Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przełącznik radio - zestaw głośnomówiący Nokia do samochodu

nelik1987 03 Feb 2012 09:26 7265 9
Relpol
 • #1
  nelik1987
  Level 31  
  Witam.
  Udało mi się ostatnio kupić zestaw Nokia CK-15W.
  W zestawie brakuje głośnika ale to mi było nawet na rękę bo zaraz wpadłem na pomysł, żeby skorzystać z głośników w samochodzie. Zastanawiam się jak najlepiej to zrobić, żeby po nadejściu połączenia radio się wyciszało a w głośnikach samochodowych było słychać rozmówcę.
  Zestaw Nokia CK-15W ma wyprowadzenie MUTE oraz wyjście sygnału do głośnika. Wpadłem na pomysł by rozwiązać następująco ten problem. Wyjście "mute" podłączyć do układu z 4 przekaźnikami przełączającymi sygnał z radia na sygnał z zestawu głośnomówiącego. Niestety będzie trzeba będzie dorobić jeszcze układ wzmacniacza, bo CK-15W zapewne nie pociągnie 4 głośników. Później pomyślałem, że nie ma sensu puszczać rozmowy na 4 głośniki tylko na 2 przednie. W samochodzie ma fabryczne niewielkie głośniki w drzwiach (Honda Civic 1998r).

  Co myślicie o tym rozwiązaniu?
  Może jeszcze jakieś lepsze pomysły, na jakim układzie budować wzmacniacz?
 • Relpol
 • #2
  Fredw
  Level 22  
  2 (3) przekaźniki załączane sygnałem MUTE z zestawu.
  Przez 1 przekaźnik podajemy PLUS lub MINUS (nigdy nie pamiętam co radio potrzebuje) do przewodu MUTE radia, a z pozostałych robimy przełącznik RADIO/ZESTAW.

  Mam coś takiego już od 2 lat (tylko w wersji 1 głośnik) i działa bezproblemowo.
 • #3
  darens
  Level 22  
  Witam.
  Nie potrzebujesz dodatkowego wzmacniacza.Fabryczny moduł nokii jest zbudowany właśnie na przekaźnikach a za funkcję mute(podaje masę podczas połączenia) odpowiada żółty przewód z centralki.Jest to dość stary zestaw a więc radzę Ci ,sprawdź go przed montażem czy dobrze działa z Twoim telefonem.
 • Relpol
 • #4
  nelik1987
  Level 31  
  Doskonale wiem co się dzieje podczas połączenia i że otrzymam masę na przewodzie MUTE zestawu. Wyciszy mi to radio w samochodzie, ale nie będę mógł podłączyć głośnika samochodowego który montowany jest w drzwiach. Ja już nie pytam czy potrzebuje wzmacniacz tylko jaki najlepiej wykorzystać do zasilenia 2 głośników standardowych w samochodzie, potrzebuje jakieś kilkanaście watów. Znalazłem w szafie układ TDA2030a ale dopiero czytam jego notę i nie wiem się nada.
 • #6
  darens
  Level 22  
  Powiedz mi, bo za nic nie rozumiem po co Ci ten wzmacniacz? Zasilić dwa głośniki ale napisz co pod wzmacniacz podłączysz,czemu ma to służyć?
 • #7
  nelik1987
  Level 31  
  Sprawa jest prosta. Dzwoni telefon w samochodzie a radio działa i leci muzyka. Zestaw głośnomówiący wycisza radio, a układ który buduje przełącza 2 przednie głośniki z radia do zestawu głośnomówiącego. Do zestawu dołączany jest głośnik, ale ja go nie posiadam dlatego chce podłączyć głośniki samochodowe. Z uwagi na to, że oryginalnie w zestawie jest malutki głośnik postanowiłem dołożyć wzmacniacz dla 2 głośników samochodowych, żeby zestaw głośnomówiący mógł pociągnąć te 2 głośniki w samochodzie bo wydaje mi się, że raczej nie poradzi sobie z większym obciążeniem skoro był projektowany pod jeden mały głośnik.
 • #8
  darens
  Level 22  
  Jasne że wzmacniacz z zestawu sobie poradzi nawet z czterema głośnikami.
  Nie potrzebujesz wzmacniacza tylko przekaźników które odetną sygnał z radia i w jego miejsce podadzą sygnał audio z centralki zestawu.Np to http://komorowscy.otwarte24.pl/4,modul-CA-139-do-zestawu-Nokia-CK-300-i-pochodnych ale nie za tą cenę.W tym module Nokii masz tylko przekaźniki i żadnego wzmacniacza.
  Jeżeli masz pojęcie jak na 4 przekaźnikach odłączyć przednie głośniki od radia po podaniu masy na ich cewki(przekaźników) i podać im inne źródło audio to jesteś w domu.
  Pozdrawiam.
 • Helpful post
  #9
  Bartek_Wosik
  Level 27  
  Zrób sobie na 8 przekaźnikach (po 2 przekaźniki na głośnik) odłączanie głośników od radia. Sterowanie cewkami przekaźników będzie sygnałem mute z zestawu głośnomówiącego. Do styków NO dwóch lub czterech przekaźników (w zależności na ilu głośnikach chcesz słyszeć rozmowę) dołącz wyjście głośnikowe z zestawu głośnomówiącego.
  Od 5 lat mam takie rozwiązanie w połączeniu z zestawem Nokia CK-7W i działa bez zarzutu bez dodatkowych wzmacniaczy i innych kombinacji.