Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiornik 27 MHz i obwód LC ...

12 Lut 2012 02:50 3331 9
 • Poziom 16  
  Witam,
  Jaką rolę pełni w tym układzie kondensator 50p, czy on należy do obwodu LC?
  Nie rozumiem, dlaczego jak wylutuję lub dodam zamiast C 15p inny kondensator, to i tak można dopasować częstotliwość tylko wartością kondensatora przy tranzystorze, nie biorąc pod uwagę kondensatora LC.
  Nie wiem jak obliczyć LC 27MHz, czy dodać oba kondensatory, czy tylko ten 15p?

  Odbiornik 27 MHz i obwód LC ...
 • flexghzflexghz
 • Poziom 43  
  Witam!
  Twój układ to odbiornik superreakcyjny, a kondensator 50pF jest elementem dodatniego sprzężenia zwrotnego, zapewniającego możliwość powstania oscylacji superreakcyjnych w tym układzie. Jego pojemność wpływa na częstotliwość rezonansową, ale nie "bezpośrednio", a poprzez szeregową kombinację z pojemnością baza - emiter wewnątrz tranzystora. Na częstotliwość rezonansową składają się jeszcze pojemności montażu, anteny i indukcyjność doprowadzeń do cewki - obliczenie tego nie bardzo jest możliwe (można założyć jakieś wartości, ale to nie musi być prawda) zostaje Ci tylko próbowanie, aż trafisz, ew. pomiar na wobulatorze.
  Możesz policzyć też "w drugą stronę": policz indukcyjność cewki w tym obwodzie i znając częstotliwość wylicz, jaka jest pojemność - i to porównaj z wartościami elementów, które widzisz na schemacie.
 • Poziom 16  
  Cewka ze schematu po obliczeni ma 0.49µH, częstotliwość 27MHz, kondensator po wyliczeniu ma 70,5p. Czyli 15p+50p=65p, dodać pojemności montażowe 5,5p i wychodzi 70,5p. Dobrze to rozumiem?
 • flexghzflexghz
 • Poziom 43  
  +/- zgadza się. Myślę, że układ nie 'widzi' całego 50pF (jest łączony szeregowo z pojemnością baza - emiter), a pojemność montażowa może być nieco większa, ale w sumie wygląda to prawdopodobnie.
 • Poziom 16  
  A mogę zamienić C 50p na np.1p a w miejsce C 15p dać 69.5p, wtedy razem też będzie 70.5p, ma to jakieś znaczenie, czy musi być zachowana jakaś konkretna różnica między pojemnośćiami.
 • Poziom 43  
  50pF jest dobrany ze względu na wielkość sprzężenia zwrotnego - zmniejszenie tej pojemności może spowodować brak superreakcji.
  Eksperymenty są dozwolone, zamiast 15pF daj trymer o większej pojemności, np 5 ... 50pF.

  Jeżeli do kolektora pierwszego 2SC1815 dołączysz wejście wzmacniacza akustycznego, to superreakcję usłyszysz jako charakterystyczny szum. Jeśli odbiornik odbiera jakiś sygnał, to usłyszysz tam sygnał modulujący (uwaga! Pasmo 27MHz jest "bogate" w nadawców!), a jeśli modulacji nie ma - to ciszę (wyciszenie szumu). Szum będzie wyraźniejszy, jeśli zmienisz kondensator 40nF w linii "+" na np. 10 razy mniejszy.
  Dla normalnej pracy odbiornika ta zmiana nie jest potrzebna - ten kondensator obcina szum, a nie sygnał modulujący (kilkaset Hz), który jest używany dla uruchomienia przekaźnika.
 • Poziom 16  
  Ja mam wpięte słuchkawki do masy i kolektora drugiego c1815 i słychać szum dość wyraźnie, eksperymentując złapałem kilka stacji, rmf, program 1 itp.
  Chcę nasłuchać coś w paśmie cb ale nic nie mogę złapać albo wina anteny 1 m kabla. Nie wiem czy to odbiera AM. Te diody w schemacie to detektor ?
  Zamiast potencjometru 30kΩ mam 20kΩ, chyba nie przeszkadza.
 • Poziom 43  
  Jeżeli odebrałeś stacje radiofoniczne, to znaczy, że jesteś poza pasmem 27MHz - dawniej radiofonia pracowała na 65 ... 73MHz ("stare" pasmo), a obecnie 88 ... 108MHz.
  Odbiornik superreakcyjny odbiera zarówno modulację AM, jak i FM.

  Dla odbioru 27MHz dobrze by było mieć antenę z kilku metrów drutu (długość 1/4 fali = 2,75m, lub 1/2 fali = 5,5m), dla zmniejszenia rozmiarów anteny możesz ją zrobić jako "helikal" - nawinąć ten drut na pręcie plastikowym o średnicy np. 1 cm, drut 0,5mm z odstępem między zwojami też 0,5mm. Łatwiej się nawija, jeśli nawijasz drut i nitkę razem obok siebie, "na klej".
 • Poziom 16  
  Dobra, spróbuję zrobić antenę i dostroić się na 27mhz, mam układ ul 1211 wzmacniacz p.cz, dało by się go zastosować jako wzmacniacz w.cz do tego schematu, może zwiększyła by się czułość.
 • Poziom 43  
  Praktycznie rzecz biorąc wystarczy wzmacniacz na 1 tranzystorze (np. BF215, BF173, BF199 ...) w układzie WB (wejście sygnału od strony emitera) - to prostsze, niż UL1211, który - o ile jeszcze "chodzi" na 10,7MHz, to jego własności na 27MHz są już bardzo kiepściuchne.

  Dla dostrojenia łatwiej najpierw zbudować generator kwarcowy 27MHz na 1 tranzystorze BF145 (bez cewek - tylko 2 oporniki i 2 kondensatory!).