Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalWork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

vaillant thermomax vuw 180xe migajaca klepsydra

22 Sty 2012 12:17 7512 21
  • Poziom 10  
    Witam. Jak w temacie mam problem w swoim kotle w domu. Co raz częściej pojawia się awaria "mrugająca" klepsydra . po restarcie kocioł działa jak trzeba. Do dzisiaj było to sporadyczne ,ale teraz jest co raz częściej. Czy to jest coś poważnego ? jak można temu zaradzić.
  • MetalWork
  • Poziom 23  
    szczypior82 napisał:
    Co raz częściej pojawia się awaria "mrugająca" klepsydra

Może coś więcej o tej tajemniczej awarii?? jakieś inne problemy czy piec działa jak należy a czasami się ona zapali ??
  • Poziom 10  
    Piec działa do pewnego momentu. Przy ogrzewaniu np. jak w pokoju zostanie osiągnięta temperatura zadana i kocioł po pewnym czasie się wyłączy tzn. pompa stanie i czeka to po 30sek. zaczyna migać ta klepsydra. Jak c.o. jest wyłączone to czasem po pobieraniu wody też się zapali.
  • Poziom 23  
    Przegrzew.
    Nagrzewa się obudowa ?
    Zbieraj kasę na nowy kocioł.
  • MetalWork
  • Poziom 10  
    nie nie przegrzewa się ... obudowa ma normalną temperaturę.
  • Poziom 23  
    szczypior82 napisał:
    nie nie przegrzewa się ... obudowa ma normalną temperaturę.

Ostrożnie, przy pracującym palniku, zaglądnij od spodu czy nie żarzą się lamele nagrzewnicy.
    Nie sypie się sadza albo taki biało-niebieski proszek?
  • Poziom 10  
    kocioł niedawno czyszczony więc nic się nie sypie i palnik też czysty,a lamele są w porządku nic takiego nie widać na pierwszy rzut oka.

ps. A jeśli coś takiego by sie pojawiło to co to oznacza ?
  • Poziom 23  
    szczypior82 napisał:
    kocioł niedawno czyszczony więc nic się nie sypie i palnik też czysty,a lamele są w porządku nic takiego nie widać na pierwszy rzut oka.

ps. A jeśli coś takiego by sie pojawiło to co to oznacza ?

Przegrzana nagrzewnica - można wymienić na nową ale rozsądniej zbierać na nowy kocioł.

Proszek był bardziej niebiesko-biały, czy zielony?
    Plastikowy napis na przedniej obudowie trzyma się jeszcze?
  • Poziom 10  
    proszek kolor miał bliżej zielonego. Naklejka jeszcze się trzyma.
    A patrzyłem na algorytm działania kotła i może to być czujnik przepływu wody?? a w tym kotle jest czujnik ciśnienia wody oproćz standardowego mannometru w obudowie ?
  • Poziom 23  
    szczypior82 napisał:
    proszek kolor miał bliżej zielonego. Naklejka jeszcze się trzyma.
    A patrzyłem na algorytm działania kotła i może to być czujnik przepływu wody?? a w tym kotle jest czujnik ciśnienia wody oproćz standardowego mannometru w obudowie ?

Ma presostat pracy pompy. Powinien być gdzieś koło pompy. Widać na mikroprzełączniku w jakiej jest pozycji.
    Czujnika ciśnienia chyba niema.
  • Poziom 10  
    czyli wymiennik ma dużo kamienia i się przegrzewa czy tak? a czyszczenie wymiennika jakimś płynem bądź proszkiem nie pomoże ?
  • Poziom 23  
    szczypior82 napisał:
    czyli wymiennik ma dużo kamienia i się przegrzewa czy tak? a czyszczenie wymiennika jakimś płynem bądź proszkiem nie pomoże ?

Jeśli to Twój kocioł spróbuj ( oczywiście po wymontowaniu ) maksymalnie stężonym gorącym kwaskiem cytrynowym. Takim spożywczym.

Można zainwestować w płukanie pompą ( wizyta serwisanta ) ale to tylko odwleka agonię.
  • Poziom 10  
    Czy jest jeszcze jakiś sposób żeby sprawdzić czy to na pewno wymiennik ,a nie jakiś inny element. ?? W instrukcji migająca dioda 5 czyli klepsydra oznacza wyłączenie mikrowyłącznika lub brak wody.... Jeszcze zasięgnąłem opinii znajomego serwisanta i kazał wyczyścić czujnik przeływu (tam są takie cienkie 2 rurki ) we wszystkim było bardzo dużo kamienia i po wyczyszczeniu działał tydzień po czym zaczął znowu pojawiać się ten sam problem.
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    Obstawiam rzeczone rurki, lub membranę czujnika przepływu.
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Ponownie sprawdź rurki sterujące, oraz koniecznie ich wszystkie 4 przyłącza. Drut 2 mm powinien mieć w nich swobodny luz.
  • Poziom 10  
    czujnik przepływu ma tylko dwie rurki plus dwa styki kablowe. Więc skąd 4 ??
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    Każdy kij ma dwa końce, więc rurka też :)
  • Poziom 10  
    o to chodziło :) ... ok dzięki. wyczyściłem drugi raz i jak na razie raz się zawiesił i działa. Więc reasumując pewnie ten czujnik przepływu może już niedomagać. Czy dobrze myślę ?
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    W VUW 180 XE nie ma styków elektr. na czujniku przepływu. Chyba masz VUW 180/1 XE(?), w nim są styki elektr. na czujniku przepływu, a jedna rurka jest sztywna.

Nie czytałeś dokładnie
    Cytat:
    Ponownie sprawdź rurki sterujące, oraz koniecznie ich wszystkie 4 przyłącza. Drut 2 mm powinien mieć w nich swobodny luz.

Każda z dwóch rurek ma 2 końce. Stosując wyższą matematykę mnie wychodzi, że 2*2=4.
    Trzeba oczyścić 2 przyłącza (gniazda), czyli miejsca gdzie rurka Cu jest włączona w zawór 3dr i w czujnik przepł., oraz drugie gniazdo czujnika przepł. i sztywną rurkę (na rurze tłocznej pompy) +kierunek poprzeczny.
    Sprawdź wyłącznik na czujniku przepł. Po napełnieniu sprawdź czy wyłącznik prędko załącza i wyłącza po zał. i wył. pompy.
  • Poziom 10  
    tak na 100% są styki na czujniku i dwie rurki. Dzisiaj znowu pojawiła się migająca klepsydra. Wyczyściłem obydwie rurki i przedmuchałem. czujnik również i gniazda też. Ta cienka rurka wchodzi w mniej więcej w miejscu zaworu napełniającego. co znaczy + kierunek poprzeczny ?
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Jeśli dobrze działa napełnianie kotłowym zaworem napełn., to kier. poprzeczny nie jest całkiem zatkany, ale lepiej też go przeczyścić, - po odkręceniu rurki od zaworu napełniania.
  • Poziom 10  
    mieliście racje. jedno z gniazd było całkowicie zapchane ,ale żeby to zobaczyć trzeba było rozebrać pół kotła. wyczyszczone wszystko i czujnik ciśnienia wymieniony bo stary był już całkowicie zdezelowany. temat zamykam.