Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nie mogę ustawić anteny sat. - czy zgięty kabel może być przyczyną?

stopi 23 Jan 2012 23:12 12413 11
 • #1
  stopi
  Level 28  
  Teoretycznie i praktycznie wiem jak się ustawia antenę, bo w poprzednim miejscu zamieszkania (z resztą raptem 7km dalej) ustawiłem ją i działało. Kąt elewacji miałem tam 33st. Tolerancja ruchu była ponad 1cm, bez utraty sygnału.

  Mam teraz balkon, ale z bardzo dobrym widokiem na południe, w dodatku wyżej niż poprzednio, bez przeszkód. Robię tak, iż sztycę mocującą poziomuję poziomicą do jak najdokładniejszego pionu, po czym według wyliczeń (lokalizacja to Skierniewice) ustawiam na podziałce anteny kąt elewacji 31st. i szukam bardzo powoli azymutu (lewo, prawo) w kierunku południa, startując z kierunku jaki mniej więcej sąsiedzi mają ustawione. Ni cholery nie mogę złapać sygnału.

  Dekoder jest już ustawiony, ma pamięć programów z poprzedniej lokalizacji zamieszkania. Jest to cyfrowy polsat pre-paid, ale nawet jak nie zapłacę to i tak działają niekodowane, a na kodowanych powinien pokazywać siłę sygnału i przewodnik po programach. Siła jest cały czas 0. Dekoder cały czas mówi do mnie "Szukam sygnału...".

  Próbowałem szukać azymutu przy różnych kątach elewacji, +- 5 stopni od ustalonych 30, nic nie łapie. Kabel ma przejścia (sprawdzałem miernikiem) i długość ok. 8m. Wszystko jest nowe i prawidłowo zarobione (drucik ucięty równo z płaszczyzną krańca wtyków). Kabel jest jednak wpuszczony w listwie przypodłogowej paneli i w dwóch miejscach zgina się do 90st (przy zagięciach ścian). Jedyne co mi przychodzi jeszcze na myśl i może być sprawcą zamieszania.

  Czy to może być przyczyną?
  Najwyżej odkręcę fragment listwy, wyprostuję kabel i spróbuję jeszcze raz.
 • #2
  Przemo1268
  Level 19  
  Próbowałeś ustawiać antenę z miernikiem czy tylko samym dekoderem? Używam zwykłego, prostego miernika za ok. 20zł, z dwoma diodami sygnalizującymi polaryzację i pasmo. Z pomocą miernika łatwiej jest dokonać ustawienia - tuner cyfrowy reaguje z opóźnieniem dlatego można łatwo "przeskoczyć" pozycję. Jeszcze pytanie czy masz instalację z jednym konwerterem czy z kilkoma (monoblok, diseqc) - może problem leży w ustawieniach? Sprawdź jeszcze ustawienia konwertera w tunerze, czy zgadzają się zakresy pasm.
 • #3
  stopi
  Level 28  
  Zdaję sobie sprawę, że to wskaźnik, ale w oparciu o ten wskaźnik i obliczenia zebrane z internetu ustawiałem już tę antenę i wszystko śmigało, a teraz ni cholerci nie mogę. To, że tuner reaguje z opóźnieniem to też wiem, ale gdy ustawiałem kiedyś, na niekodowanym kanale, to opóźnienie i tak było małe, rzędu 1-2s. Cóż, powalczymy jeszcze trochę, nie mam ciśnienia, więc popróbuję jeszcze :) Kiedyś miałem problem z ciut przykrótkim drucikiem miedzianym np. we wtyku wchodzącym do dekodera, więc czasami pierdoła może wszystko popsuć.

  Quote:
  Jeszcze pytanie czy masz instalację z jednym konwerterem czy z kilkoma (monoblok, diseqc) - może problem leży w ustawieniach?


  Konwerter jest jeden. Nic nie było ruszane. Tkwi jak tkwił. Przewiozłem po prostu cała antenę z poprzedniego miejsca. Dekoder również, z tymi samymi ustawieniami, na których wszystko działało. Zaopatrzyłem się w uchwyt balkonowy, nowy kabel, który był kładziony w listwie, przy robieniu podłogi, do tego nowe końcówki. Uważam, że jest to tylko i wyłącznie kwestia ustawienia anteny (albo coś z tym kablem, ale przed chwilą kolega to wykluczył). Podaję ustawienia LNB z dekodera:

  - zasilanie ZAŁ.
  - satelita HotBird 1-6 (13st.)
  - Dolny oscylator - 9750MHz
  - Górny oscylator - 10600MHz
  - tryb diseq WYŁ.
  - Ton 22kHz AUTOMATYCZNIE
 • #4
  telesat1
  Moderator on vacation ...
  stopi wrote:
  (drucik ucięty równo z płaszczyzną krańca wtyków).


  Co to jest?
  Jaki model dekodera?
  Punkt 3.1.15 znasz?
 • #5
  stopi
  Level 28  
  Samsung DSB-H370G.
 • #6
  kacha36
  Level 23  
  Witam.
  O ile twój problem jest jeszcze aktualny to byłoby dobrze gdybyś zmierzył napięcie na kablu od strony konwertera, powinieneś mieć napięcie między 14 V a 18 V zależnie od polaryzacji.
  Kaśka.
 • #7
  stopi
  Level 28  
  Aktualny. Na razie po prostu nie chciało mi się tego ustawiać :) Zmierzę to napięcie. Tego jeszcze nie sprawdziłem.
 • #8
  stopi
  Level 28  
  Zasilanie konwertera jest. Pokazuje ok. 17,8V.
  Ta skala kąta elewacji na antenie jest bardzo niewiarygodna i niedokładna. Obniżyłem ją jeszcze dziś, kąt elewacji jaki mi pokazuje to chyba 27st. (a powinno w mojej miejscowości być ok. 31, dla szerokości geogr. 51 i długości 20).
  Złapałem sygnał, pasek jest żółty, ale.. pokazuje mi w "Informacjach o sieci" Astrę. Patrzę, że na Astrę powinienem mieć kąt azymutu 1st. a na Hot-Birda ok. 8st. Czyli teraz jestem nakierowany prawie idealnie na południe, więc powinienem wracać w stronę zachodnią, aby przestawić się na 8st., tak? Dobrze myślę...?

  Pion jest prawie identyczny dla astry i hot-bird, więc już tego kąta nie zmieniam. Nie mogę niestety złapać drugiego satelity.

  Pasek sygnału mam zółty. Rozumiem, że w przyp. cyfrowego polsatu, najlepiej szukać przy parametrach:

  HotBird 1-6, 12188MHz
  FEC Automatycznie
  Polaryzacja Pionowa
  Przeszukanie sieci NIE

  ?

  Kiedy zmienię na 12188MHz to pasek znika. Logiczne z resztą, bo nie jestem nakierowany na HotBird teraz..
 • #9
  LeDy
  Level 43  
  Jak ty tak podchodzisz do ustawiania - czytanie stopni, kątów itp. to chyba nigdy nie ustawisz. Zostaw tą teorię . I tak już nie oglądasz satelity od 23 stycznia. Lepiej fachowca wezwać.
 • #10
  Anonymous
  Anonymous  
 • #11
  stopi
  Level 28  
  Quote:
  I tak już nie oglądasz satelity od 23 stycznia.
  Satelity i w ogóle telewizji nie oglądam od listopada jeśli już.

  Quote:
  Jak ty tak podchodzisz do ustawiania - czytanie stopni
  To jak mam podchodzić nie mając miernika?
 • #12
  telesat1
  Moderator on vacation ...
  Zbędne posty w koszu.
  Problem ustawiania wielokrotnie opisywany.
  Zamykam.