co do zasypki, to szok! Myślałem że 50 zł to będzie cena za pół kilo a tu za jedno zasypanie trzeba zabulić 44zł :(

Może lepiej będzie metodą prób i błędów sprawdzić który to toner do tej drukarki bo na allegro jest masa proszków i mają całkiem przyzwoitą cenę. Bo 7zł za zasypanie
    Jeśli jest ktoś chętny z Łodzi lub okolic, ew. Kutno możemy kupić wspólnie

• #12 06 Gru 2011 19:13
    tower
    Poziom 13  

Ten reseter z agawy wyglada identycznie jak z twojego linku.
    Kupujesz do tego boczek i podmien i zobacz czy zapracuje lub porownaj z orginalem. 5 pln to chyba nie wydatek do drukarki za 300pln
    Co do tonera ja uzywam w brotherze z podobna kaseta tn2120(brother co rok wypuszcza nowy model kasety zasadniczo rozniacej sie tylko reseterem lub jakims plasticzkiem) tonera firmy Uninet z allegro. Drukuje super. Ale zapach przy wydruku jest intensywnejszy od orginalu i co 3000 stron jak dosypuje proszek to musze czyscic doctor blade bo pojawiaja sie paski na wydruku.
    Nie wiem czy na lepszych tonerach np z agawy by bylo lepiej.

• #13 06 Gru 2011 20:13
    jasiek89
    Poziom 17  

W agawie jest już dostępny restarter do HL-2130 (już zamówiłem). Od 2120 nie pasuje (za duży).
    Ciekawi mnie za to czy magiczna mikstura tonerów np. od HL-2120 różni się jakoś mocno od mikstury do HL-2130. Może ktoś już podjął wyzwanie, bo po przeliczeniu agawy tzn, reset+boczek + zasypka (90 gram bodaj) ~= 80 zł z wysyłką a ja na miejscu mam toner za 80zł. Więc wydaje się być to żadną oszczędnością. Co innego gdyby proszek się zgadzał np z modelem 2120. Było by wtedy super, bo ten restarter zawsze można kupić, i jak zasypka do drukarki kosztuje około 10 zł za załadowanie do pełności to wiadomo można bez stresu drukować a tak tylko człowiek ścibi.

• #14 06 Gru 2011 22:52
    krystian k
    Specjalista - kserokopiarki

Reseter z Agawy działa . Tonery zamienne ( nowe są po 156zł ) i działaja bardzo dobrze

• #15 06 Gru 2011 23:45
    jasiek89
    Poziom 17  

A co z proszkiem? 50 zł za zasyp to lekka przesada

• #16 07 Gru 2011 18:56
    tower
    Poziom 13  

Brother od kilku lat produkuje drukarki laserowe kompaktowe z takim samym zespolem drukujacym.
    Sklada sie z walka na 12 tys stron i tonera.
    Tonery i walki maja rozne oznaczenia ale nie roznia sie konstrukcyjnie, tzn brother zreszta jak i inni producenci wprowadza mala zmiane w jakiejs dzwigni resetujacej w jakims plastiku w kasecie czy innej popierdolce nie zmieniajac samego mechanizmu drukowania(sklada sie od kilku lat z identycznego walka magnetycznego, walka gabczastego roler blada i bebna na 12000 stron).
    Wiec proszki podejda od kazdego.
    Przyjrzyj sie konstrukcji nastepujacych elementow drukarek kompaktowych brother:
    Beben na 12000 wydrukow:
    1) DR2000
    2) DR2005
    3) DR2100
    4) DR2200

Toner:
    1) TN2000 2500 stron

2) TN2005 1500 stron (konstrukcja identyczna jak TN2000)

3)
    TN2120 2650 stron
    TN2110 1500 stron (konstrukcja identyczna jak TN2120 oprocz innej dzwigni resetujacej)
    TN360 TN330 1500 stron (toner startowy taki jak TN2120 tylko bez dzwigni resetujacej)

4)
    TN2010 1000 stron (konstrukcja identyczna jak TN2210 oprocz innej dzwigni resetujacej)
    TN2210 1200 stron
    TN2220 2600 stron (konstrukcja identyczna jak TN2210 oprocz innej dzwigni resetujacej)
    TN420 TN450 1500 stron (toner startowy taki jak TN2220 tylko bez dzwigni resetujacej)

