logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Układ zmieniający rezystancję w zależności od przyłożonego napięcia - jak?

RayvenPL 16 Mar 2012 12:09 1142 8
REKLAMA
  • #1 10684342
    RayvenPL
    Poziom 10  
    Posty: 22
    Ocena: 4
    Witam,

    Poszukuję schematu układu który pozwoli mi na zmianę rezystancji wyjściowej w zależności od przyłożonego napięcia.

    Uściślając: chciałbym aby układ działał jak rezystor nastawny w przedziale 0 - 2,2 kOma (maksymalnie do 4 - 5 kOmów) w zależności od napięcia wejściowego z przedziału 0 - 5 V.

    Przekopałem od wczoraj sporo stron, niestety jestem laikiem elektronicznym, liznąłem jakieś podstawy ale lutować umiem.

    Z góry dziękuję za porady.

    Pozdrawiam.

    Ray
  • REKLAMA
  • #2 10684655
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    Posty: 22548
    Pomógł: 4165
    Ocena: 6032
    Jakie jest zastosowanie, jakie prądy, napięcia, częstotliwości, jak szybko ma być przestrajany?.
  • REKLAMA
  • #3 10684701
    RayvenPL
    Poziom 10  
    Posty: 22
    Ocena: 4
    Miałby zastąpić potencjometr w tym układzie:
    Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany

    Natomiast napięcie które miałoby nim sterować byłoby z tego układu:
    Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany - układ zmienia napięcie w zależności od przesunięcia palcem po panelu dotykowym.

    Napięcie podane z zasilacza komputerowego - w układzie I 12V w drugim 5V.

    Nie wiem prawdę mówiąc jakie tam prądy płyną w tym I układzie ale raczej nie za wielkie jeśli chodzi o potencjometr.

    Dzięki za zainteresowanie.

    Pozdrawiam

    Ray
  • #4 10684787
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    Posty: 22548
    Pomógł: 4165
    Ocena: 6032
    Można przerobić układ 2, tak żeby nie był potrzebny układ 1.
    Dołożyć tranzystor wyjściowy wg schematu poniżej i zasilić z 12V.
    Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
  • REKLAMA
  • #5 10684792
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Posty: 21595
    Pomógł: 2511
    Ocena: 2794
    Bierzesz udział w konkursie "jak sobie utrudnić życie"?
    Wywal tego LM317...
  • REKLAMA
  • #6 10684806
    RayvenPL
    Poziom 10  
    Posty: 22
    Ocena: 4
    W pewnym sensie :D Po prostu jestem zielonkawy z elektroniki ale lubię sobie coś sklecić na podstawie dostępnych schematów. Nie wiedziałem jak to zrobić bezpośrednio więc poszedłem po linii prostej - mam 2 układy, wstawię w środek trzeci i będzie działać. Ale "trzeciego" nie znalazłem, stąd ten temat.
    Dzięki za odpowiedzi i schemat.

    Jednak dołożę pytanie: wybaczcie że proszę o łopatologię, ale cóż...

    W którym miejscu układu II wpiąć ten wstawiony przez Kolegę?

    Albo inaczej - mogę prosić o wrysowanie tego wzmacniacza do układu nr II? Ewentualnie podanie która końcówka gdzie.



    Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany

    Czy to będzie tak?

    LM1458 mam zmienić na 158? Ten dodany rezystor jest prawidłowy?

    P.S. Jaki tranzystor?
  • #7 10685648
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    Posty: 22548
    Pomógł: 4165
    Ocena: 6032
    Bez tego rezystora 910k (ten rezystor odpowiada R1 który już jest)
    Jaki tranzystor - a ile prądu pobiera obciążenie?
    Wzmacniacz LM358 (LM158) czy LM1458 niewielka różnica, może 358 mógł by pracować bez podłączenia ujemnego napięcia zasilania (jeśli napięcie wejściowe nie spada poniżej 0).
  • #8 10685696
    RayvenPL
    Poziom 10  
    Posty: 22
    Ocena: 4
    Układ zasilałby wentylatory komputerowe. Więc obciążenie, powiedzmy, 0,2-0,5A dla 12V. Im więcej się da tym lepiej - chodzi oczywiście o możliwość podpięcia dodatkowych wentylatorów.
    Czyli rozumiem że wystarczy do tego układu nr 2 włączyć na wyjściu tranzystor tak jak to narysowałem? Oczywiście bez "dodatków". :)
  • #9 10685750
    Mirek Z.
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 21870
    Pomógł: 1132
    Ocena: 529
    Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany - p.3.1.15, p.3.1.16, p.3.1.17. Cóż za wyszukana nazwa dla regulatora wentylatora?
    PonadtoAby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik poszukuje schematu układu, który zmienia rezystancję wyjściową w zależności od przyłożonego napięcia, działając jak potencjometr w zakresie 0-2,2 kΩ (maksymalnie do 4-5 kΩ) przy napięciu wejściowym 0-5 V. W odpowiedziach zasugerowano przerobienie istniejącego układu, dodanie tranzystora wyjściowego oraz wykorzystanie wzmacniacza operacyjnego LM358 lub LM1458. Użytkownik planuje zasilać wentylatory komputerowe, co wymaga obciążenia 0,2-0,5 A przy 12 V. Wskazówki dotyczące podłączenia tranzystora oraz rezystora były również omawiane.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA