Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przełącznik radio - zestaw głośnomówiący Nokia do samochodu

nelik1987 03 Feb 2012 09:26 7265 9
Relpol
    nelik1987
    Level 31  
    Witam.
    Udało mi się ostatnio kupić zestaw Nokia CK-15W.
    W zestawie brakuje głośnika ale to mi było nawet na rękę bo zaraz wpadłem na pomysł, żeby skorzystać z głośników w samochodzie. Zastanawiam się jak najlepiej to zrobić, żeby po nadejściu połączenia radio się wyciszało a w głośnikach samochodowych było słychać rozmówcę.
    Zestaw Nokia CK-15W ma wyprowadzenie MUTE oraz wyjście sygnału do głośnika. Wpadłem na pomysł by rozwiązać następująco ten problem. Wyjście "mute" podłączyć do układu z 4 przekaźnikami przełączającymi sygnał z radia na sygnał z zestawu głośnomówiącego. Niestety będzie trzeba będzie dorobić jeszcze układ wzmacniacza, bo CK-15W zapewne nie pociągnie 4 głośników. Później pomyślałem, że nie ma sensu puszczać rozmowy na 4 głośniki tylko na 2 przednie. W samochodzie ma fabryczne niewielkie głośniki w drzwiach (Honda Civic 1998r).

Co myślicie o tym rozwiązaniu?
    Może jeszcze jakieś lepsze pomysły, na jakim układzie budować wzmacniacz?
  • Relpol
    Fredw
    Level 22  
    2 (3) przekaźniki załączane sygnałem MUTE z zestawu.
    Przez 1 przekaźnik podajemy PLUS lub MINUS (nigdy nie pamiętam co radio potrzebuje) do przewodu MUTE radia, a z pozostałych robimy przełącznik RADIO/ZESTAW.

Mam coś takiego już od 2 lat (tylko w wersji 1 głośnik) i działa bezproblemowo.
    darens
    Level 22  
    Witam.
    Nie potrzebujesz dodatkowego wzmacniacza.Fabryczny moduł nokii jest zbudowany właśnie na przekaźnikach a za funkcję mute(podaje masę podczas połączenia) odpowiada żółty przewód z centralki.Jest to dość stary zestaw a więc radzę Ci ,sprawdź go przed montażem czy dobrze działa z Twoim telefonem.
  • Relpol
    nelik1987
    Level 31  
    Doskonale wiem co się dzieje podczas połączenia i że otrzymam masę na przewodzie MUTE zestawu. Wyciszy mi to radio w samochodzie, ale nie będę mógł podłączyć głośnika samochodowego który montowany jest w drzwiach. Ja już nie pytam czy potrzebuje wzmacniacz tylko jaki najlepiej wykorzystać do zasilenia 2 głośników standardowych w samochodzie, potrzebuje jakieś kilkanaście watów. Znalazłem w szafie układ TDA2030a ale dopiero czytam jego notę i nie wiem się nada.
    darens
    Level 22  
    Powiedz mi, bo za nic nie rozumiem po co Ci ten wzmacniacz? Zasilić dwa głośniki ale napisz co pod wzmacniacz podłączysz,czemu ma to służyć?
    nelik1987
    Level 31  
    Sprawa jest prosta. Dzwoni telefon w samochodzie a radio działa i leci muzyka. Zestaw głośnomówiący wycisza radio, a układ który buduje przełącza 2 przednie głośniki z radia do zestawu głośnomówiącego. Do zestawu dołączany jest głośnik, ale ja go nie posiadam dlatego chce podłączyć głośniki samochodowe. Z uwagi na to, że oryginalnie w zestawie jest malutki głośnik postanowiłem dołożyć wzmacniacz dla 2 głośników samochodowych, żeby zestaw głośnomówiący mógł pociągnąć te 2 głośniki w samochodzie bo wydaje mi się, że raczej nie poradzi sobie z większym obciążeniem skoro był projektowany pod jeden mały głośnik.
    darens
    Level 22  
    Jasne że wzmacniacz z zestawu sobie poradzi nawet z czterema głośnikami.
    Nie potrzebujesz wzmacniacza tylko przekaźników które odetną sygnał z radia i w jego miejsce podadzą sygnał audio z centralki zestawu.Np to http://komorowscy.otwarte24.pl/4,modul-CA-139-do-zestawu-Nokia-CK-300-i-pochodnych ale nie za tą cenę.W tym module Nokii masz tylko przekaźniki i żadnego wzmacniacza.
    Jeżeli masz pojęcie jak na 4 przekaźnikach odłączyć przednie głośniki od radia po podaniu masy na ich cewki(przekaźników) i podać im inne źródło audio to jesteś w domu.
    Pozdrawiam.
  • Helpful post
    Bartek_Wosik
    Level 27  
    Zrób sobie na 8 przekaźnikach (po 2 przekaźniki na głośnik) odłączanie głośników od radia. Sterowanie cewkami przekaźników będzie sygnałem mute z zestawu głośnomówiącego. Do styków NO dwóch lub czterech przekaźników (w zależności na ilu głośnikach chcesz słyszeć rozmowę) dołącz wyjście głośnikowe z zestawu głośnomówiącego.
    Od 5 lat mam takie rozwiązanie w połączeniu z zestawem Nokia CK-7W i działa bez zarzutu bez dodatkowych wzmacniaczy i innych kombinacji.