Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony XR-C5110R - problem ze stereo. Poradźcie !(!!)

dzwonko 01 Sty 2005 23:37 1638 17
  • #1 01 Sty 2005 23:37
    dzwonko
    Poziom 9  

Witam. Posiadmam radyjko Sony XR-C5110R i mam następujący problem:
    Radio zamontowane jest w aucie gdzie narazie są tylko 2 głośniki z przodu (fabryczne). Problem polega na tym że nie słyszę dźwięku stereo. Na kasecie jest dobrze -gra jak trzeba, natomiast audycje radiowe odbierają mono. I teraz ciekawostka !!! Ustawiałem różne częstotliwości (RMF, Radio Zet) i grało w mono - natomiast gdy ustawiłem RadioMaryja zaczął płynąć piękny dźwięk stereo - (była akurat jakaś muzyczka). I wtedy zaczeła działac też funkcja MONO ON/OFF. Poradźcie - co to może być ???
    (!!) - ozdobnik?[h]

0 17
  • Pomocny post
    #2 02 Sty 2005 02:30
    gabik001
    Poziom 36  

Mozesz miec zbyt niski poziom sygnalu odbieranego i wowczas radio automatycznie przechodzi w tryb mono. Sprobuj z jakas inna antena albo jakis wzmacniaczyk ukf.
    Pozdrawiam i zycze dosiego roku :)

0
  • #3 02 Sty 2005 13:56
    dzwonko
    Poziom 9  

Faktycznie sprawdziłem i widzę, że to wina słabego sygnału. Jak odkręcę antenę to RadioMaryja też odbiera w mono. Jednak inne radioodbiorniki wprawdzie nie grały idealnie na tej instalacji antenowej ale jednak jakoś grały w stereo. Jak myslicie, radyjko jest bardziej "wymagające" co do sygnału czy jest coś z nim nie tak. A jeśli jest coś nie tak to co to może być? Napiszcie też o skuteczności wzmacniaczy antenowych. Czy możliwe że po instalacji wzmacniacza problem zniknie?

0
  • Pomocny post
    #4 02 Sty 2005 17:40
    gabik001
    Poziom 36  

Byc moze ze radio ma inna czulosc niz radia ktore wczesniej miales. Ale tak jak koledzy pisali w innym temacie ktory zalozyles zastanowilbym sie nad nowa instalacja antenowa i antena. Nowa instalacja to pewnosc ze wszystko jest ok. , natomiast z tym co masz teraz takiej pewnosci nie masz. I nawet zalozenie wsmacniacza przy istniejacej instalacji (watpliwosc dzialania) nie daje Ci 100% pewnosci ze radio bedzie gralo .
    Pozdrawiam :)

0
  • #5 02 Sty 2005 20:05
    ginek
    Poziom 2  

zamiast brać się do rzeczy których nie umiesz robić zanieś radio do zakładu wysłuchujesz głupich rad

Dodano po 42 [sekundy]:

zamiast brać się do rzeczy których nie umiesz robić zanieś radio do zakładu wysłuchujesz głupich rad

0
  • Pomocny post
    #6 02 Sty 2005 21:09
    arttoo
    Spec od car audio

a moze masz aktywna antene (ze wzmacniaczem) i nie masz podlaczonego niebieskiego kabelka zasilajacego ten wzmacniacz.Sprawdz najpierw to a dopiero wtedy nies radio do serwisu!

Pozdro

0
  • Pomocny post
    #7 02 Sty 2005 23:51
    gabik001
    Poziom 36  

ginek napisał:

Dodano po 42 [sekundy]:

Rozumiem ze kolega ma serwis i probuje sobie klientow naciagnac... to w sumie po co ten portal.
    Swoja droga jezeli kolega uwaza ze moje rady sa glupie prosze... czekam az kolega poradzi cos madrzejszego , moze i ja sie cos ciekawego dowiem.

0
  • #8 03 Sty 2005 00:40
    dzwonko
    Poziom 9  

gabik001 zignoruj gościa i będzie po kłopocie - to jedyny sposób na takich. A przy okazji dziękuję wszystkim za pomoc - Wasze rady są naprawde bardzo cenne.

0
  • Pomocny post
    #9 03 Sty 2005 01:29
    gabik001
    Poziom 36  

Gosc mnie troche podgotowal, niedosc ze to pierwszy jego post to jeszcze nic do temtu nie wnosi. Juz mialem raportowac, ale mysle - mlody na elektrodzie, moze sie jeszcze nauczy...
    Pozdrawiam :)

0
  • #10 03 Sty 2005 21:00
    ginek
    Poziom 2  

Szanowni panowie usterka jest banalnie prosta głowica ukf nie ma czułości jest to głowica wymienna należy ją wymienić jeśli jest na płycie naprawić powodzenia w dalszym wymądzaniu się

0
  • Pomocny post
    #11 04 Sty 2005 11:32
    DarekRz4
    Poziom 24  

Witam !!!!

O widzę że kolega ginek jest jasnowidzem !!!! Czy aby na pewno uszkodzone jest radio -być może .A co powiesz na możliwość uszkodzenia wtyku antenowego w momencie demontażu starego radio ??? Przez 10 lat montowania radioodtwarzaczy samochodowych spotkałem się z tym wiele razy . Kierowcy demontują radia często w pośpiechu (np. sprzedając radio ) i uszkadzają wtyk (najczęściej oberwana główna żyła w przewodzie antenowym na styku ze środkowym bolcem )
    W tym wypadku również kazał byś nieść radio do serwisu ????

D.RZ

0
  • Pomocny post
    #12 04 Sty 2005 11:34
    djlj24
    Spec od car audio

Kolego dzwonko. Odepnij antenę od radia - wsadź do gniazda antenowego wkrętak. Jeżeli radio odbiera prawidłowo problem po stronie anteny, jeżeli nie po stronie radia. Ciekawe gdzie kolega ginek widział tanie tunery do tego sony aby je tak od razu wymieniać - bo tu nie sama głowica jest.

0
  • #13 04 Sty 2005 12:36
    dzwonko
    Poziom 9  

Kolego djlj24 i pozostali którzy chcą mi pomóc (dziękuję za to serdecznie) - sprawa wygląda następująco: Może w Lublinie i innych miastach radio bedzie prawidłowo odbierało na śróbokręcie ale niestety u mnie jest to niemożliwe, dlatego że nie mieszkam w dużym mieście. Wczoraj posprawdzałem częstotliwości różnych stacji radiowych - i co? Radio Zet (Łódź) 80 km, Trójka (Częstochowa) 54 km. I....... RadioMaryja (Radomsko) 14km. Teraz już wszystko jasne. Poprostu nieszkam za daleko od nadajników i sygnał jest słaby. Wczoraj się zdenerwowałem i pojechałem na jakąś górkę niedaleko mnie by przetestować radyjko w innych warunkach. Okazało się że wszystko odbiera pięknie i czysto i w stereo, więc radio jest sprawno (tak sprawne kolego ginek). Instalacja antenowa też jest ok bo posprawdzałem wszystko. U mnie w garażu radyjko łapie około 15 stacji radiowych ale niestety sygnał jest za słaby by grało w stereo. gabik001 miał rację - radio automatycznie przechodzi w tryb mono gdy jest słaby sygnał. Doradźcie co tu zdobić - może jakiś wzmacniacz?

0
  • Pomocny post
    #14 04 Sty 2005 14:21
    DarekRz4
    Poziom 24  

Witam !!!

Najprościej i najtaniej będzie zakupić samochodowy wzmacniacz antenowy . Montuje się go pomiędzy gniazdo antenowe radioodtwarzacza a wtyk antenowy ( w szereg) .Przy takim podłączeniu masa wzmacniacza zostaje automatycznie podłączona ( z masą radia) a plus możesz podłączyć np. do przewodu zasilającego radio ,a sterowanego przez kluczyk . W ten sposób po wyjęciu kluczyka wzmacniacz przestaje pracować i nie pobiera prądu . Można również podłączyć plusa pod przewód wychodzący z radia i oznaczony jako auto antena . Po włączeniu radia pojawia się tam 12V .Nie jest to wprawdzie wyjście wysoko prądowe jednak bardzo mały pobór prądu przez taki wzmacniacz usprawiedliwia takie połączenie i jest ono bezpieczne dla radia .
    pozdr D.RZ

0
  • Pomocny post
    #15 04 Sty 2005 23:10
    djlj24
    Spec od car audio

Delikatnie z tymi wzmacniaczami. Wiele potrafi pogorszyć sytuację zamiast poprawić.

0
  • #16 05 Sty 2005 09:15
    sq6ade
    Poziom 40  

Od wzmacniacza lepsza będzie antena kierunkowa YAGI z obrotnicą. Kolega wozi taką na UAZie - rewelacja. :o

0
  • Pomocny post
    #17 05 Sty 2005 16:38
    DarekRz4
    Poziom 24  

Witam !!!

Masz rację DjLj 24 czasami wzmacniacz pogarsza sytuacje choć ,ja spotkałem sie z tym tylko tam gdzie i tak jest silny sygnał (w większych miastach) a mimo to ktoś zainstalował sobie wzmacniacz .W miejscach ze słabym sygnałem wszystkich stacji wzmacniacz raczej poprawia odbiór .
    pozdr D.RZ

0
  • #18 06 Sty 2005 22:47
    dzwonko
    Poziom 9  

No i kupiłem wzmacniacz. Po podłączeniu właczyłem radyjko i..... zaczął płynąc wspaniały dźwięk stereo. Wszystki rozgłośnie (newet te oddalone o 80 km) działają bardzo dobrze. Co ciekawe, po wykręceniu anteny radio na samym kablu działa tak jak przed założeniem wzmacniacza na antenie. Ciekae tylko jak to będzie gdy pojadę w miejsce gdzie jest mocny sygnał - oby nie było źle bo podoba mi się tak jak jest. Wszystkim dziękuję za rady. Pozdrawiam.

0