logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Szerokość przejścia w pomieszczeniu rozdzielni głównej

hadebra 13 Mar 2012 18:38 14151 6
REKLAMA
  • #1 10672651
    hadebra
    Poziom 11  
    Posty: 11
    Ocena: 1
    Potrzebuję wytyczne dotyczące minimalnej szerokości przejścia między dwiema rozdzielnicami elektrycznymi w jednym pomieszczeniu. Czy gdzieś znajdę takie wytyczne, w normie, rozporządzeniu, może w przepisach BHP. Przeszukałem już chyba wszystko, może ktoś mi pomoże.
  • REKLAMA
  • #2 10672896
    mar_cik
    Specjalista elektryk
    Posty: 747
    Pomógł: 101
    Ocena: 155
    PBUE (Przepisy Budowy Urządzeń Elektrycznych) w rozdziale III "Stacje i Rozdzielnice Elektroenergetyczne", kiedyś obowiązujące, dziś w takich przypadkach stosowane jako źródło "zasad wiedzy technicznej".
  • REKLAMA
  • #3 10673047
    Akrzy74
    Spoczywaj w Pokoju
    Posty: 7910
    Pomógł: 363
    Ocena: 1501
    mar_cik napisał:
    PBUE (Przepisy Budowy Urządzeń Elektrycznych) w rozdziale III "Stacje i Rozdzielnice Elektroenergetyczne", kiedyś obowiązujące, dziś w takich przypadkach stosowane jako źródło "zasad wiedzy technicznej".


    Szerokość korytarza nadzoru i obsługi oraz wszelkich przejść w rozdzielniach wnętrzowych powinny umożliwiać swobodę poruszania się osób i łatwy transport przyrządów. Szerokość korytarza przeciwwybuchowego = 120cm. (dopuszcza się miejscowe zwężenie o 20cm.)
    Szerokość uzależniona jest od rozmieszczenia urządzeń- jednostronne lub dwustronne, od długości korytarza (do 7m i powyżej 7m) od przeznaczenia- obsługi lub nadzoru oraz od napięcia znamionowego (do 1kV i powyżej 1kV we wspólnym pomieszczeniu).

    Ps. Witam nowego kolegę.
  • REKLAMA
  • #4 10673118
    hadebra
    Poziom 11  
    Posty: 11
    Ocena: 1
    A czy na dzień dzisiejszy jest jakiś obowiązujący przepis regulujący tę sprawę?
    Uściślę, że chodzi o pomieszczenie elektryczne budynku mieszkalnego wielorodzinnego, usytuowane w części garażowej. W pomieszczeniu znajdują się Tablica główna, Tablica pożarowa, Tablica wyłączników pożarowych itp. Pomieszczenie jest na tyle małe, że tablice trzeba rozmieścić po obu stronach pomieszczenia. Szerokość przejścia to niecałe 75 cm.
  • #5 10673260
    retrofood
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 31317
    Pomógł: 1140
    Ocena: 4789
    hadebra napisał:
    A czy na dzień dzisiejszy jest jakiś obowiązujący przepis regulujący tę sprawę?
    Uściślę, że chodzi o pomieszczenie elektryczne budynku mieszkalnego wielorodzinnego, usytuowane w części garażowej. W pomieszczeniu znajdują się Tablica główna, Tablica pożarowa, Tablica wyłączników pożarowych itp. Pomieszczenie jest na tyle małe, że tablice trzeba rozmieścić po obu stronach pomieszczenia. Szerokość przejścia to niecałe 75 cm.


    Szukaj tutaj:

    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1663277.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1663309.html
  • REKLAMA
  • #6 10673390
    hadebra
    Poziom 11  
    Posty: 11
    Ocena: 1
    Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Z 75 jestem zaznajomiony dość dobrze i tam już szukałem. Wydaje mi się, że jeżeli by coś było na ten temat to w Normach (których niestety nie mam) lub w przepisach BHP.
  • #7 10673979
    mar_cik
    Specjalista elektryk
    Posty: 747
    Pomógł: 101
    Ocena: 155
    Obawiam się że poza PBUE nic nie znajdziesz.
    Kolega Akrzy74 przytoczył z PBUE szerokości podane w podrozdziale 3 o stacjach i rozdzielniach.
    Jest jeszcze podrozdział 4 o rozdzielniach o napięciu do 1kV. Przytoczę bo Kolega chyba nie ma dostępu do PBUE. W paragrafie 84. są zapisy:
    - w punkcie 1 że szerokość miejsca przewidzianego na obsługę lub konserwację urządzenia rozdzielczego jak również szerokość przejść i korytarzy w pomieszczeniu rozdzielni nie powinna być mniejsza niż 80cm, a przy dwustronnym rozmieszczeniu urządzeń niż 100cm. Wysokość przejścia nie powinna być mniejsza niż 190cm.
    - w punkcie 2 że dopuszcza się miejscowe zwężenie przejścia przez konstrukcję budynku lub wystające części aparatów, jednak nie więcej niż 20cm.
    W praktyce 80cm (100-20) w pomieszczeniach jak Twoje zwykle przechodzi ale mniej nie ma mowy.

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji poruszono kwestię minimalnej szerokości przejścia między rozdzielnicami elektrycznymi w pomieszczeniu. Użytkownik poszukiwał wytycznych w normach lub przepisach BHP. Odpowiedzi wskazują na PBUE (Przepisy Budowy Urządzeń Elektrycznych), które określają, że szerokość przejść powinna wynosić co najmniej 80 cm, a przy dwustronnym rozmieszczeniu urządzeń - 100 cm. Dopuszcza się miejscowe zwężenie o 20 cm. Wysokość przejścia nie powinna być mniejsza niż 190 cm. Użytkownik zauważył, że w jego przypadku szerokość przejścia wynosi 75 cm, co jest poniżej minimalnych wymagań.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA