Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FALOWNIKI - czym są? jaki był rozwój ich budowy? do czego slużą?

M44niekk 15 Kwi 2012 13:37 3070 6
  • #1 15 Kwi 2012 13:37
    M44niekk
    Poziom 2  

Witam !
    Jestem w trakcie pisania pracy inżynierskiej, mój temat wymaga w części teoretycznej napisania kilku rozdziałów na temat falowników.
    Przejrzałem szereg książek wiele tematów na forach lecz nie potrafię znaleźć konkretnego kompendium wiedzy na temat falowników.

Postawiłem sobie pytania :
    - Co to jest falownik napięcia ?
    - Jaki był rozwój konstrukcji falowników ?
    - Jaka jest zasada działania falownika ?
    - Jakie są parametry falowników i jaka jest ich charakterystyka ?

Na każde z tych pytań potrafił bym powiedzieć kilka zdań głównie to co na ogół przewija się w literaturze dotyczącej falowników nie mniej jednak to za mało aby napisać z tego kilka rozdziałów.
    Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć co należało by umieścić w takiej pracy aby było tego więcej ?
    Prosiłbym również o ciekawą literaturę z tej dziedziny.

Być może ktoś posiada schematy falowników napięciowych jednofazowych i trójfazowych ?

0 6
  • Sklep HeluKabel
  • Sklep HeluKabel
  • #3 15 Kwi 2012 16:30
    M44niekk
    Poziom 2  

dziekuję, drugi link wydaje się być ciekawy lecz w nieznanym mi języku :)
    coś pokombinuję !
    proszę o więcej informacji :)

0
  • Pomocny post
    #6 17 Kwi 2012 01:38
    2345
    Poziom 13  

Nie traktuj tej pracy na odwal sie, bo trafisz na praktyka i odrzuca ci prace w calosci. To jest powazny temat - zwlaszcza od strony elektronicznej - zajmuje sie tym zawodowo - a pomimo tego nie odwazylbym sie pisac o tym pracy.

W takiej pracy musisz koniecznie pisac o stratach przelaczania - o efektywnosci falownika o czestosci modulacji i zwiazku z efektywnosci - oraz o tym, czy ten falownik pracuje w trybie trapezoidu, sinusoidy albo asymetrycznie, bo to sa praktycze rozwiazania w przemysle. Temat jest tak obszerny, ze doprawdy trudno to omowic w skrocie.

Jednak mysle, ze trzeba to podzielic na dwie kategorie - sterowanie WN z tranzystorami IGBT oraz sterowanie niskonapieciowe z tranzystorami MOSFET.
    Wtedy omawiasz metody sterowania napieciowego tranzystorow mocy, podajesz typowa budowe mostka tranzystorowego typu N i mozesz opisac typowa konstrukcje sterownika bramki z pompa napieciowa (boost). Jesli taka prace traktujesz powaznie - to powinienes poruszyc takie zjawiska jak straty mocy na IGBT i porownac to do np. strat rezystancyjnych w MOSFETach.

Mysle ze powinno sie tez ugrysc ten temat od strony sterowania - ale o to nie pytales. Jednak jest to nieodlaczna cecha falownikow - uklady soft startu, przesuniecia fazowego (kata wyprzedzenia), programowanie obciazenia, sterowanie zdalne, odwracanie kierunku, hamowanie i tak dalej.

Powinienes raczej przeczytac kilka manuali znanych producentow jak np. ABB i z tych pdfow zorientowac sie co jest wazne dla twojej pracy.

Powyzej wymienione artykuly podaja ci jedynie podstawy dzialania takich falownikow, ale dla twojej pracy to jest ZA MALO.

Proszę poprawić pisownię postu. Polskie znaki znajdują się z lewej strony "okienka". [retrofood]

0
  • #7 18 Kwi 2012 10:45
    M44niekk
    Poziom 2  

Dziękuje raz jeszcze za wszystkie odpowiedzi.

2345 jeżeli posiadasz jakiekolwiek materiały o zagadnieniach które poruszyłeś bardzo prosił bym o zamieszczenie ich :)

0