Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programowanie pic 18f452.

fred114 22 Lut 2012 12:44 1791 10
  • #1 22 Lut 2012 12:44
    fred114
    Poziom 12  

Mam pytanie związane z tym procesorem.Posiadam do niego wsad w formacie .hex.Czy potrzebny jest jeszcze bootloaders aby prawidłowo go zaprogramować ?Posiadam programator PICKIT 2.Dla jasności problemu po zaprogramowaniu procesora brak jest komunikacji z komputerem ( używam max232).Jeżeli potzrebny jest bootlader to prosze podpowiedzieć jaki i jak zaprogramować bootloadera i hexa programatorem PICKIT 2.Przy programowaniu samym hexem programowanie i weryfikacja przebiega bezbłednie ale komunikacji a dokładnie wykrywanie przez RS232 nie następuje.

0 10
  • #2 22 Lut 2012 13:50
    Gienek
    Poziom 35  

Pytanie trochę źle postawione. "Przyznaj się", czy ten plik *.hex był kompilowany dla bootloadera? Jeżeli nie, to po zaprogramowaniu procesora, powinien działać. Jeżeli nie działa, to szukaj błędów w połaczeniach.

0
  • #3 22 Lut 2012 14:18
    fred114
    Poziom 12  

Trudno mi powiedziec czy plik hex był kompilowany dla bootloadera.Nie ja go pisałem.w opisie całego urządzenie jedynie pisza o bootloaderze i to wszystko

0
  • #6 22 Lut 2012 19:09
    Gienek
    Poziom 35  

Nie wiem z jakiego artykułu korzystałeś i jaką masz wykonaną płytkę.
    Do "pierwotnej" wersji tego oscyloskopu należało wprowadzić "poprawki":
    1. Na płytce oscyloskopu, przy pinie 30 PICa brak prawidłowego połączenia (sprawdź ze schematem).
    2. Używać kabla NULL MODEM (skrzyżowany - nie prosty)
    3. W systemie Windows XP (przy korzystaniu z programu pcscope.exe) należy ustawić tryb zgodności z Windows 98 (bo program nie wykrywa sprzętu), chociaż w nowym oprogramowaniu błąd ten podobno jest usunięty (program z lipca 2007 roku).
    Może te podpowiedzi coś Ci pomogą?

0
  • #7 22 Lut 2012 20:05
    fred114
    Poziom 12  

Sprawdziłem ze schematem płytkę pin 30 Pica idzie do pina 12 tda8703 i jest tak podłączony.Używam juz poprawionej wesji programu która chodzi pod Xp
    Jedynie możesz mi napisać co to jest ten kabel NULL MODEM i jak go można wykonać ?

0
  • #8 22 Lut 2012 20:35
    Gienek
    Poziom 35  

To, że "chodzi" pod XP, to nie znaczy jeszcze, że będzie wykrywał urządzenie. Program ma "wagę" 206kB.
    NULL MODEM (google Twoim przyjacielem) to w największym skrócie: połączenie krzyżowe 2 i 3 pin portu COM komputera i wejścia oscyloskopu: 2 -> 3 i 3 -> 2.
    W tym drugim wątku napisałeś

Code:
    Kabelka wcale nie używam gdyż podpinam bezpośrednio oscyloskop z portem com w laptopie 

Tak łączyć nie wolno, musisz zrobić przeplot.

0
  • #9 22 Lut 2012 20:50
    fred114
    Poziom 12  

Kabelek sobie jutro zrobię.Co znaczy że program ma wagę 206 kB ?Nowa wersja programu ma 155648 kB (pisze o programie Osciloskop.exe)

0
  • #10 22 Lut 2012 20:58
    Gienek
    Poziom 35  

Tak, ja mam wersję dokładnie 213.051kB i dodatkowo pliki *.hex dla 10, 20 i 40 ms TDA8703.
    A Ty masz ksero artykułu oryginału z PE10/2006? Jeżeli tak, to "wrzuć" na moje PW.

0
  • #11 08 Mar 2012 07:34
    fred114
    Poziom 12  

Oscyloskop zadziałał.Nie trzba wgrywać wsadu przez loadera.Obecnie już oscyloskop zadziałał.Pozostało mi jescze dostroic układ wejściowy.Dloa osób które będa chciały taki przyrząd wykonac moge podpowiedzieć że lepiej zastosowac zamiast TL052 podwójny operacyjny LME49860.Przy zastosowaniu TL052 przebieg prostokąta około 1Khz miał zwisy a przy LME49860 prostokąt już jest prawie idealny.W układzie zastosowałem trochę bardziej rozbudowany zasilacz,gdyż ten z projektu wprowadzał zbyt dużo zakłąceń.Jak na rzazie tylko sprawdzałem prostakąt max 1Mhz z generatora na bramkach Smitha i kwarcu 1Mhz.W porównaniu przebiegu z oscyloskopem lampowym przebieg nie jest i9dealny ale podejrzewa że jest to kwestia sklaibrowania układu wejściowego i na tym obecnie się skupiam.Uważam temat za zakończony.Chce podziękowac wszystkim którzy wzięli udział w dyskusji nad tym projektem.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo