Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Świetlówki kompaktowe-cała prawda

scalakmen 02 Mar 2012 20:10 2094 11
 • #1 02 Mar 2012 20:10
  scalakmen
  Użytkownik obserwowany

  Cześć.Tak myślę na te i pokrewne tematy i wydaje mi się że świetlówki kompaktowe wcale nie są takie ,,energooszczędne'' jak to mówią.Do wyprodukowania takiej świetlówki potrzeba duuużżo energii np. żeby polutować ten zapłonnik trzeba rozgrzać do ok400°C dużo cyny, ponieważ są one lutowane ,,na fali'', żeby wygiąć tą szklaną rurkę[w spiralnych] trzeba 30 cm szkła rozgrzać do 800°C, co jest bardzo energochłonnym procesem.Takie palniki zasilane są gazem ziemnym i przyczynia się do wyczerpania zasobów naturalnych :cry:
  Czekam za Wasze sugestie na ten temat :D

  0 11
 • #2 02 Mar 2012 20:55
  fuutro
  Poziom 43  

  Nie mylisz czasem kosztów produkcji z kosztami użytkowania? Produkcja jest droższa i czujesz to kupując taką świetlówkę patrząc na cenę żarówki nawet o klika razy większej mocy, przynajmniej pożeranej. Jednak w trakcie użytkowania daje się zauważyć taka kilkukrotna różnica w zużyciu energii nie zapominając o żywotności - chyba, że kupujesz najtańszy szmelc i jeszcze dajesz mu popalić.

  0
 • #3 02 Mar 2012 20:57
  ADAMUS1978
  Poziom 10  

  Masz rację.
  Ale po kolei.
  Różnica kosztów wyprodukowania zwykłej żarówki a kompaktowej jest duża, nawet jak na te kompaktowe wyprodukowane w CHRL.
  Jakość wykonania - no cóż choćby świeciła nawet 10 razy dłużej. Nie będzie lepsza nigdy od zwykłej żarówki.
  Mały przykład - u mnie w kuchni przez 15 lat świeciła świetlówka kompaktowa Osram wykonana swego czasu w Niemczech, teraz one są robione na odp.... . Kupiłem ponownie Osrama i wysiadła po 2 latach, potem już kupowałem inne firmy i nie jest wiele lepiej, a już na pewno gorzej niż przed laty. Po prostu jakość spada.
  Jakość światła - chyba każdego bolą oczy po długim przebywaniu w zasięgu świetlówki.
  Element szklany - jest bardzo delikatny, nie trzeba dużo siły aby go zgnieść.
  Obudowa - och to coś co przypomina plastik - jakość beznadziejna.
  Jest w nich rtęć i luminofor. Związki szkodliwe.
  Utylizacja jest uciążliwa.

  W skrócie pomysł urzędników UE (czyt. Myślących Inaczej) ograniczający zastosowanie zwykłych żarówek jest nie logiczny i nie ekonomiczny.
  Produkcja jest droższa, szkodliwsza dla środowiska i zajmuje więcej czasu,
  jakość i cena jest jakimś nieporozumieniem w dzisiejszych czasach (teraz się produkuje towary które mają wytrzymać tylko pewien okres czasu, a nie jak dawniej "produkowało się na lata'), prawdopodobnie urzędnicy podniecali się tylko samą różnicą zużycia prądu a nie produkcją.

  Wkrótce dojdą to tego jeszcze ledy, a halogenki nasze ulubione zostaną skazane na zagładę tak jak zwykłe żarówki, ale to inny temat.

  0
 • #4 02 Mar 2012 21:12
  tronics
  Poziom 36  

  Wielu z was zdaje się, że pozjadaliście wszystkie rozumy. Że unijne dyrektywy są durne, a wymyślają je tępaki. Niestety gdyby tak było to byłoby jeszcze znośnie. Dyrektywy są bardzo przemyślane. Tępiąc Pb w elektronice zwiększa się ryzyko uszkodzenia sprzętu, naprawa jest kosztowna więc najlepsza będzie wymiana tudzież kupno nowego sprzętu. W ten to logiczny sposób zwiększa się sprzedaż art. elektronicznych. Wymyślając limity emisji CO2 daje się od razu motywację przez system kar za naruszenie emisji oraz płatnego "uspokojenia sumienia" w postaci wykupu praw do zwiększonej emisji. Walcząc z żarówkami zwiększają sprzedaż drogich rozwiązań. I kasa leci szerokimi strumieniami przez wydawałoby się durne przepisy. Nie takie durne, bardzo mądry i ciekawy sposób dojenia kasy. Tyle, że ostatecznie dojeni są nie producenci, a... my :) I durne jest to, że w imię ekologii tak wielu z uśmiechem na te unijne wytyczne spogląda jak na zbawienie podczas gdy utylizacja świetlówek energooszczędnych czy popsutej elektroniki jest bardziej obciążająca dla środowiska niż te CO2 z elektrowni.

  0
 • #5 02 Mar 2012 21:54
  fuutro
  Poziom 43  

  Jak by nie było z punktu widzenia czyjegoś stanu konta pewnie, że ci z UE mają łeb na karku ale z perspektywy kogoś, kto dajmy na to zranił się szkłem ze świetlówki oklejonej certyfikatami i znakami jakości jak choinka na Boże Narodzenie raczej da nie buzi a po buzi takiemu urzędasowi biorąc pod uwagę konsekwencje zdrowotne.

  Ekologii i "ekologii" w pojęciu urzędasów i chmary popaprańców walczących chyba o szron w lodówce w trakcie jej rozmrażania w mroźną noc nie ma co łączyć.

  Co do tych leciwych świetlówek - u mnie jeszcze śmiga ale Phillips 25W ;) w przeciwieństwie do tych z przed kilku lat, szczególnie dających to trupie światło o mocy bodajże z przedziału 13-18W.


  A tak w ogóle czemu właściwie służy ten temat? Kwestię ekonomiczną łatwo zrozumieć a kwestię działania na otoczenie (środowisko) wałkują od czasu do czasu rożne pisma popularnonaukowe czy mniej lub bardziej specjalistyczne.

  0
 • #6 02 Mar 2012 22:05
  116816
  Użytkownik usunął konto  
 • #7 03 Mar 2012 08:14
  scalakmen
  Użytkownik obserwowany

  fuutro napisał:
  Nie mylisz czasem kosztów produkcji z kosztami użytkowania? Produkcja jest droższa i czujesz to kupując taką świetlówkę patrząc na cenę żarówki nawet o klika razy większej mocy, przynajmniej pożeranej. Jednak w trakcie użytkowania daje się zauważyć taka kilkukrotna różnica w zużyciu energii nie zapominając o żywotności - chyba, że kupujesz najtańszy szmelc i jeszcze dajesz mu popalić.  Na pewno ciągną one troszkę mniej energii ni zwykłe żarówki, ale są drogie.Koszt prod.takie świetlówki w Chinach wynosi może 7zł, a zwykłej żarówki może 60gr.
  Co do trwałości to jak trafisz na dobry egzemplarz to poświeci 4 lata.Zwykła niech świeci 1 rok ale kosztuje tylko 1,50zł.
  Ekologia...No właśnie :arrow: Widziałem w elektrycznym taki ,,EKOPOJEMNIK'' na świetlówki.Wszystko się z niego wysypywało, a na podłodze leżały potłuczone świetlówki :cry:
  Zawierają one rtęć często w postaci lotnej, o po potłuczeniu wszystko było pod sufitem tego sklepu.Na wysypisku śmieci też wszystko idzie do ziemi albo w atmosferę.Np związki chromu z luminoforu z deszczem spływają do wód gruntowych i potem do rzek.My takie rybki z rzeki sobie jemy, i skąd są choroby :?: :arrow:
  http://www.recykling.pl/recykling/index.php/r/odpady/266/o/21

  0
 • #8 03 Mar 2012 08:57
  luke-z
  Poziom 16  

  Lobby producentów żarówek zrobiło czysty ineteres na dyrektywach. Poprzez modę na "ekologię" nabija się swoje kieszenie kasą. Czy ktoś z nich myśli o środowisku? Absolutnie nie. Kiedyś dziura ozonowa była w modzie (wywalić wszystkie stare lodówki i zastąpić je innymi, ekologicznymi) teraz moda na CO2. Żadna świetlówka nie da takiego światła jak tradycyjna żarówka. Lubię wieczorami czytać książki i przy świetlówce po kilku stronach zaczynały boleć mnie oczy. Przesiadłem się na lampkę nocną z tradycyjną żarówką i jest o niebo lepiej.

  0
 • #9 03 Mar 2012 14:58
  scalakmen
  Użytkownik obserwowany

  Żeby oni te świetlówki jakoś utylizowali, uświadamiali ludzi co one zawierają itp.
  To była by też pomoc dla środowiska :D :arrow:
  Co do światła jest ono bardzo specyficzne i ja też nie lubię przy nich czytać.
  Do tego najlepsze są zwykłe halogeny :D
  Np takie
  http://www.cleverlad.org/images/osram-halogen.jpg

  0
 • #10 03 Mar 2012 15:55
  50146
  Użytkownik usunął konto  
 • #11 03 Mar 2012 16:02
  1078231
  Użytkownik usunął konto  
 • #12 03 Mar 2012 20:15
  scalakmen
  Użytkownik obserwowany

  Motronic napisał:
  Dziecięce rozumowanie świata.....

  Dlaczego Kolega tak uważa :?:

  0
  Szukaj w 5mln produktów