Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kabel UTP, skrętka, lutowanie przewodów 4pary w 2pary

13 Kwi 2006 14:31 4817 12
 • Poziom 15  
  Mam taki odcinek 120metrów kabla telekomunikacyjnego. Składa się z 5 par. Czyli razem jest 10 żył.
  Chodzi mi na tym LAN 10mbps.

  Jeżeli do transmisji i tak wykorzystywane są tylko 4 żyły, to czy nie można by zlutować je ze sobą:

  1. biały-zielony * biały niebieski
  2. zielony * niebieski

  3. biało-pomarańczowy * biało brązowy
  6. pomarańczowy * brązowy

  (+ piąta szara para, może też ją dolutować? tylko gdzie?)

  a może lepiej inaczej polutować? każdą parę potraktować jako odzielną żyłę?


  Dzięki temu uzyskam żyły o większym przekroju i może pójdzie mi na 100mb. Albo przynajmniej switche same się ustawią na 10, bo jak narazie to wogóle się nie widzą, muszę z jednej strony HUBa podączać, a on wogóle obniża prędkość do 200-250kB/s.
 • OptexOptex
 • Poziom 13  
  Witam a czy wiesz wogóle o czymś takim że jeżeli chcesz zrobić sieć 100 mbps, to jest tylko do 100m a później poprostu sygnał idzie w kosmos. nic ci nieda jeśli połączysz te żyły.No czasami są przypadki że chodzi jeszcze na 110m ale ponad 110 to juz zdecydowanie za dużo :/ A tak nawiasem do 100mb potrzebne są tylko 4 żyły. :)
 • Poziom 27  
  Druga sprawa to taka, że kabel telefoniczny różni się nieco od skrętki. Należy się w tym przypadku cieszyć, że wogóle zadziałało na tak dużą odległość.
  Zlutowanie kabli może jedynie pogorszyć sygnał, a jedyne czemu może takie rozwiązanie służyć to zabezpieczenie na wypadek gdyby, np. jedna żyła się przetarła albo urwała.
 • OptexOptex
 • Poziom 15  
  Niestety kiedy kładłem (zakopywałem) kiedyś ten kabel to mysłałem że to skrętka komputerowa, teraz już zapóźno i muszę rzeźbić w tym co mam.
  Te 10mbs mogłoby być tylko że z niewiadomych przyczyn, prędkość jest dużo wolniejsza:

  router.10/100-----120m-----HUB.10 (link 10mbsp) =200-250kB/s

  router.10/100-----120m-----komputer (link 10mbsp) =>1000kB/s

  a musi to być zakończone HUBem a lepiej switchem, tylko ze switch nie chce sam się przełączyć na 10mbps.
  Myślałem że jak będą grubsze przewody to mniejszy opór, czyli silniejsze sygnały.
  Zdaje mi się że gdzieś czytałem że ktoś tak lutował właśnie żeby wzmocnić sygnał.
 • Poziom 21  
  To nie jest sprawa grubości przewodów lecz zakłuceń wnikających do kabla, tłumienności tego kabla ( pojemności i sprzężenia ). Można tylko zmienić kolejność podłączenia przewodów, wolne do masy tylko z jednej strony, może coś zadziała.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Zastosuj zarządzalny switch - na nim ustawisz tryb transmisji jaki będziesz chciał. Dodatkowo będziesz miał statystykę portów (szybkośc, błędy itp.).
 • Poziom 13  
  mbo napisał:
  Zastosuj zarządzalny switch - na nim ustawisz tryb transmisji jaki będziesz chciał. Dodatkowo będziesz miał statystykę portów (szybkośc, błędy itp.).

  mbo ale pomyśl...przcież nic mu to nieda prędkość nie bedzie większ.Jeszcze raz mowie za długi kabel, napisz jeszcze czy ekranowany,bo jak nie to kolejna przeszkoda...pozdro
 • Poziom 19  
  postawić VDSL-e dwa albo i 4 i trunk zrobić
  ale to za droga sprawa , szybciej i tanie przekopać jeszcze raz ogródek.
  pozdrawiam
 • Poziom 15  
  solcon napisał:
  postawić VDSL-e dwa albo i 4 i trunk zrobić
  ale to za droga sprawa , szybciej i tanie przekopać jeszcze raz ogródek.
  pozdrawiam


  Próbowałem wczoraj z drugim HUBem Magnum 10mbs i tak samo ,transfer kompletna porażka, dławi się, prędkość <100kB/s. Jeszcze dzisiaj będę miał okazję sprawdzić z lepszym HUBem, rackowym Cajun, zobacze czy jest jakaś różnica.
  Z tego co narazie testowałem tak na biórku, to 19"Cajun jest szybszy o ok 150kB od tego 8portowego Magnuma.

  Zarządzalny switch mógłby rozwiązać problem, ale jego koszt to tak samo jak koszt nowego kabla, tym razem już komputerowego.

  Obecny kabel jest zakopany na głebokości prawie 1m, mam taki pomysł aby przymocować na jego końcu nowy kabel, jakoś dobrze skleić, a po drugiej stronie ciągnąć ten stary kabel (np samochodem).
  W ten sposób może udało by się przeciągnąć nowy kabel bez kopania (?)

  a na dodatek może zamontuje router i switch na krańcach budynków, żeby jeszcze zmniejszyć zasięg.
 • Poziom 19  
  pomysł z przeciąganiem może by się udał jeśli kabelek jest włożony do peszla lub innej zewnętrznej rurki
  jeśli jest luzem zakopany to życzę powodzenia.
  chętnie zobaczę zdjęcia z tej operacji !!

  pozdrawiam
 • Poziom 19  
  Jeśłi kabel jest zakopany to podpinając nowy i przeciągając go za starym to co 2-3 metry musiałbyś zrobić dziurę i przeciągać, inaczej urwie się. Jeśli grunt jest piaszczysty a stary kabel mocny to może trochę więcej, ale normalnie nie praktykuje się takiego sposobu wymiany kabla. Zazwyczaj wykop na całej długości może być wygodniejszy ponieważ robi się go po kablu, a tak można nie trafić na niego. Gdybyś miał jeszcze taśmę położoną na wierzchu kabla pod ziemią albo szukacz to można by popróbować.
  Wpadł mi do głowy pomysł, ale nie słyszałem żeby ktoś go sprawdzał. Podobno robiono kiedyś sieci na grubych kablach współosiowych o prędkości 10Mbit i dużych odległościach. Mam takiego starego huba z wyjściem współosiowym i kilkowa wejścimi eternetowymi. Gdyby z tego wyjścia współosiowego sygnał podłączyć pod symetryzator i puścić to wszystko w jedną symetryczną parę a z drugiej strony zrobić to samo, to jeśli oporność falowa kabla przypasowałaby to tej transformowanej z wyjścia huba to mogłoby zadziać.
 • Poziom 13  
  przeciągnięcie dobra sprawa. moim zdaniem było by to dobre rozwiązanie, MCZ1 ja kiedyś z kolegami przciągaliśmy skrętke kanałami...przeciągaliśmy autem bo recznie sie nie dało.Skrętka jest bardzo wytrzymała, a przynajmniej ta którą robiliśmy to, to była jakaś droższa(1,50na hurcie za metr)miała taką grubą izolacje,ekranowana i żelowana,pożądna sprawa.Jeśli chciałbyś to mogłbym ci załatwić.
 • Poziom 11  
  nie no śmieszne! Przeciągać zakopany żywcem kabel? Skrętka jest mocna? Jest to bardzo delikatny kabel którego nawet zaginać za bardzo się nie powinno!! Nie mówie już o ciągnięciu samochodem. To nie krowa na łańcuchu. Jeżeli kabel jest w arocie albo peschlu można próbować. W wyniku takich praktyk pojawiają sie problemy na forum. Nie działa!
  Rozwiązanie kolegi wyżej może zdać egzamin. Czesto takie rozwiązania stosuje sie w CCTV.