Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bezpieczniki wentylatora Bester Spb315

icos13 19 Apr 2012 21:07 2606 6
 • #1
  icos13
  Level 14  
  Witajcie. Mam pytanko o bezpieczniki wentylatora spawarki z tematu bo u mnie niestety ktoś sobie wyciął całe bezpieczniki i odpiął wentylator wraz z kilkoma innymi rzeczami. Przeglądałem schemat z elektrody i wygląda że silnik pobiera 4 A ? Jakie zabezpieczenie było zamieszczone oryginalnie - wielkościowo (6A) ? i fizycznie (gniazda na bezpieczniki topikowe , automat jakiś ?)
  Dodatkowo mam pytanko czy ktoś rozbierał układ przełączający(tą przednią część) we włączniku głównym 0/1 ponieważ ma spory luz po przesterowaniu i obawiam się że noże mogą wychodzić ze styków . Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
 • Helpful post
  #2
  CGB_Spender
  Level 14  
  icos13 wrote:
  Ciekawe tylko czy to są 5x20 tulejki czy jakieś większe. Gogle podpowiada 5x20...
  I takie były stosowane 5x20. DTR podaje, że 2A zwłoczne.
 • #3
  icos13
  Level 14  
  Witajcie, dzisiaj odpaliłem spawarkę po wstępnym usunięciu zaniedbań z kilku(nastu/dziesięciu) lat. Zrobiłem mały teścik ze spawaniem a jako że spawacz ze mnie żaden to ... mam pytanko. Na początku drugiego zakresu zauważyłem dosyć spore odpryski które wraz z podniesieniem prądu spawania zmniejszyły się . Czy jest to zjawisko normalne amperaż z pierwszego i drugiego zakresu nakłada się i być może że lepszą jakość uzyskuje się przy przełączeniu na 1 zakres? Dodam że być może jest to moje subiektywne odczucie a jak dodałem spawacz ze mnie żaden... spawałem elektrodą 3,25 płaskowniki grubości 4 mm.
  Witajcie .Trochę odkopuję swój temat .Później scalę ewentualnie post z moim poprzednim postem -jeżeli będzie taka sugestia od moda?
  Wziąłem się po dosyć długim czasie do sklejania wszystkiego do kupy. Założyłem nowe wkładki bezpieczników wentylatora i robię sobie układ załączania wentylatora na przełączniku 2 pozycyjnym . 1 pozycja automat czyli załączenie wentylatora z termostatu(mam 50st) druga ciągłe załączenie. Mam kilka wątpliwości.
  1. Gdzie założyć termostat bo jak włączy się wentylator to przy szybkim przedmuchu pewnie schłodzi termostat a nie zostaną schłodzone dobrze diody i uzwojenia.Ktoś radził żeby założyć obok termostatu diod . Niestety wygląda na to że w tej spawarce ktoś go wyciął.
  2 Tak sie zastanawiam jakie zrobić sterowanie 230V z zabezpieczeniem powiedzmy 0.5A czy w celach bezpieczeństwa zejść do 24 AC lub DC. Jeżeli robić sterowanie na 24/12 to czy można gdzieś w spawarce znaleźć takie napięcie czy robić oddzielne trafo + ewentualny mostek .
  Pozdrawiam Wojtek
 • Helpful post
  #4
  kazimierzbrejta
  Level 22  
  Witam. Stosowanie okresowego wyłączania wentylatora w tych spawarkach nie ma żadnego uzasadnienia. Jest to rozwiązanie wręcz szkodliwe. Spawarka ta jest przewidziana do 60% czasu spawania w stosunku do całkowitego czasu pracy. Po to zostawia się te 40%, aby wentylator mógł w tym czasie schłodzić nie tylko prostownik, ale transduktor , transformator i przewody. Co będzie kontrolować prze wzrostem temperatury te elementy. Jeżeli chodzi o hałas to okresowe załączanie i wyłączanie wentylatora jest bardziej denerwujące dla obsługi jak praca ciągła. Z czasem organizm oswaja się z hałasem. No wydaje mi się, że Kolega nie ma na myśli oszczędności z tego tytułu. Prostownik tej spawarki jest bardzo wrażliwy na wzrost temperatury, dla niego zabójczym może być nawet zmiana kierunku obrotów wentylatora. Ponadto praca wentylatora świadczy o pewnej prawidłowości pracy spawarki, inaczej jak sterowanie wg. histerezy czujnika.
 • Helpful post
  #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  kazimierzbrejta
  Level 22  
  Wszystko okaże się przy pierwszym przecinaniu stali elektrodą.
 • #7
  icos13
  Level 14  
  Witajcie .Dziękuję za porady Jako że jest to dokładnie spawarka mojego wuja i chciał zdecydowanie takie rozwiązanie i już nie dał sobie wyperswadować rozwiązania z ciągłym chłodzeniem .Gdyby to ode mnie zależało to pewnie zrobiłbym to 100% stałe załączenie bo wuj ma małą spawarkę 1f do małych rzeczy a ta niestety będzie mocniej użytkowana ale coż klient nasz pan .(Wuj z zawodu jest spawaczem i czasem spawa tą spawarką duże piece które pękły itp). Obecnie została doprowadzona do awarii przez to że ktoś przegrzał 1 styk i jedną diodę bo odciął wentylator.
  Pomijając całą polemikę chciałbym zrobić sterowanie tak jak opisałem .Uważam że do chwilowych zastosowań powinna wytrzymać bez chłodzenia . Po 1 załączeniu wentylatora praca już 100% z wentylatorem samoczynnie podtrzymywana . Najbardziej nagrzewająca się część to chyba radiatory diod?
  Co myślicie na temat napięcia sterowania .Robić to jak leci na 230 czy szukać części na napięcie obniżone ?
  Pozdrawiam.Wojtek