Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak sygnału MUX 2 i MUX 3 w gliwicach

miozibi 16 Kwi 2012 21:06 6329 15
  • #1 16 Kwi 2012 21:06
    miozibi
    Poziom 8  

Witam.
    Jestem posiadaczem takiego zestawu do odbioru DVB-T
    Tuner: Ferguson Ariva T65
    Antena: Antena DVB-T OPTICUM AX700 zewnętrzna
    Antena zamocowana na wysokości III piętra (okolice giełdy samochodowej)
    Niestety w Gliwicach-Sośnicy (odl.od Katowic ok. 30km) nie odbieram nic poza sygnałem z Mux 1
    Proszę o pomoc co mam zrobić aby odbierać sygnał Mux 2 i Mux 3

• #2 16 Kwi 2012 21:39
    _cheetah_
    Poziom 37  

Jak już chciałeś powiesić sobie coś małego, to trzeba było kupić coś co zwykle działa, czyli przykładowo DIGITactiva,a jeszcze lepiej normalną antenę TV.

Jeśli odbierasz mux1 to znaczy, że są to Skrzyczne, a nie Kosztowy. Sprawdź ustawienie anteny i częstotliwości:
    Kosztowy
    Skrzyczne

• #3 16 Kwi 2012 23:32
    miozibi
    Poziom 8  

Chciałem coś małego i w dodatku myślałem o tej antence jako o pokojowej.Jednak nic z tego nie wyszło :(
    W jaki sposób mam sprawdzić ustawienia anteny i częstotliwości ??
    Próbowałem ją montować z trzech stron budynku i łapałem wyłącznie Mux 1
    Mam jeszcze pytanko czy zamontowanie anteny wyżej może w jakiś sposób pomóc?
    Dodam jeszcze że w tym temacie jestem zupełnym laikiem

• #4 17 Kwi 2012 07:06
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

miozibi napisał:
    Mam jeszcze pytanko czy zamontowanie anteny wyżej może w jakiś sposób pomóc?

Podstawowym problemem w tego rodzaju konstrukcji urządzeń anteno-podobnych jest fakt, iż w "takim czymś" samą anteną są dwa (a czasami nawet jeden) paseczki miedzi wytrawionej na laminacie a wzmocnienie jest realizowane na tranzystorach o bardzo dużym zysku.

I właśnie to wzmocnienie jest zbyteczne w takiej odległości od nadajników a wręcz szkodliwe w aglomeracji miejskiej (zakłócenia, wzbudzanie się, przesterowanie wzm.) .

Popularna antena "siatkowa" będzie lepsza od tego "wynalazku", chociaż różne tu panują opinię i poglądy na temat jej działania.

Pozdrawiam.

• #5 17 Kwi 2012 07:28
    Adi01
    Poziom 18  

Mux 1 z nadajnika Kosztowy ruszy dopiero pod koniec maja. Jeśli masz Mux 1 to tylko ze Skrzycznego na kanale 62. Skrzyczne masz na azymucie 161° a Kosztowy na 111,5° czyli musiałbyś przekręcić antenę o 50° w kierunku wschodnim. Wtedy powinieneś łapać Mux 2 na kanale 49 i Mux 3 na kanale 51. Profil terenu masz otwarty więc nie będzie problemu.
    Twoja antena jest estetyczna ale zmień ją na normalną np. AX 1000 a jeszcze lepiej na Maximum UHF200 (bez wzmacniaczy). Jeśli już musisz mieć coś małego to jak powiedział kolega weź Telmora ale miej świadomość, że każda tego typu antena ze zintegrowanym wzmacniaczem (AX700, DigitActiva itp.) jest podatna na uszkodzenia w czasie burz. Jeśli padnie wzmacniacz w tradycyjnej antenie to można go samemu wymienić a zintegrowanego wzmacniacza nie wymienisz - antena do śmietnika.
    Dlatego najlepiej zamontować dobrą antenę pasywną (bez wzmacniacza).
    Im wyżej antena jest zamontowana tym lepszy łapie sygnał.

• #6 17 Kwi 2012 08:25
    irekr
    Moderator

Niestety mszczą się okrutnie złe przyzwyczajenia z odbioru sygnałów analogowych.

