logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Mercedes CLK W209 2002 - Szyby nie dosuwają się po zamknięciu drzwi

bastian85 10 Gru 2011 20:07 29587 22
REKLAMA
  • #1 10243297
    bastian85
    Poziom 2  
    Posty: 2
    Ocena: 6
    Witam
    Jestem posiadaczem mercedesa clk200 W209 2002r. Mam problem z dociąganiem szyb w tym aucie, tzn po otwarciu drzwi - szyby (przednia i tylna) opadają prawidłowo ok 0,5 +1cm natomiast po zamknięciu drzwi, nie dosuwają się spowrotem wogóle. Dodam że problem ten pojawił się jakieś 3tyg temu kiedy miałem słaby akumulator, ale wtedy parę razy opuściłem szybę i mechanizm znów działał. Teraz zmieniłem akumulator na nowy(12V 72Ah 680A a stary akumulator miał 74Ah) i znowu szyby po otwarciu opadaj ok 1cm ale po zamknięciu nie dosuwają sią do góry. Proszę o radę, zanim zacznę biegać po mechanikach i płacić im za zgadywanie i każdorazowe podpinanie pod komputer.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 10243782
    pioart
    Poziom 38  
    Posty: 3319
    Pomógł: 343
    Ocena: 1470
    Witam.
    Opuść szybę/każdą z osobna/ do końca aż usłyszysz charakterystyczne pstryknięcie puść przycisk i w górę do oporu przytrzymujesz przycisk . To wszystko musi działać. Układ musi policzyć i zapamiętać granicę.
    Pozdrawiam
  • #3 10249122
    bastian85
    Poziom 2  
    Posty: 2
    Ocena: 6
    Wielki dzięki pioart!!!
    Zrobiłem tak jak poradziłeś i szyby działają bez problemu:)
    Takich ludzi jak Ty się ceni!!!:D
    POZDRAWIAM
  • REKLAMA
  • #4 10326879
    Marioo283
    Poziom 10  
    Posty: 7
    Ocena: 7
    Mam podobny problem w CLK 55AMG. Tylko u mnie to nie zadziałało. Problem dotyczy tylnej szyby, która po otwarciu drzwi opuszcza się zbyt nisko i po ponownym zamknięciu drzwi nie podnosi się pozostawiając luke ok 5cm. Przy próbie max opuszczenia i ponownego podniesienia w celu nauczenia nowych ustawień podnosząc szybe zacina się i musze kilka razy kliknąć włącznikiem żeby całkowicie ją podnieść do oporu. Prubowałem włącznikoiem tylnym i zespolonym.

    Proszę o pomoc
  • #5 10327046
    Pawel wawa
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 16093
    Pomógł: 1262
    Ocena: 4424
    Szyba ma opory mechaniczne. Nie daje się przez to przyuczyć i w wyniku tego są w/w usterki.
  • #6 10327059
    Marioo283
    Poziom 10  
    Posty: 7
    Ocena: 7
    To nie problem mechaniczny, raczej elektronika. Jka by się zacinała to był by wyczówalny opór w pracy silniczka na słuch

    Dodano po 1 [minuty]:

    Jak klikne tzry razy, to bez problemu i żadnego oporu podnosi się do końsa
  • #7 10327070
    Pawel wawa
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 16093
    Pomógł: 1262
    Ocena: 4424
    Jeśli się opuszcza bez problemów to jest tak jak napisałem, tych oporów nie usłyszysz. Test z odpiętą szybą lub pomiar prądu na silnik wykonaj. Tylko miernik wskazówkowy zapnij.
  • #8 10327079
    Marioo283
    Poziom 10  
    Posty: 7
    Ocena: 7
    Ostatnio jak sprawdzałem do serwisie mercedesa, po podpięci pod kompa wykryto błąd włącznika właśnie tej tylnej szyby. Włącznik działa ale nie ma tak płynnego przejścia (kliknięcia) jak inne.
  • REKLAMA
  • #9 10327085
    Pawel wawa
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 16093
    Pomógł: 1262
    Ocena: 4424
    To go wymień, zastąp na próbę itp. Przecież to można nawet zworkami zastąpić do przyuczenia.
  • REKLAMA
  • #10 10327089
    Marioo283
    Poziom 10  
    Posty: 7
    Ocena: 7
    Dzięki, rano zrobie test, wyjmę z lewej strony i wepne na prawą
  • #11 10327345
    pioart
    Poziom 38  
    Posty: 3319
    Pomógł: 343
    Ocena: 1470
    Witam.
    Śmiem wątpić w tezę o uszkodzonym włączniku, ale mogę się mylić.
  • #12 10328298
    Marioo283
    Poziom 10  
    Posty: 7
    Ocena: 7
    Ani zworka i zamiana włącznika nie dały żadnego efektu. Wcześniej nie zwróciłem na to uwagi bo przy opuszczaniu szyba opuszcza i podnosi sie stopniowo i na pewno nie są to zacięcia mechanizmu. Dziwna sprawa bo przy otwartych przednich drzwiach z tej samej strony przy opuszczaniu i podnoszeniu szyba podnosi i wraca do wcześniejszego położenia.
  • #14 10329329
    Marioo283
    Poziom 10  
    Posty: 7
    Ocena: 7
    Ale do do tego mają drzwi, przy zamkniętych podnośi sie skokowo z zacięciami, a przy otwartych drzwiach skacze góra dół
  • #15 10330102
    pioart
    Poziom 38  
    Posty: 3319
    Pomógł: 343
    Ocena: 1470
    Zaglądnąć należy do silnika i modułu /może zielono mi/.
  • #16 10330104
    Marioo283
    Poziom 10  
    Posty: 7
    Ocena: 7
    Jeszce zaóważyłem że jak opouszczam przednią szybe to opuszcza sie równierz tylna szyba jakieś 5cm