Wszystkie wymienione wyzej bebny i tonery maja identyczna konstrukcje i pojemnosc roznia sie tylko jakas zebateczka, zabkiem itp.
    Pojemnost tych tonerow wynosi okolo 100gram proszku czyli 2500-3000 stron.
    Orginalny toner jest zasypany jakies 100 gram na 2500 stron. Toner liczy sie pusty gdy jest w nim ok 50 gram proszku, czyli zuzycie proszku wynosi ok 0,02 gram na storne.
    Proszki do wsyzstkich tych tonerow mozna uzywac te same. Na allegro sa po 10 pln firmy Uninet.
    W kazdej z tych kaset trzeba co 2500 stron czyscic doctor blade(bo zaczyna nierowno nakladac proszek na walek magnetycznny co widac po wyjeciu tonera golym okiem).
    Przed kazdym napelnieniem zaleca sie usuniecie starego proszku(5 pln nie pieniadze za wiele nie zaoszczedzisz a usuniesz czesc przerobionego prochu i unikniesz ewentualnego szarego tla na wydrukach).
    Zurzycie sie tonera zalezy tez nie tylko od ilosci wydrukowanych stron ale tez od ilosci wlaczen i wylaczen drukarki(ktora mieli wtedy tymi walkami i w zasadzie jakbys drukowal)
    Nie warto tez resetowac tonera na zapas zeby sie utrzymac odpowiednie napiecie ladujace.
    Sam mechanizm drukowania drukarek opartych na tych mechanizmach najlepiej poczytac na pierwszej drukarce z tej serii.
    SM BROTHER 20xx SERIES
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/sutra2785567.html#2785567

Kolejne modele maja identyczny mechanizm wydruku roznicy sie troche dzwigniami reseujacymi, boczkami lapka do trzymanai kasety ale mechanizm jest identyko.

Jezli po wszystkim co napislaem masz jakies watpliwosci to jedynym dla ciebie rozsadnym wyjsciem jest zakup orginalnego tonera :)

• #17 07 Gru 2011 19:14
    jasiek89
    Poziom 17  

tower - super wyczerpująco ująłeś temat. Restarter i boczek już mam (ale dioda jeszcze nie mrugnęła że brak tonera :D, tak więc jeszcze chwileczkę trzeba poczekać. Toner będę miał jutro więc jak się uda to dam znać co wyszło.

• #18 07 Gru 2011 19:19
    tower
    Poziom 13  

jasiek89 napisał:
    tower - super wyczerpująco ująłeś temat. Restarter i boczek już mam (ale dioda jeszcze nie mrugnęła że brak tonera :D, tak więc jeszcze chwileczkę trzeba poczekać. Toner będę miał jutro więc jak się uda to dam znać co wyszło.

Zapomnialem dodac ze jeszcze w kasetach tych troche starszych warto zakleic otwor czujnika optycznego.
    Co do zasypywania najwazniejsze dobrze usunac stary proszek i wyczyscic doctor blade, to klucz do udanego zasypania tonera.

• #19 07 Gru 2011 20:55
    jasiek89
    Poziom 17  

jak się czyści doctor blade-a? Może jakiś instruktaż?

• #21 10 Gru 2011 11:43
    jasiek89
    Poziom 17  

Idzie nam już całkiem dobrze, więc może podzielcie się jeszcze wiedzą jak się restartuje bęben i będzie w pełni opracowany wątek

• #22 11 Gru 2011 23:57
    flp130rs
    Poziom 9  

Jak zresetować bęben
    http://www.brother.pl/display.cfm/id/241232
    Strona 81

Jak zregenerujesz toner to podziel się doświadczeniami i opisz jaki uzyskałeś wynik. Za jakieś 660 stron będę musiał zdecydować jaką wybrać drogę (regeneracja / kupno zamiennika) więc twoja opinia może być pomocna.

• #23 12 Gru 2011 00:22
    jasiek89
    Poziom 17  

Regenerację będę przeprowadzał za około dwa trzy dni, na pewno napiszę.

• #24 16 Gru 2011 15:12
    tasba
    Poziom 9  

Koledzy,

Napiszcie proszę jak się resetuje ten zasobnik z tonerem w tej drukarce?
    Po pierwsze, to brak w tym zasobniku przeźroczystych okienek, przez które drukarka rozpoznaje czy toner się wyczerpał. Więc zaklejanie czegoś, czego nie ma a nie ma sensu. Takie rozwiązanie podobno sprawdzało się w innych podobnych drukarkach.

Po drugie dokument pdf z linku powyżej objaśniający jak się taki reset wykonuje w bardzo podobnych zasobnikach jest nieczytelny. Piszą w tym dokumencie, że trzeba założyć sprężynkę i trybik do odblokowania tonera, a potem osłonę, ale co dalej? Trzeba ten trybik przekręcić paluchami? Jeśli tak, to w którą stronę i o ile stopni?

Może ktoś wykonywał taką operacją na zasobniku z drukarki HL-2130 albo podobnym i napisze w kliku prostych słowach jak to zrobić?

Dziękuję i pozdrawiam

• #25 16 Gru 2011 16:53
    jasiek89
    Poziom 17  

Witam, więc tak, co do tego ustrojstwa, to muszę powiedzieć że toner mimo dokładnego wyczyszczenia brudził, nie chciał sie lepić także proszek z alle... się nie nadaje. Kupowałem w firmie KOLI.Znalazłem jednak firmę napełniającą w Łodzi i śmiga jak oryginał. Cena jaką poniosłem za załadowanie 90 gram proszku to 60 zł. Więc drukowanie tanie, jeśli nie ma sie restartera to 80 zł więc też do przeżycia Więc myślę że to dobra cena. Jak ktoś chce mogę dać namiar.

• #26 22 Gru 2011 19:10
    tasba
    Poziom 9  

No więc przeszedłem przez regenerację tonera w drukarce HL-2130 i sprawa zakończyła się sukcesem. Garść moich obserwacji i sugestii.

Jak to zrobić?

Po pierwsze tutaj jest filmik (nie mojego autorstwa), który najlepiej pokazuje na czym polega zmuszenie drukarki do akceptacji zregenerowanego kartridża:

Link

Kartridż TN-2010 jest nowszą wersją kartridża TN-450.

Po drugie trzeba się zaopatrzyć w tą nieszczęsną zębatkę i sprężynkę oraz nową obudowę zakrywającą mechanizm napędu wałków w kartridżu. Komplet kosztował 18 zł. Można go kupić w sklepie AGAWA, z którym nie mam nic wspólnego.
    Szukajcie po ścieżce w sklepie: AGAWA.PL>Regeneracja tonerów>Brother>Brother DCP 7055 / 7570 / HL 2130 (TN-2010)

Nie wiem czy ustawienie względem siebie zębatek z kartridża ma jakieś znaczenie, ale ja kręciłem nimi względem siebie (przed założeniem nowej zębatki) na różne sposoby i nic się złego nie wydarzyło. Kartridż i tak ruszył. Jedyne o co zadbałem przy zakładaniu zębatki resetującej to ustawienie na oko zębatek oryginalnych kartridża i zębatki nowej co widać na filmiku. Jeśli poprawnie założy się sprężynkę, to zębatka resetująca i tak nie wejdzie inaczej, chyba że na siłę. No i oczywiście trzeba również założyć nową obudowę zakrywającą mechanizm napędu wałków ponieważ stara już nie będzie pasować.

Po założeniu zębatki resetującej i obudowy mechanizmu niczego nie trzeba przekręcać, nakręcać namaszczać i poświęcać. Działa od pierwszego razu. Jeśli po umieszczeniu zregenerowanego kartridża do drukarki po chwili zapali się lampka "Ready", to cały proces zakończył się pomyślnie. Aby sprawdzić jak pracuje drukarka trzeba 3x w odstępach ok. 0,5 sek. nacisnąć klawisz "Go". Drukarka powinna wydrukować stronę testową.
    I to już koniec regeneracji. Niczego nie demontujemy. Uzupełniony o nową zębatkę i obudowę kartridż zostawiamy w drukarce. Oczywiście profesjonaliści zalecają również całkowite opróżnienie regenerowanego kartridża ze starego proszku i ogólne wyczyszczenie całego kartridża. Z pewnością wiedzą co radzą.

I jeszcze jedna sprawa. Przy regeneracji kartridża można sobie uszkodzić drukarkę albo kartridż. Średnio rozgarnięty użytkownik wiedzący którą stroną trzyma się śrubokręt powinien sobie poradzić z regeneracją i ze zresetowaniem kartridża TN-2010. Nie mniej jednak nie namawiam, nie sugeruję i nie biorę odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia drukarki.

Jeśli zdecydujesz się podjąć samodzielnej regeneracji kartridża do drukarki Brother HL-2130, robisz to na własne ryzyko i z pełną świadomością, że coś może pójść nie tak jak należy i wpędzisz się w nieprzewidziane koszty naprawy.

• #27 22 Gru 2011 23:15
    flp130rs
    Poziom 9  

A możesz opisać troszkę bardziej szczegółowo? Np. gdzie kupiłeś toner i jakiej firmy? Jak należy rozumieć to stwierdzenie: "Oczywiście profesjonaliści zalecają również całkowite opróżnienie regenerowanego kartridża ze starego proszku i ogólne wyczyszczenie całego kartridża. Z pewnością wiedzą co radzą.". Piszesz że zregenerowałeś toner i wszystko jest cacy, a nie czyściłeś kasety ze starego proszku?

• #28 28 Gru 2011 20:44
    bnl
    Poziom 12  

Proszki producentów zamienników mogą się "pogryźć" ze sobą jak również z proszkiem oryginalnym ,mogą ale nie muszą to zależy od producenta , jednak wyczyszczenie jest zalecane.

• #30 16 Maj 2012 22:01
    Matthew3991
    Poziom 9  

Witam mam zebatke ze sprezynką, ale nie mam tej czarnej nakładki z otworem. Czy mozna ten otwor sobie wyciac i czy to nic nie popsuje???

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME