Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie Gramofonu DIN => RCA - kwestia uziemienia.

1mentos 19 Mar 2012 10:45 6731 6
  • #1 19 Mar 2012 10:45
    1mentos
    Poziom 11  

Witam.
    Tematów dotyczących podpięć gramofonów było trochę, jednak nie znalazłem nigdzie odpowiedzi na dosyć szczegółowe pytanie. Może gdzieś była zakopana w wątkach związanych, ale to czytania z pół dnia. :cry:
    Chodzi mianowicie o uziemienie starego gramofonu z wyjściem DIN (łącząc DIN=>DIN nie ma ponoć z tym problemu). Jednak gdzieś doczytałem, że chcąc połączyć DIN5=>RCA, trzeba (albo dobrze jest) dodatkowo uziemić gramofon do wzmacniacza. Przejściówki DIN5=>RCA wyciągają kanał lewy i prawy oraz ich GND odpowiednio piny 3,5,2. I tu pytanie, gdzie jest to dodatkowe uziemienie wtyku DIN - na "ekranie"? I czy jeśli tak to po prostu zwykłym kabelkiem spiąć ten "ekran" wtyku DIN z obudową wzmacniacza?

Znalazłem taką przeróbkę gdzie widać, że pomimo dorobionych gniazd RCA jest oddzielny kabel uziemienia.

Dziękuję z góry za radę.

2 6
  • #2 19 Mar 2012 11:24
    egon42
    Poziom 37  

W zasadzie ja stosuję taką zasadę podłączam i sprawdzam jak jest ok to nie podłączam uziemienia. Przy podłączenia gramofonu dużo ważniejsze jest ekranowanie przewodu połączeniowego niż uziemienie bo jakość ekranowania w przewodach jest moim zdaniem beznadziejna.

0
  • #3 19 Mar 2012 11:47
    1mentos
    Poziom 11  

Dzięki za info, ale nadal nie wiem czy owe uziemienie znajduje się na ekranie wtyku DIN5 ?

I mam jeszcze dodatkowe pytanie o kable właśnie skoro temat ich jakości poruszyłeś.
    Same kable RCA dobrej jakości nie problem kupić, jednak chcąc je wykorzystać muszę albo zrobić albo kupić przejściówkę DIN5=>2xRCA + ewentualnie ten dodatkowy uziemiający. I tu pytanie czy Ty albo ktoś inny umiałby podać linka/namiar na przejściówki tego typu, ale dobrej jakości. To co znalazłem na Alledrogo wygląda na badziewie niestety a gotowe całe kable bez przejściówek do spinania mają chore ceny. Ostatecznie i to pewnie będzie najlepszym wyjściem kupię krótkie dobre przewody 2XRCA co kosztuje koło 20PLN, przetnę na pół i dolutuję kupiony luzem wtyk DIN5. Co o tym myślicie?

0
  • #4 20 Mar 2012 09:41
    egon42
    Poziom 37  

To że przewody są drogie i dobrze wyglądają to nie znaczy że mają ekran dobrej jakości, bo jakość ekranu mi właśnie chodzi.Jjakość ekranu sprawdzam włączając przewód do gniazda gramofonowego we wzmacniaczu włączam go. przewód sprawdzany nawijam na ręce i sprawdzam czy wzmacniacz buczy czy nie, jak buczy to ekran jest do bani. Nie stosuję też przejściówek z DIN 5 na 2*RCA po prostu ucinam wtyczkę DIN5 i zakładam 2 szt RCA, eliminuję tym sposobem 1 punkt styków które też mogą szwankować. Uziemienie to dodatkowe wyprowadzenie masy które powinno się uziemić ale jak wszystko jest ok to jest niepotrzebne. Jakość ekranu można sprawdzić zdejmując zewnętrzną warstwę izolacji i zobaczyć jak wygląda ekran powinien on ściśle oplatać na około przewód sygnałowy a bardzo często ten ekran to w rzeczywistości tylko kilka przewodów na około przewodu sygnałowego.

1
  • #5 20 Mar 2012 09:49
    1mentos
    Poziom 11  

Dzięki, faktycznie daruję sobie przejściówki, kupię przewody z uziemieniem, te wydają mi się sensowne:

http://allegro.pl/przewod-do-gramofonu-z-uziemieniem-analogis-gratis-i2191057156.html

lub te:

http://allegro.pl/przewod-polaczeniowy-2xrca-1-5m-gold-thomson-i2170824723.html

przetnę i dolutuję DIN5. Jednak nadal nie wiem o co pytałem nieważne czy to się powinno zastosować czy nie. Czy uziemienie gramofonu znajdę na ekranie - "shield" wtyku DIN ?

0
  • #6 20 Mar 2012 10:08
    egon42
    Poziom 37  

Patrząc po tym przewodzie z 1 linka nie bym był przekonany ze ma ekran dobrej jakości wielokrotnie wymieniałem wtyki RCA w tego typu przewodach i ekran to linka czyli jak by 1 przewód idący obok przewodu sygnałowego i nie stanowi żadnego ekranu dla przewodu sygnałowego przewody te często są stosowanie w samochodach w celu połączenia dodatkowego wzmacniacza z radiem. tego przewodu gold-thomson nie znam nie miałem z nim do czynienia.

0
  • #7 15 Maj 2012 14:25
    1mentos
    Poziom 11  

Wrócę do tematu. Może ktoś się orientuje?
    Czy ma znaczenie jak pod gniazda podłączę masy kanału prawego/lewego? Z ramienia wychodzą dwa niebieskie kable, żaden problem zmierzyć, który jest który przy wkłądce, z czystej ciekawości czy ma to jakiekolwiek znaczenie? Sprawdzałem i tak i tak i zmiany w odtwarzanym dźwięku nie słyszę. Widziałem nawet wkładki gdzie GND jest wspólne dla obu kanałów. pierwotnie w punkcie lutowniczym też oba przewody GND były zwarte i do jednego pina wtyczki DIN były podpięte. Jakie więc znaczenie ma ich rozdzielenie i podłączenie do właściwego RCA? Sztuka dla sztuki?

0