Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

odkurzacz Electrolux Power ZCE2200, regulator 2193995 - jak podłączyć kabelki

jarekchr 30 Jan 2012 02:01 16884 8
 • #1
  jarekchr
  Level 10  
  Witam,

  W odkurzaczu mojej mamy (Electrolux Power ZCE2200) kilka miesięcy temu padła regulacja obrotów i odkurzacz przestał działać. Na szybko sprawdziłem, że działa on na pełnej mocy po ominięciu płytki regulatora obrotów (2193995r04, 2193995-10 Rev 3.10). Jeżeli chodzi o płytkę, to nie miałem czasu się jej przyglądać (brak oznak spalenia któregokolwiek z elementów - podejrzewam, że mógł pójść potencjometr jak to jest opisane w https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1907505.html) i zostawiłem odkurzacz bez niej. Mój błąd polegał na tym, że nie zrobiłem zdjęcia połączeń kabelków zanim wyjąłem płytkę. Teraz okazało się, że odkurzacz jest jeszcze na gwarancji i muszę włożyć płytkę z powrotem do środka.

  Proszę o pomoc w poprawnym podłączeniu kabelków - ewentualnie zrobieniu zdjęcia z innego odkurzacza (podejrzewam, że może być nawet inny Electrolux/AEG).

  Płytka ma 4 piny: N, M1, M2 i L przy czym N i M2 są wspólne.
  Teoretycznie (zgodnie z przytoczonym powyżej tematem) do M1 i M2 powinien być podłączony silnik a do N i L zasilanie. W teorii wygląda to dobrze a w praktyce jest jeszcze przycisk włączający odkurzacz do którego jest podłączony jeden z czarnych kabelków od silnika (jest za krótki aby mógł być podłączony gdzieś indziej).
  Drugi czarny kabelek od silnika powinien być raczej podłączony do M1 (długość pozwalałaby jedynie na L ale to odpada).
  Zasilanie, to krótszy czarny kabelek (raczej do N) oraz długi niebieski kabelek obecnie podłączony bezpośrednio do włącznika. Niestety nie pamiętam na 100% czy tak było oryginalnie, czy to ja połączyłem aby działał przycisk.
  Jest też dodatkowy brązowy kabelek z wsuwkami (jedna prosta, druga kątowa).

  Zatem zostaje L i M2.

  Jedna z możliwości, to niebieski kabelek od zasilania powinien być podłączony do L a brązowy kabelek powinien łączyć przycisk z M2. Wątpliwość jaką mam przy takim połączeniu, to włączone zasilanie na płytkę regulatora przy wyłączonym przycisku.

  Druga możliwość, to niebieski zostaje przy włączniku a brązowy może wtedy połączyć L i M2 co nie do końca wydaje mi się prawidłowe.

  Z góry dziękuję za pomoc.
  Jarek

  odkurzacz Electrolux Power ZCE2200, regulator 2193995 - jak podłączyć kabelki odkurzacz Electrolux Power ZCE2200, regulator 2193995 - jak podłączyć kabelki odkurzacz Electrolux Power ZCE2200, regulator 2193995 - jak podłączyć kabelki
 • #2
  KRZAG
  Level 12  
  ja bym na kolorach nie bazował masz dostęp do miernika?
 • #3
  jarekchr
  Level 10  
  Dostęp do miernika mam ale nie wiem co chciałbyś dokładniej zmierzyć.
  Ze zdjęć:
  - prawa strona: jest zwijacz kabla i wychodzą dwa kabelki - dłuższy niebieski (zakończony prosto) i trochę krótszy czarny (zakończony kątowo)
  - lewa strona: 2 czarne kable idą do silnika, krótki (zakończony kątowo do włącznika) drugi (również kątowo) najprawdopodobniej powinien trafić do M1 (jego długość pozwala co najwyżej do L).

  Mogę pomierzyć coś na płytce ale i tak nie zamierzam nic lutować samemu - wolę oddać na gwarancji skoro jeszcze jest ważna.
 • Helpful post
  #4
  peter falk
  Home appliances specialist
  jarekchr wrote:
  Wątpliwość jaką mam przy takim połączeniu, to włączone zasilanie na płytkę regulatora przy wyłączonym przycisku.

  Raczej tak jest :) w tych odkurzaczach. Nie mylisz się.
  Zrób zdjęcie płytki od strony ścieżek.
  Niebieski na pewno idzie na wyłącznik, z niego na płytkę brązowym do L , czarne silnika do M1 i M2 , czarny zwijacza do N .
 • #5
  jarekchr
  Level 10  
  Kabelki od silnika były wsunięte do środka - trzeba było wyciągnąć i wtedy krótszy czarny styka do M1 (przypomniało mi się, że poprzednio silnik mi się wysunął trochę i to mogło wciągnąć kabelki). Teraz trzeba oddać do serwisu. Mam nadzieję, że nie będą robić problemów (kabelki mogą nie przebiegać idealnie jak w nowym i mogą się dopatrzyć śladów otwierania).
 • #6
  peter falk
  Home appliances specialist
  jarekchr wrote:
  (kabelki mogą nie przebiegać idealnie jak w nowym i mogą się dopatrzyć śladów otwierania).

  I tak serwisanci się dopatrzą śladów - i to nie koniecznie po w/w kabelkach (czytaj: przewodach) .

  Kabelki to siedzą w przedszkolu i donoszą - znaczy: "udzielają odpowiednich informacji " "Pani" .

  Nawet nie dałeś znać, czy moje podpowiedzi, co do układu przewodów, pomogły - szanowny uzytkowniku :/
 • #7
  jarekchr
  Level 10  
  Układ przewodów podałeś poprawny - jest on zgodny z tym co pierwotnie zakładałem teoretycznie. Jedynie co mi wtedy nie pasowało, to długość jednego z czarnych przewodów od silnika, która nie pozwalałaby na inne podłączenie niż do włącznika. Jak się okazało przewód jest dłuższy i wtedy już pasuje. Poniżej zdjęcia podłączonych przewodów.

  odkurzacz Electrolux Power ZCE2200, regulator 2193995 - jak podłączyć kabelki odkurzacz Electrolux Power ZCE2200, regulator 2193995 - jak podłączyć kabelki
 • #8
  jarekchr
  Level 10  
  Dodam, że reklamacja na gwarancji się udała i odkurzacz naprawiono w serwisie. Zanosiła i odbierała go mama i nikt jej nić nie mówił, że ktoś go już otwierał. Jak będę miał możliwość, to zerknę do niego jeszcze raz i dam znać, czy wymienili całą płytkę czy nie.

  Niestety na razie czasu nie starczyło, więc zamknę wątek aby nie wisiał.
 • #9
  jarekchr
  Level 10  
  Niestety na razie czasu mi nie wystarczyło, więc zamykam aby nie wisiało niepotrzebnie.
  Jeszcze raz dzięki za pomoc.