Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Pralka Bosch 20460 - błąd F16 ( blokada zamknięcia drzwi )

tofana 19 Dec 2011 13:02 25857 3
Bosch
    tofana
    Level 2  
    Witam,
    Właśnie dopadł moją pralkę błąd F16. Gdy włączę pralkę po 60 sek wyskakuje na wyświetlaczu F16 - drzwi nie są zablokowane. Gdy otworzę i zamknę drugi/trzeci raz energiczniej drzwi pralka rusza i zamek się rygluje i pranie normalnie funkcjonuje.

Zdemontowałem zamek celem sprawdzenia przyłączy czy nie są luźne końcówki, rozebrałem zamek, Pomierzyłem rezystancję cewki i jest ok niestety problem pozostał jak by nie łapał za pierwszym razem / się gdzieś przytykał. Co jeszcze mogę zdiagnozować by upewnić się, że zamek jest do wymiany?

Jeśli dobrze rozumiem to powinno działać to tak, że:
    - rygiel mechanicznie zaciąga styki obwodu nisko-prądowego
    - Sterownik otrzymując informację o zamkniętym obwodzie wystawia napięcie
    na obwód zasilający elektomagnes i drzwi są blokowane.

PS.
    Zauważyłem, że w sprzedaży są dwa typy blokad:
    603514 ( na tzw. klik w obudowę ) i taki posiadam
    182154 ( na wkręty ) sporo tańszy
    Według zdjęć różnią się tylko sposobem mocowania, (który w zasadzie jest demontowalny i można go przełożyć). Pytanie czy ktoś z próbował tego zabiegu?
  • Bosch
    henrykgr1
    Level 20  
    Witam.
    Myślę, że problemem jest sam rygiel, który nie za każym razem powoduje zamknięcie obwodu, przez co cewka nie dostaje napięcia. Koniec rygla może byc wytarty, trzeba go dopasowac lub wymienic.
  • Bosch
    tofana
    Level 2  
    Problem rozwiązany - odpowiem sobie po części samemu dla "potomnych"

Blokada działa:
    - moduł po starcie podaje napięcie ~230 na piny 2-3
    - po ok 6 sek (nagrzaniu termoelementu) włączany jest obwód 2-1 i mechanicznie ryglowany zamek.

Blokada jest całkowicie rozbieralna (obudowy są na zatrzaski) producent to włoska firma ROLD Group - blokada DM series model DM 070
    Blokada działa na zasadzie "termomechanicznego" załączania obwodu ( istnieje możliwość regulacji pracy za pomocą miedzianej śrubki dostępnej w korpusie.

P.S> po rozebraniu blokady na części pierwsze i złożeniu - blokada działa poprawnie / prawdopodobnie zawiesił się mechanizm.
    plusik67
    Level 9  
    tofana wrote:
    Problem rozwiązany - odpowiem sobie po części samemu dla "potomnych"

Blokada działa:
    - moduł po starcie podaje napięcie ~230 na piny 2-3
    - po ok 6 sek (nagrzaniu termoelementu) włączany jest obwód 2-1 i mechanicznie ryglowany zamek.

Blokada jest całkowicie rozbieralna (obudowy są na zatrzaski) producent to włoska firma ROLD Group - blokada DM series model DM 070
    Blokada działa na zasadzie "termomechanicznego" załączania obwodu ( istnieje możliwość regulacji pracy za pomocą miedzianej śrubki dostępnej w korpusie.

P.S> po rozebraniu blokady na części pierwsze i złożeniu - blokada działa poprawnie / prawdopodobnie zawiesił się mechanizm.

Naprawiłem!!! Bardzo dziękuję z poradę. 2 godzinki pracy dla nowicjusza, rozebrałem pogmerałem i bingo. Jeszcze raz dzięki za porade