    Dodano po 1 [minuty]:

    pioart napisał:
    Zaglądnąć należy do silnika i modułu /może zielono mi/.


    Gdzie znajdę moduł od szyb?
  • #17 10330871
    Pawel wawa
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 16093
    Pomógł: 1262
    Ocena: 4424
    Połamana wiązka w przednich drzwiach!
  • #18 21630730
    biedronsky
    Poziom 8  
    Posty: 7
    Ocena: 25
    Cześć. Podepnę się do tematu. CLK 2008 — nie działa zamykanie/otwieranie szyb z kluczyka. W ogóle chyba powinna być tutaj funkcja otwierania wszystkich szyb z przycisku na panelu przy radiu (chyba tym do włączania obiegu wewnętrznego powietrza). To też nie działa. Co może być przyczyną?
  • #19 21631257
    Gerri
    Spec od Mercedesów
    Posty: 5667
    Pomógł: 854
    Ocena: 3607
    biedronsky napisał:
    nie działa zamykanie/otwieranie szyb z kluczyka

    Wiesz, że w czasie gdy chcesz skorzystać z tej funkcji kluczyk musi być skierowany w stronę czytnika IR?
    Czy szyby są zaprogramowane do pracy automatycznej?
  • #20 21631324
    biedronsky
    Poziom 8  
    Posty: 7
    Ocena: 25
    >>21631257 Zbliżałem kluczyk do klamki drzwi kierowcy — odbiornika IR. Nic to nie daje. Wiem, że IR w kluczyku działa (widać to w kamerze telefonu). Natomiast czy szyby są zaprogramowane do pracy automatycznej? Tego nie wiem. Czy to można sprawdzić tylko przez komputer z OBD?
  • #21 21631325
    Gerri
    Spec od Mercedesów
    Posty: 5667
    Pomógł: 854
    Ocena: 3607
    Czy szyby jadą automatycznie do góry i w dół czy musisz cały czas trzymać klawisz?
  • #22 21631334
    biedronsky
    Poziom 8  
    Posty: 7
    Ocena: 25
    >>21631325 Właśnie sprawdziłem: przednie jadą automatycznie góra/dół. Tylne trzeba trzymać klawisz.
  • #23 21635360
    biedronsky
    Poziom 8  
    Posty: 7
    Ocena: 25
    Ktoś coś podpowie?

Podsumowanie tematu

✨ Problem dotyczył Mercedes CLK W209 z 2002 r., w którym szyby po otwarciu drzwi prawidłowo opuszczały się o ok. 0,5–1 cm, ale po zamknięciu nie wracały do góry. Usterka pojawiła się po osłabieniu akumulatora i nie ustąpiła po jego wymianie. Najpierw zalecano ponowne przyuczenie szyb przez pełne opuszczenie i podniesienie każdej szyby do oporu z przytrzymaniem przycisku, aby moduł zapamiętał krańcówki. W dalszej diagnostyce rozważano opory mechaniczne, uszkodzony włącznik, przeciążenie silnika, moduł szyb oraz wiązkę w przednich drzwiach. Próby zamiany włączników i zworkowania nie przyniosły efektu, a ostatecznie wskazano na połamany przewód w wiązce przednich drzwi jako możliwą przyczynę problemu.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA