logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Generator prostokąta w zakresie 120 000 do 1 200 000 Hz.

jurekpl 01 Sty 2005 21:42 1686 4
REKLAMA
  • #1 1102646
    jurekpl
    Poziom 11  
    Posty: 20
    Ocena: 15
    Potrzebuję zbudowac generator w zakresie 120 000 do 1 200 000 Hz
    a jeszcze lepiej od 12 000 do 1 200 000 Hz ( z krokiem ok 100Hz lub mniejszym) . Przeszukałem forum i nic takiego nie znlazłem.
    Czy da się to zrobić na at 90s2313?
    Ewentualnie jak wysterować AD 8933 (potrzebuje on sterowania 28bit)
    Moze to jest proste ale dopiero zaczynam zabawę z mikrokontrolerzmi.
    Wdzięczny będę z kożdą pomoc.
  • REKLAMA
  • #2 1103604
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 5326
    Pomógł: 479
    Ocena: 124
    2313 należący do grupy AVR jest RISCowym procesorem i wydaje mi się że dałoby rade spokojnie uzystkać z niego 1,2Mhz

    Można to zrobić za pomocą timera lub za pomocą pętli z określoną ilością kroków, przy czym drugi sposób jest bardzo "niebardzo" :)
  • REKLAMA
  • #3 1104132
    jurekpl
    Poziom 11  
    Posty: 20
    Ocena: 15
    Tak, można zrobić nawet powyżej 1,2 MHz tylko nie wiem jak uzyskać mały krok rzędi 10 000 Kz na timerze nawet przy kwarcu 24 MHz krok przy wyższych częstotliwościach to ok 800 000 Hz czyli jak dla mnie za dużo . znalazłem układ na dwócj at 89c4051 i 89c2051 ale osiąga za niską częstotliwość pewnie na AVR by poszedł ale mam jeszcze za małą wiedzę
    może ktoś mi pomoże jak to zaaplikować do AVR. w zaółączeniu opis i kody układu o którym mowa.(niestety opis j. czeski)
    Załączniki:
    • f-gen-czeski.pdf (222.37 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • #4 1104143
    Dexter77
    Poziom 28  
    Posty: 889
    Pomógł: 134
    Ocena: 19
    Architektura nie ma tu wiele do gadania jezeli chodzi o machanie jedna nozka. Ciezko bedzie z ta najwyzsza czestotliwoscia. No i krok 100 Hz utrudnia tez sprawe. Jesli zastosowac kwarc 10 MHz to najprostszym sposobem byloby zastosowac petle skladajaca sie z instrukcji NOP. Obsluga menu koniecznie powiazana z przerwaniem zewnetrznym. Niesty w momencie obslugi menu generowanie przebiegu musialoby byc przerwane. Kazdy NOP niestety daje znacznie wiekszy krok niz 100kHz. Na przerwaniach tez za bardzo tego sie nie zrobi. Mozna cos powalczyc z procesorami szybszymi typu ATmega 8 z kwarcem 20 MHz (podkrecona)
    Pozdro
    Dexter
  • #5 1104156
    jurekpl
    Poziom 11  
    Posty: 20
    Ocena: 15
    soft do tego co wyżej czyli do generatora.
    Załączniki:
    • f-gen-czeski.pdf (222.37 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • F_genczeski.zip (7.55 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
REKLAMA