Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tonsil Bolero 200 opinie,testy,recenzje,informacje

renegat... 02 Sty 2012 16:29 13195 10
  • #1 02 Sty 2012 16:29
    renegat...
    Poziom 22  

Witam
    Poszukuje rzetelnych informacji na temat kolumn TONSIL BOLERO 200 .
    Wiem że temat był wałkowany,że zdania są podzielone,ale zależy mi na zdaniu ludzi którzy kiedyś te kolumny mieli...z jakimi wzmacniaczami współpracowały etc.
    Wiem że kiedyś w jakimś piśmie AUDIO był test tych kolumn może ktoś posiada pdf-a albo skan?

To dość ciekawe konstrukcja z Wrześni,ale tak jak czytałem zdania są najróżniejsze:
    -że to słaba kolumna zamulająca etc
    -że jest w porządku ale wymaga mocnego wzmacniacza

Tutaj dane z nieistniejącej już strony Tonsila:

BOLERO 200 LUX

Rated input power W 100
    Max input power W 200
    Rated impedance Ohm 8
    Rated frequency range Hz 35-20000
    Sensitivity dB 86
    Dimensions [W x H x D] mm 270x960x310
    Weight kg 26
    Woofer mm 2x200
    Midrange speaker mm 160
    Tweeter* mm 25

Proszę o opinie.

W załączniku artykuł z RE.

3 10
  • #2 16 Sty 2012 09:43
    parish
    VIP Zasłużony dla elektroda

Może nie byłem nigdy ich właścicielem, lecz słuchałem tych kolumn więc Ci przybliżę temat, przynajmniej z tego co pamiętam.

Po pierwsze, kolumny potrzebują solidnego wzmacniacza. Słabsze ich po prostu nie zadowalają. Brzmienie - według mnie mogło być lepsze na wyższej średnicy i górze pasma. Mają typową dolegliwość tonsilowskich kopułek, czyli potrafią "sypnąć piachem" na górze, za to bas jest konkretny i to ich duży plus. Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, co chcesz uzyskać. Jeśli czyste wokale, scenę, dobrą stereofonię, to będzie zły wybór. Jeśli zależy Ci na dolnym paśmie, to owszem, ale to chyba jedyny taki duży plus tych kolumn...

0
  • #3 16 Sty 2012 16:33
    renegat...
    Poziom 22  

Co do Bolero uważam że z dobrym wzmacniaczem zagrają nieźle.....Ja mam osobiście duży pokój i jest straszna różnica jeśli chodzi o ustawienie kolumn,moim zdaniem graja dobrze jak są ustawione odpowiednio odstawione od ściany wtedy tonów niskich jest optymalnie a nawet nie są męczące i nic się nie zlewa.Tam tandem niskotonowy pracuje od 35Hz do jakiś 135Hz za resztę odpowiadają głośnik średnionio-niskotonowy i wysokotonowy.
    Po prostu planuje zmienić wzmacniacz i zastanawiam się pomiędzy YAMAHA z rodziny AX ,ONKYO integra ewentualnie Pioneer.

0
  • #4 16 Sty 2012 20:21
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

parish napisał:
    Brzmienie - według mnie mogło być lepsze na wyższej średnicy i górze pasma. Mają typową dolegliwość tonsilowskich kopułek, czyli potrafią "sypnąć piachem" na górze
    Zgadzam się, lecz należałoby dopisać: nie dotyczy wersji LUX. Tam góra jest o niebo lepsza, niż w wersji podstawowej.

0
  • #5 04 Lut 2012 18:16
    renegat...
    Poziom 22  

Witam
    U mnie te kolumny grają pod ONKYO INTEGRA A-8450 i muszę powiedzieć ze naprawdę rewelacja...w porównaniu z DIORA WS-504 przepaść...bas w diorze zamulał i był mało kontrolowany miękki mało czytelny i zlany.Po podłączeniu ONKYA kolumny grają szybko i dynamicznie i wcale nie ma "za dużo basu",dodam , że kolumny są ustawione w pokoju około 40-50cm od ściany.
    Co do średnich i wysokich jest ok.Uważam że w DIORZE 504 średnica była wycofana,w ONKYO jest pasywny regulator barwy dźwięku więc skromne są jego regulacje- dźwięk bardzo naturalny.
    W tym przypadku jakość nagrania słuchanego utworu bardzo wpływa na jakość odsłuchu.

1
  • #6 24 Kwi 2012 17:40
    softsolid
    Poziom 8  

Witam.

Proszę informacje w sprawie kolumn Bolero 200.
    Chciałbym wymienić kondensatory w zwrotnicach oraz przewody w środku kolumn.
    Jakie konkretnie kondensatory, jakie będą najlepsze i jakie przewody zakupić ?
    Proszę o informacje.

Pozdrawiam
    Robert.

0
  • #7 24 Kwi 2012 18:17
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

softsolid napisał:
    Chciałbym wymienić kondensatory w zwrotnicach oraz przewody w środku kolumn.
    Jakie konkretnie kondensatory, jakie będą najlepsze i jakie przewody zakupić ?
    Po co ? Co się stało z oryginalnymi kondensatorami ?

0
  • #8 24 Kwi 2012 18:22
    softsolid
    Poziom 8  

Witam

Kolumny mają już ponad 10 lat. Z tego co słyszałem i czytałem warto wymienić kondensatory, ze względu na utratę pojemności. Kabelki w tych kolumnach podobno też nie są najwyższej jakości.

Pozdrawiam
    Robert

0
  • #9 24 Kwi 2012 20:59
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

softsolid napisał:
    Kolumny mają już ponad 10 lat. Z tego co słyszałem i czytałem warto wymienić kondensatory, ze względu na utratę pojemności.
    Ale nie po 10 latach. Co prawda nie wiem, jakie kondensatory są tam używane, lecz nie sądzę aby straciły pojemność.
    softsolid napisał:
    Kabelki w tych kolumnach podobno też nie są najwyższej jakości.
    Gwarantuję Ci, że różnicy nie usłyszysz.
    Co Ci nie odpowiada w dźwięku, że chcesz coś zmieniać ?

0
  • #10 03 Maj 2012 10:37
    avalon1
    Poziom 9  

Widziałem raz w komisie, nie słuchałem.
    Ale chciałem zwrócić uwagę na stan głośnika średniotonowego.
    W tej parze były one kompletnie "wyrąbane", czyli stukając palcem w membranę było słychać i czuć "dzwonienie" cewki... Nie wiem czy to reguła, czy akurat tych ktoś wybitnie nie szanował i robił "dyskotekę"
    Widziałem raz na zdjęciach wersję "drewnianą" dużo ładniejsza :-)

1
  • #11 21 Maj 2012 17:07
    mKozak
    Poziom 2  

Używałem kiedyś Bolero przez prawie 6 lat i wspominam z rozrzewnieniem ich miękki, nisko schodzący bas. Grały w pomieszczeniu około 25 m2 z wysokim wzmacniaczem AKAI AM-57 (2x100W/8 ohm, THD 0,005%, f 5Hz - 100kHz, S/N 102 dB, 13,5 kg żywej wagi). Zestawienie okazało się trafione, bo Bolero nie należą do szybkich kolumn a AKAI AM-57 miał niesamowitego kopa - pod warunkiem użycia CD Direct. Przedwzmacniacz użyty przez AKAI w AM-57 to jakieś nieporozumienie, można by AM-57 używać do prezentacji sensu klawisza podającego sygnał wprost na końcówkę mocy. Wracając do Bolero - w jakiejś recenzji ktoś napisał, że Bolero to przede wszystkim przyjemny bas a potem im wyżej tym gorzej. To zdanie oddaje całą prawdę o Bolero. W tej chwili używam B&W 602, które w środku i na górze brzmią lepiej ale brakuje im miękkiego dołu - przenoszą od 50 Hz. Ideałem byłoby chyba użycie Bolero jako woofera a B&W 602 do obsługi reszty pasma, połączyłoby się w ten sposób miękki bas Bolero z dynamiką i jasną górą B&W. Miałem nawet kiedyś koncepcję zakupu Bolero i przeniesienia do Bolero głośników z B&W 602 (po zrobieniu od podstaw zwrotnic rzecz jasna) ale życie wymusiło skoncentrowanie się na innej działalności. Z tego co mi wiadomo istniała wersja eksportowa Bolero oznaczona jako Lux i wyposażona w zagraniczny głośnik wysokotonowy, brzmiały one podobno dużo lepiej. Piszę podobno bo na własne uszy nie słyszałem.

0