Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka antena zamiast siatki ze wzmacniaczem?

wdowski 14 Sty 2012 14:46 2592 9
  • #1 14 Sty 2012 14:46
    wdowski
    Poziom 15  

Cześć.
    Jestem tu nowy i za bardzo się nie znam na całej radiofonii. Uczę się raczej metodą prób i błędów.

Kupiłem dziś na próbę następujący zestaw:
    zwykłą antene siatkową szerokopasmową z symetryzatorem (zysk: 13.5dB, odbiór w odległości 15KM od nadajnika - dane z etykiety), 25zł
    wzmacniacz (22dB, zwiększa zasięg do 60KM - ponownie dane z etykiety), 12zł
    zasilacz (standard 100mA), 12zł
    Te dwie ostatnie pozycje, mimo że tak na wszelki wypadek, ostatecznie okazały sie bardzo pomocne.

Antena (z oryginalnymi komponentami) ustawiona w stronę nadajnika nie łapie w ogóle sygnału (mieszkam 14KM od nadajnika-Chorągwica, na pierwszym piętrze, antena skierowana delikatnie ku górze, kierunkowo w stronę nadajnika).
    Kiedy zamiast symetryzatora zamontuję wzmacniacz i do tego zasilacz zbieram MUX-2 i MUX-3 siła 80-100%, jakość 70-90%.

Jak to jest? Teoretycznie sama siatka powinna zbierać sygnał ale sobie nie radzi - mam "brak sygnału". Co prawda mieszkam w blokowisku no i to pierwsze piętro
    Czy jest jakaś antena małych gabarytów (koniecznie wewnętrzna), która podoła? Ciężko montować siatkę w domu, a innej opcji nie ma.
    O jakich parametrach anteny muszę szukać? Jaki zysk?

Wielkie dzięki za odpowiedź.

• #2 14 Sty 2012 16:40
    gugol
    Poziom 12  

Witam
    Ja z anten dyskretnych jednak zewnętrznych stosuję antenę Televesa Diginova Bosstech. Jakość wykonania i parametry są bardzo dobre. Zysk z anteny do 7dB i dodatkowo automatycznie regulowany wzmacniacz do 13dB. Jeśli z nadajnika będzie docierał zbyt wysoki poziom system Bosstech wyłączy wzmacniacz i przełączy się w tryb symetryzatora

Przykładowy link:
    http://dathd.pl/antena-diginova-boss-televes-p-47.html

Antenę testowaliśmy z powodzeniem w odległościach do 30km od nadajnika.

• #3 14 Sty 2012 21:53
    woyteck_81
    Poziom 10  

Napisz z jakiego nadajnika chcesz odbierać i gdzie mieszkasz. Aha już wiem co i jak :)

Jaki masz odbiornik DVB-T?
    Jak ty masz 14 km do nadajnika to powinieneś odebrać sygnał na przysłowiowym gwożdziu.
    Kup sobie antene kierunkową z symetryzatorem bez wzmacniacza.
    Ja odbieram na dipolu zamkniętym z odległości 14-15km muxa o mocy 25kw

• #4 14 Sty 2012 22:07
    wdowski
    Poziom 15  

No może i powinno na gwożdziu grać ale mieszkam na pierwszym a wokół mam bloki 8-9 piętrowe.

Odbiornik to TV LG z DVBt i DVBc

A jest jakaś kierunkowa, którą można upchnąć w domu (wewnątrz) ?
    Mogę prosić o jakiś przykład?
    Zaznaczam, że na siatce z symetryzatorem nie działało. Natomiast siatka ze wzmacniaczem grała aż miło. Ustawiłem ją pod kątem 75st do podłoża (kierunkowo).

• #5 14 Sty 2012 22:17
    _cheetah_
    Poziom 37  

wdowski napisał:
    A jest jakaś kierunkowa, którą można upchnąć w domu (wewnątrz) ?
    najlepsza chyba w takim przypadku byłaby logoperiodyczna, bo jest płaska - np. takie coś albo coś z tej rodziny.

Ta pierwsza jest pasywna, można do niej dodać jakiś wzmacniacz wewnętrzny lub przelotowy, jeśli będzie potrzeba, te następne są zintegrowane ze wzmacniaczami.

• #6 14 Sty 2012 22:19
    woyteck_81
    Poziom 10  

Antena kierunkowa to http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_16-21-69_dvb-t_A1610.htm lub http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_dipol_37-21-69_tri_eco_digital_A2682.htm
    Jak taka antena będzie wyglądać w domu? no napewno niezbyt ciekawie ;)
    To masz przykłady

Do tej drugiej anteny można by dołożyć wzmacniacz. Czy na drodze do nadajnika masz w sąsiedztwie jakiś blok mieszkaniowy?

• #7 14 Sty 2012 22:52
    wdowski
    Poziom 15  

woyteck_81 napisał:
    Czy na drodze do nadajnika masz w sąsiedztwie jakiś blok mieszkaniowy?

Tak. Znaczy się jakoś udaje mi sie wstrzelić pomiędzy dwa bloki.
    Jak widać z mojego przepięknego rysunku poglądowego siatka musiała byc ustawiona pod kątem do podłoża.

wdowski napisał:
    Antena (z oryginalnymi komponentami) ustawiona w stronę nadajnika nie łapie w ogóle sygnału (mieszkam 14KM od nadajnika-Chorągwica, na pierwszym piętrze, antena skierowana delikatnie ku górze, kierunkowo w stronę nadajnika).
    Kiedy zamiast symetryzatora zamontuję wzmacniacz i do tego zasilacz zbieram MUX-2 i MUX-3 siła 80-100%, jakość 70-90%.

Czy w tej sytuacji antena z samym symetryzatorem da rade czy musi być wzmacniacz? Czy w ogole mozliwe jest, żeby nic nie łapał na samym symetryzatorze?
    Jeśli chodzi o rozmiar i zajmowana powierzchnię to wolałbym raczej coś co można "przykleić" do okna. Nie mam dużo miejsca w pokoju. Da się coś takiego zrobić? Jak ze skutecznością takiego wynalazku?

• #8 14 Sty 2012 23:07
    woyteck_81
    Poziom 10  

W takiej sytuacji na 99% musisz mieć antenę na zewnątrz. prawdopodobnie odbierzesz sygnał z odbicia, w telewizji cyfrowej masz spora szanse odebrac sygnał.
    Najpierw spróbuj zamontować antene kierunkowa z symetryzatorem, jak cos złapiesz to zobacz czy masz wskaźnik poziomu sygnały i popraw kierunek odbierania. aha taki symetryzator kosztuje max 5 zł.
    Jak już bedziesz miał ant z symetryzatorem to mogłbyś dołożyć wzmacniacz przelotowy, ale to ostateczność. Wg mnie to powinno ruszyć na http://nowyelektronik.pl/searchsklep.php?mode...0SAT%20Wi-Fi&kat=ANTENY&nazwa=Cyfrowe%20DVB-T
    Ja mam troszeczke bliżej do nadajnika a odbieram na czymś takim
    _________
    ( )
    """"" """"""

dipol zamkniety bez zadnych wynalazkow typu wzmacniacz

• #9 14 Sty 2012 23:51
    wdowski
    Poziom 15  

Zrobiłem domowymi siłami antenę LOG-PER wg wyliczeń ze stronki:
    erick@the net - Log Periodic Antenna Design

Antena spisuje się całkiem nieźle.
    Zamontowałem do niej wzmaciacz 22dB i odbieram MUX2 i MUX3 z jednego położenia anteny (wewnątrz mieszkania) na 90%siły i 80%jakości.
    Bez wzmacniacza ale i bez symetryzatora antena radzi sobie trochę gorzej ale łapie sygnał na 50%siły i 25%jakości - nie łapie obu MUXów w jednym położeniu.

Czy będzie lepiej jeśli zastosuję symetryzator?

Planuję zrobić jeszcze antenę Bi-Quad i YAGI. Zobaczymy jak to będzie chodzić.

Dodano później:
    To druga antena Bi-Quad. Jeszcze nie przetestowana. Ekran zrobiony z tyłu od antyramy i folii alu.

Dodano jeszcze później:
    Testy wykonane. Bi-Quad przyklejony do ściany (bez reflektora dał lepsze rezultaty) osiągnął MUX3 siła/jakość 30%/60-100%, MUX2 siła/jakość 50%/70-100%.
    Wydaje mi się, że są to super wyniki jak na antene z drutu za 2 złote. przypominam mieszkam w blokowisku na pierwszym piętrze, 14.2KM od nadajnika (zasłonięty przez blok).

• #10 19 Sty 2012 13:51
    wdowski
    Poziom 15  

Temat do zamknięcia. Dziękuję za pomoc.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME