Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic Smart Home
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konkretne pytanie nt. SEPa

Tojtas 03 Mar 2012 16:01 4549 22
  • #1 03 Mar 2012 16:01
    Tojtas
    Poziom 20  

Witam

Spotkałem się ostatnio z opinią, że aby pierwszy raz dostać uprawnienia SEP to trzeba przejść kurs. Czy to prawda? Materiały mam, a z pieniędzmi mi się nie przelewa dlatego też chciałbym zapisać się od razu na egzamin.

Pozdrawiam

0 22
  • Deimic Smart Home
  • #2 03 Mar 2012 16:18
    Perez255
    Poziom 8  

Podpinam się. Ja chciałbym wiedziec czy żęby pracowac jako elektryk np w utrzymaniu ruchu w firmie albo jako konserwator maszyn itp itd... musze miec wykształcenie elektryczne zawodowe (technikum) czy mogę miec uprawnienia SEP elektryczne i energetyczne? Co jest wazniejsze. Tylko prosze o konkretne odpowiedzi, bo zastanwiam się nad przenisiem na elektryka do technikum. Prosze o jakies ciekawe odpowiedzi

0
  • #3 03 Mar 2012 16:25
    Tojtas
    Poziom 20  

Skończone technikum elektryczne może być wymagane przez pracodawce, ale nie musi. Na pewno będzie dodatkowym atutem na Twoim CV. Uprawnienia SEP będą wymagane.

0
  • #4 03 Mar 2012 16:33
    Perez255
    Poziom 8  

Często widzę właśnie ze wymagane wykształcenie średnie elektryczne. Wiec chce się dowiedziec czy musze koniecznie miec skończone technikum elektryczne czy wystraczą mi uprawnienia SEP oczywiscie nie tylko do 1kV?
    Moze jest tu jakis elektryk pracujacy który nie skończył technikum elektrycznego?

0
  • #5 03 Mar 2012 16:59
    12pawel
    Poziom 33  

Żeby zrobić kurs SEP nie musisz mieć wykształcenia elektrycznego. Pracować też możesz przy elektryce bez wykształcenia elektrycznego(SEP wypada oczywiście mieć). Wszystko zależy od pracodawcy i od Twojej wiedzy elektrycznej.

0
  • Deimic Smart Home
  • #6 03 Mar 2012 17:09
    Perez255
    Poziom 8  

Pisałem "Prosze o konkretne wypowiedzi"
    Oczywiscie dzięki że dokładadzie troche od mojej wiedzy ale ja chce wiedziec konkretnie.
    Czy ktoś podjął pracę, bądź zna kogos kto pracuje jako lektryk z tylko zrobionymi kursami SEP?
    Czy koniecznie trzeba miec technikum elektryczne?

0
  • #7 03 Mar 2012 18:35
    siuada
    Poziom 12  

Tak jak pisze 12paweł zależy od pracodawcy. Pracuję jako elektryk ładnych parę lat, nie jestem elektrykiem z wykształcenia.

0
  • #8 03 Mar 2012 18:36
    12pawel
    Poziom 33  

Tak Znam osobę i to nie jedną, która pracuje jako elektryk po liceum tylko ze zrobionymi kursami SEP. Ale mówie, że jest to zależne od pracodawcy bo w niektórych firmach nie chcą nawet słyszeć o takiej osobie.

0
  • #9 03 Mar 2012 18:53
    bonanza
    Spec od Falowników

Może się chyba zdarzyć, że egzaminator wiedząc, że nie masz szkoły i tylko rok praktyki z elektrykiem z kwalifikacjami, da ci na początek tylko instalacje do 1kV E oraz to, co robisz, np. pompy i oświetlenie uliczne. Po 5 latach będziesz już miał 6 lat praktyki. ;)

0
  • #10 04 Mar 2012 12:50
    Perez255
    Poziom 8  

Pytam z ciekawosci bo jestem na tech.inf i wydaje mi sie że elektryk jest lepszy. I tak wybywam na studia jakies techniczne(myślałem o energoelektronice albo czyms podobnym, bo teraz łupki itp itd). I nie wiem czy będzie to rozważna decyzja bo w szkole moge zrboic sobie SEP za 200 zł tylko zeby ten kurs nie był robiony na marne wiecie o co mi chodzi. Uprawnienia które nie dają gwarancji pracy to nie uprawnienia

0
  • #11 04 Mar 2012 13:42
    bonanza
    Spec od Falowników

I tak za 5 lat ci wygasną, chyba, że będziesz pracował w czasie studiów. A "gwarancja pracy" to jest w łagrze, na wolnym rynku jej nie masz nigdy.

0
  • #12 04 Mar 2012 19:13
    Tojtas
    Poziom 20  

A czy jest ktoś w stanie odpowiedzieć na moje pytanie z pierwszego postu?

0
  • #13 04 Mar 2012 19:20
    bonanza
    Spec od Falowników

To chyba zależy od egzaminatora. Jak byłem egzaminatorem, to daliśmy nowemu papier bez kursu. Formalnych przeciwwskazań chyba nie ma, na zasadzie: nie musisz się uczyć - musisz umieć. Nie przypominam sobie, żeby w rozporządzeniu coś było o kursach.

0
  • #14 04 Mar 2012 22:40
    Perez255
    Poziom 8  

A jak jest z praca dla elektrykow?
    Bo w szkole mowią ze niby elektrycy to moga przebierac w robocie jak w chińskich zabawkach i ze najmniej 12 zł/h.

0
  • #15 15 Maj 2012 11:39
    parragon
    Poziom 8  

Witam Ja skończyłem Technikum Telekomunikacji (kilka lat temu) wiec jako takie pojęcie o elektrotechnice mam w szkole nie robiłem uprawnień. Dopiero teraz sa mi potrzebne więc je zrobiłem NIE POTRZEBUJESZ żadnego kursu żeby dopuścili się do egzaminu możesz od razu zapisać się na egzamin telefonicznie lub meilem (koszt 150zł). Oczywiście idąc na kurs więcewj się nauczysz ale spokojnie mając jakie takie pojęcie o elektrotechnice możesz sam sie nauczyć (poszukaj na elektrodzie materiałów), pytaja głównie z BhP (ochrona przeciw poraż. i pierwsza pomoc) oraz prawa budowlanego - przekroje przewodów zabezpieczenie itp (ja zdawałem w Poznaniu)

0
  • #16 23 Paź 2012 13:46
    Ride the Lightning
    Poziom 2  

Witam!

Czy to prawda że gdy podchodzi się do samego egzaminu bez kursu to tak egzaminatorzy cisną z pytaniami że ciężko zdać Eksploatacja do 1KV ?

Planuje wykuć się sam na egzamin, czy ktoś z was ma jeszcze jakąś wiedze na temat egzaminów SEP w Poznaniu ? Bez kursu zadają takie pytania żebyś oblał ?

Znalazłem inne miejsce w Poznaniu gdzie można takie uprawnienia dostać : http://www.soue.pl/oferta.html

Czy ma to jakieś znaczenie gdzie zdobędę uprawnienia ? Czy "Papier" wszędzie jest taki sam czy tylko uprawnienia zdobyte w oddziale Stowarzyszenia Elektryków Polskich ( http://www.sep.poznan.pl/c/oferta/egzaminy/Default.aspx ) się liczą... ??

0
  • #17 23 Paź 2012 14:42
    cirrostrato
    Poziom 36  

Perez255 napisał:
    w szkole moge zrboic sobie SEP za 200 zł tylko zeby ten kurs nie był robiony na marne wiecie o co mi chodzi. Uprawnienia które nie dają gwarancji pracy to nie uprawnienia
    Nie ma uprawnień dających jakąkolwiek gwarancję pracy, powagi trochę....

0
  • #18 23 Paź 2012 19:42
    bonanza
    Spec od Falowników

SEP to takie tradycyjnie określenie, obecnie papier nazywa się świadectwo kwalifikacji czy tam zaświadczenie kwalifikacyjne (zdaję w przyszłym roku, więc przez 4 lata zdążyłem zapomnieć). Nie ma w tytule ani nigdzie skrótu SEP ani pełnej nazwy Stowarzyszenia. Zdawać można, gdzie wola, byle egzaminowała komisja namaszczona przez ministra na podstawie rozporządzenia o sprawdzaniu kwalifikacji...

0
  • #19 24 Paź 2012 13:14
    Ride the Lightning
    Poziom 2  

Ok dzięki za odpowiedź, w takim razie pójdę na egzamin do S O U E w Poznaniu bo słyszałem że tam ponoć łatwiej zdać jak widzą że ktoś jest po technikum i potrzebuje ten papier na gwałt do pracy.

Teraz ważniejsze pytanko:

:arrow: Na tej "książeczce" znajdzie się oprócz oznaczenia (w moim wypadku E)
    oraz wyszczególnienia kto mi ją wystawi, gdzie i kiedy widzę że będą wypisane jakie "czynności" mogę wykonywać posiadając Uprawnienia.
    1)Na jakiej podstawie są one wypisywanie ?

Coś w stylu że jak pracowałem przy produkcji papierosów to dostane uprawnienia tylko na eksploatacje maszyn z którymi miałem do czynienia w zakładzie pracy ?

2)Pytanko bonusowe: Czy te uprawnienia są respektowane i uznawane poza granicami naszego wspaniałego kraju ?

0
  • #20 24 Paź 2012 23:56
    bonanza
    Spec od Falowników

Przystępując do egzaminu wybierasz, jakie tematy chcesz zdawać - powiedzmy, że w fabryce cygar chcesz mieć obsługę sieci i instalacji nn, agregaty prądotwórcze, aparaturę kontrolno-pomiarową i dodatkowo chcesz zdać oświetlenie uliczne, żeby sobie dorobić po godzinach. Z tego cię pytają, jak czegoś nie umiesz, to ten punkt tracisz.
    Ad. 2 to nie próbowałem, ale raczej wątpię - inne przepisy szczegółowe, inne organy wydające uprawnienia...

0
  • #21 27 Paź 2012 17:59
    Ride the Lightning
    Poziom 2  

Koledzy elektrycy i elektronicy :)

Próbuję wypełnić wniosek na egzamin na Eksploatacje do 1kV.
    Zamierzam zdawać z poniższych kategorii:

1. urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne o napięciu nie wyższym niż 1 kV:...................................................................
    2. sieci elektrycznego oświetlenia ulicznego.
    3. elektryczne urządzenia w wykonaniu przeciwwybuchowym: .......................................................................
    4. aparatura kontrolno-pomiarowa oraz urządzenia i instalacje automatycznej regulacji; sterowania i zabezpieczeń urządzeń i instalacji wymienionych w punktach powyżej.

Nie wiem co to urządzenia w wykonaniu przeciwwybuchowym...

Nie mam doświadczenia i aktualnie szukam pracy więc nie wiem co mogę wpisać do punktu [nr.1] [nr.3] Proszę o pomoc jakie obecnie urządzenia są na rynku pracy elektroników najczęściej stosowane. Czy czujniki, wszelkiego rodzaju krańcówki czy urządzenia IT należą właśnie do tej kategorii z punktu [nr.3] ?

W sieci krąży PDF zawierający 110 pytań z zakresu eksploatacji... Czy znając zagadnienia tych pytań można zdać powyższe punkty ?

Jakich pytań spodziewać się mogę z: "aparatura kontrolno-pomiarowa oraz urządzenia i instalacje automatycznej regulacji; sterowania i zabezpieczeń urządzeń i instalacji" ??
    - Jak mogę się na ten punkt przygotować, na co zwrócić uwagę ??

Na egzamin przygotowuję się sam i nie wiem czy te marne 110 pytań (załączam PDF) wyczerpują w jakimś stopniu to co powinienem umieć zdając E z tymi czterema punktami które wybrałem.

Z góry dziękuję za pomoc :)

0
  • #22 27 Paź 2012 22:53
    bonanza
    Spec od Falowników

Przeciwwybuchowe urządzenia mają napis Ex, są skręcone bardzo dziwnymi śrubami i mają dziwaczne przewymiarowane obudowy. Są stosowane w kopalniach i w przemyśle chemicznym, a także w innych branżach, np. stacje paliw, pompowanie spirytusu itp. W branży IT, inteligentnych domów czy alarmów raczej Cię to nie dotyczy, chyba, że automatyka w przemyśle chemicznym czy przy ww.

0
  • #23 28 Paź 2012 00:01
    Ride the Lightning
    Poziom 2  

Ok w takim razie sobie odpuszczę ten punkt...

Ktoś może wie czego mogę się spodziewać po: aparatura kontrolno-pomiarowa oraz urządzenia i instalacje automatycznej regulacji ??

Ktoś może zdawał ostatnio i znalazł jakieś materiały lub we mniej więcej czego mogą dotyczyć pytania ?

0