"Antena" jaka kupiłeś zawiera we wnętrzu wzmacniacz zupełnie w tych warunkach niepotrzebny a nawet szkodliwy. Nie odbierasz MUX2 i 3 z Kosztów, ponieważ po ustawieniu anteny na ten kierunek bardzo silny sygnał TVP2 na kanale 21 (w Gliwicach "wychodzi" on z poziomem około 90 dB) przesterowywuje wzmacniacz antenowy, który w tych warunkach zaczyna pracować jak mieszacz. Sygnał cyfrowy wymaga zerowych zniekształceń i intermodulacji w instalacjach antenowych.
    Sygnał MUX1 ze Skrzycznego jest nadawany na kanale 62, to bardzo odległy kanał od TVP2, TVP3 i Polsatu razem z MUX2.
    W zeszłym tygodniu założyłem u znajomych mieszkających w blokach na Obrońców Pokoju Fergusona T60 dołączonego do starej anteny powieszonej na balkonie 2go pietra. Podobna do takiej: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_16-21-69_dvb-t_A1610.htm , starej, jeszcze Polkat-owskiej , ma chyba ze 20 albo więcej lat. Wymieniłem tylko puszkę i symetryzator, bo się rozpadły ze starości.
    MUX2 z Kosztów wychodzi na 95% sygnału i 100% jakości, MUX3 55% siły i 84% jakości, MUX1 (Skrzyczne) leci 40% siły i 70% jakości, mimo ze antena jest w zasadzie bokiem.
    Żadnych wzmacniaczy, kabel ma chyba 7 metrów...

Z tego co obserwuję na elektrodzie to 90% problemów jakie zgłaszają użytkownicy odbierający DVB-T wynika ze stosowania wzmacniaczy które w ogóle nie powinny być użyte, lub nie spełniają najbardziej podstawowych wymagań.
    Nie spotkałem w żadnym polskim sklepie ANI JEDNEGO wzmacniacza który spełnia wymagania dla wzmacniania szerokopasmowego sygnałów DVB-T. Nawet te wyroby, które spełniały swoje zadanie na terenie Niemiec przy odbiorze MPEG2 już dzisiaj, nawet w Niemczech, są stopniowo wycofywane jako niespełniające nowych wymagań dla DVB-T2.

I podstawowa zasada: do odbioru służy antena a nie wzmacniacz.

• #8 17 Kwi 2012 10:57
    miozibi
    Poziom 8  

Czyli jedynym ratunkiem jest wymiana anteny na inną ??

• #9 17 Kwi 2012 11:05
    irekr
    Moderator

To co napisał kol. Adi01:
    ...
    Dlatego najlepiej zamontować dobrą antenę pasywną (bez wzmacniacza).
    Im wyżej antena jest zamontowana tym lepszy łapie sygnał.

....

• Pomocny post
    #10 17 Kwi 2012 11:34
    _cheetah_
    Poziom 37  

pewnie tak powinieneś zrobić.

Ale, skoro łapie Ci Skrzyczne możesz jeszcze popróbować tak, bez jakichś specjalnych kosztów:

• szukać mux-ów na strojeniu ręcznym:
    mux-2 Kosztowy - k49 [698MHz]
    mux-3 Kosztowy - k51 [714MHz]

mux-1 Skrzyczne - k62 [802MHz]

• próbować znaleźć dla anteny miejsce w którym złapie Kosztowy (strojenie ręczne na mux-2 z Kosztów - spokojna, mozolna wędrówka po balkonie - pamiętaj, że dekoder potrafi pokazywać poziom i jakość sygnału z pewnym opóźnieniem). Pamiętaj też, że przy antenie na balkonie może być tylko jeden (słownie: jeden :D ) taki punkt mocowania, w którym antena może odbierać poprawnie...

Masz T65 więc najpierw staraj się uzyskać jakiekolwiek wskazanie poziomu sygnału, a następnie jakości.

• spróbuj poziomego ułożenia anteny. Pokręć nią na wszystkie strony.

• zastosuj regulowany zasilacz antenowy.

• możesz próbować wykonać też własną antenę (dipol prosty, dipol szerokopasmowy, biquad, quados, żmijke, etc...), co wymaga jedynie trochę samozaparcia, a wyniki bywają rewelacyjne. Taka antena nadaje się doskonale do określania możliwości odbioru i dobrania następnie normalnej anteny. A jeśli ciągnie dobrze i nie przeszkadza - może zostać... :D
    tu są opisy...

A cha, i jeśli chodzi o wzmacniacze w antenie. W większości przypadków przy odbiorze DVB-T nie ma potrzeby ich stosowania przy posiadaniu dobrej anteny, ale nie należy też popadać w histerie - czasami wzmacniacz jest niezbędny dla osiągnięcia stabilnego odbioru lub napędzenia wielu odbiorników. Odpowiednio użyty nie przeszkadza, a pomaga.

