Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przepustowość kabla koncentrycznego?

dniem 04 Gru 2011 23:35 13705 6
  • #1 04 Gru 2011 23:35
    dniem
    Poziom 2  

Cześć,
    chciałbym poprosić o wyjaśnienie pewnej kwestii, która nasunęła mi się przy przeglądaniu informacji o kablach koncentrycznych.
    Mianowicie, we wszystkich źródłach jest napisane, że kabel koncentryczny ma maksymalną szybkość transmisji 10 Mb/s?

Jeśli to prawda, to w jaki sposób telewizje kablowe uzyskują szybkości rzędu 40 Mb/s?

Gdzie tkwi błąd w moim rozumowaniu?
    Jeśli jest inaczej, to proszę o wyjaśnienie...

Dzięki z góry.

0 6
  • Sklep HeluKabel
  • #2 04 Gru 2011 23:49
    CHACA
    Poziom 43  

Może poprzez technikę swiatłowodową.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 04 Gru 2011 23:49
    sunlux

Poziom 20  

Witam,

zapewne chodzi Tobie o artykuł z wikipedii:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Medium_transmisyjne

Ale tutaj chodzi o stare sieci komputerowe Ethernet w topologii magistrali na 10Mbps (wtyczki BNC) gdzie stosowany był przewód koncentryczny (jak chyba dobrze pamiętam) RG-58 - cieńszy od tradycyjnego koncentrycznego przewodu RG-6 obecnie stosowanego w sieciach kablowych, który ma znacznie lepsze parametry. Poza tym chodzi jeszcze o modulacje sygnału w sieciach kablowych itd., pasmo, szerokość kanału zwrotnego...

2
  • #4 04 Gru 2011 23:53
    jurek.adam
    Poziom 43  

Telewizje kablowe mogą uzyskiwać znacznie większe szybkości nawet powyżej 200 Mb/s w zależności od standardu (docsis lub eurodocsis) w jakim pracują urządzenia obsługujące sieć. Poczytaj trochę o tych standarach, jest tego trochę w sieci.

1
  • #5 05 Gru 2011 03:59
    dniem
    Poziom 2  

Tak, właśnie dzięki, o to mi chodziło.

Bo miałem wątpliwości, skoro w końcowej części sieci HFC jest zastosowany kabel koncentryczny, a jest napisane, że ma on ograniczone możliwości przepływowe, to wyobrażałem sobie to tak, że prędkości uzyskiwane w światłowodach będą wyhamowywane, kiedy sygnał dojdzie do momentu styku sieci światłowodowej z koncentryczną.

Teraz poszukam czegoś, jak to się dzieje, że kabel koncentryczny zdolny jest osiągać takie przepustowości.

Jak dobrze rozumuję, to tylko od standardu DOCSIS i jego wersji zależy, jakie prędkości otrzymamy, tak?

Jest i oto wyjaśnienie całej sprawy:
    Link

Może ma ktoś jakieś aktualne artykuły o DOCSIS/EuroDOCSIS albo jakieś namiary.

0
  • #7 05 Gru 2011 11:04
    jurek.adam
    Poziom 43  

dniem napisał:
    Jak dobrze rozumuję, to tylko od standardu DOCSIS i jego wersji zależy, jakie prędkości otrzymamy, tak?
    Tu masz pięknie rozpisane: Link

1