• #11 17 Kwi 2012 12:03
    miozibi
    Poziom 8  

Rozumiem więc że wzmacniacz w tej antenie w tym przypadku tylko przeszkadza zamiast pomagać.
    Jestem zupełnym laikiem w tych tematach więc zadam jeszcze może dla większości z was banalne i śmieszne pytanie ale naprawdę się na tym nie znam.
    Czy odłączenie zasilacza od anteny w jakiś sposób może pomóc zasilacz do tej anteny jest wpinany poprzez wtyk typu "mini Jack"

• #12 17 Kwi 2012 12:29
    irekr
    Moderator

Odłączenie zasilania nie usuwa wzmacniacza. Będzie wówczas działał jak silny tłumik.
    Tak jak pisano powyżej: potrzebna dobra antena pasywna, tym bardziej ze obok słabych sygnałów cyfrowych masz BARDZO SILNE sygnały analogowe.

• #14 17 Kwi 2012 16:23
    irekr
    Moderator

MUX2 ze Skrzycznego to tylko 1.25 kW k.38. Jeszcze słabszy sygnał niż MUX3 z Kosztów. Moc tego nadajnika będzie zwiększona dopiero po wyłączeniu analogów. Docelowo MUX2 z tego obiektu będzie nadawany na kanale 58, obecnie zajętym przez POLSAT na Skrzycznem.
    Na tym samym kanale dzisiaj pracuje nadajnik TVP2 z Czernej Góry k. Kłodzka.

• #15 17 Kwi 2012 20:41
    miozibi
    Poziom 8  

_cheetah_ napisał:

pewnie tak powinieneś zrobić.

Ale, skoro łapie Ci Skrzyczne możesz jeszcze popróbować tak, bez jakichś specjalnych kosztów:

• szukać mux-ów na strojeniu ręcznym:
    mux-2 Kosztowy - k49 [698MHz]
    mux-3 Kosztowy - k51 [714MHz]

mux-1 Skrzyczne - k62 [802MHz]

• próbować znaleźć dla anteny miejsce w którym złapie Kosztowy (strojenie ręczne na mux-2 z Kosztów - spokojna, mozolna wędrówka po balkonie - pamiętaj, że dekoder potrafi pokazywać poziom i jakość sygnału z pewnym opóźnieniem). Pamiętaj też, że przy antenie na balkonie może być tylko jeden (słownie: jeden :D ) taki punkt mocowania, w którym antena może odbierać poprawnie...

Masz T65 więc najpierw staraj się uzyskać jakiekolwiek wskazanie poziomu sygnału, a następnie jakości.

• spróbuj poziomego ułożenia anteny. Pokręć nią na wszystkie strony.

• zastosuj regulowany zasilacz antenowy.

• możesz próbować wykonać też własną antenę (dipol prosty, dipol szerokopasmowy, biquad, quados, żmijke, etc...), co wymaga jedynie trochę samozaparcia, a wyniki bywają rewelacyjne. Taka antena nadaje się doskonale do określania możliwości odbioru i dobrania następnie normalnej anteny. A jeśli ciągnie dobrze i nie przeszkadza - może zostać... :D
    tu są opisy...

A cha, i jeśli chodzi o wzmacniacze w antenie. W większości przypadków przy odbiorze DVB-T nie ma potrzeby ich stosowania przy posiadaniu dobrej anteny, ale nie należy też popadać w histerie - czasami wzmacniacz jest niezbędny dla osiągnięcia stabilnego odbioru lub napędzenia wielu odbiorników. Odpowiednio użyty nie przeszkadza, a pomaga.

Serdeczne dzięki za pomoc :) Po 4-ro godzinnym spacerowaniu po balkonie CAŁKOWITY SUKCES :) Udało się złapać Mux 2 ze skrzycznego na kan.38 Niestety z Katowic nie łapię żadnego z sygnałów mimo bliższej odległości od nadajnika.

• #16 18 Kwi 2012 07:26
    Adi01
    Poziom 18  

miozibi napisał:
    Po 4-ro godzinnym spacerowaniu po balkonie CAŁKOWITY SUKCES :) Udało się złapać Mux 2 ze skrzycznego na kan.38.

Z tym zachwytem trochę poczekaj. Ten mux jest tak słaby, że całą zimę odbierałem go na pasywnej antenie ale odkąd skończyła się zima jakość sygnału potrafi skakać i utrudniać oglądanie, szczególnie przy pięknej bezchmurnej pogodzie.
    miozibi napisał:
    Niestety z Katowic nie łapię żadnego z sygnałów mimo bliższej odległości od nadajnika.

irekr już to wytłumaczył - wzmacniacz wariuje. Jedyna możliwość to normalna antena pasywna. Przerabiałem to u siebie - po usunięciu wzmacniacza siła sygnału na k.51 spadła z 60-63% do 54-55% ale jakość sygnału ustabilizowała się na poziomie 96-97%.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson