logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Zamazany obraz po przesiadce na monitor panoramiczny Asus VH197DR

-Obywatel- 21 Kwi 2012 11:11 3332 14
REKLAMA
  • #1 10817531
    -Obywatel-
    Poziom 17  
    Posty: 434
    Pomógł: 4
    Ocena: 86
    Witam. Mam problem. Po przesiadce na monitor Asus VH197DR ze zwykłego monitora LCD 17" mam problem z obrazem - tzn. pojawiły się pionowe paski rozmazanego obrazu co kilka centymetrów. Czyli poruszając się w osi "x" mamy taki efekt, że obraz jest w paski - naprzemiannie wyraźny i niewyraźny. Jest to widoczne cały czas - na pulpicie, w przeglądarce, czy w pliku tekstowym - nie ma różnicy.

    Próbowałem zmieniać rozdzielczość i częstotliwość odświeżania. Nic nie daje też reset monitora ani auto adjust. Co to może być?

    Byłbym ogromnie wdzięczny za wszystkie wskazówki.
  • REKLAMA
  • #2 10817572
    cymbi
    Poziom 27  
    Posty: 1344
    Pomógł: 61
    Ocena: 99
    Jaką masz ustawioną rozdzielczość? Poczytaj o rozdzielczości natywnej monitora.
  • REKLAMA
  • #3 10817573
    coyot
    Poziom 17  
    Posty: 255
    Pomógł: 15
    Ocena: 7
    Witam
    Moim zdaniem na 99% to problem rozdzielczości, ustaw taką 1366 x 768.
    Jeśli nie da się ustawić dokładnie takiej jak podałem, należy wówczas zainteresować się zmianą sterowników karty graficznej.
    Często spotykałem taki problem na starszych kartach Intel, jednak sterowniki za każdym razem rozwiązywały sprawę.
  • #4 10817626
    -Obywatel-
    Poziom 17  
    Posty: 434
    Pomógł: 4
    Ocena: 86
    Komputer sam sobie ustawił rozdzielczość - właśnie na wartość 1366 x 768 i właśnie na tej rozdzielczości jest problem - podobnie zresztą jak na kjażdej innej. Po podłączeniu starego monitora znowu wszystko gra i buczy. Pokombinuję zatem coś przy sterownikach.

    EDIT: kreator aktualizacji sterownika pisze, że nie może znaleźć nic bardziej odpowiedniego dla mojego sprzętu. A tak w ogóle to nie widzi mi się praca w rozdzielczości 1366 x 768 - wolałem poprzednią rozdzielczość :|
  • #5 10817653
    coyot
    Poziom 17  
    Posty: 255
    Pomógł: 15
    Ocena: 7
    A czy te paski występują w równych odstępach ?
  • #6 10817664
    -Obywatel-
    Poziom 17  
    Posty: 434
    Pomógł: 4
    Ocena: 86
    Dokładnie - występują w regularnych odstępach - co ok. 8-10 cm.
  • #7 10817678
    coyot
    Poziom 17  
    Posty: 255
    Pomógł: 15
    Ocena: 7
    Proponuję w takim razie na próbę zmienić przewód, lub np. odwrócić.
    Więcej nic nie przychodzi mi do głowy.
  • #8 10817690
    -Obywatel-
    Poziom 17  
    Posty: 434
    Pomógł: 4
    Ocena: 86
    Po zejściu w dół z rozdzielczością - do poziomu, przy którym komputer pracował wcześniej - tj. 1024 x 768 - problem rozmazań zniknął. Tyle tylko, że obraz jest bardzo nienaturalnie rozciągnięty więc raczej pracować tak się nie da :|

    EDIT: Problem udało się w znacznym stopniu zredukować poprzez regulację Clock i Phase :D
  • REKLAMA
  • #9 10817965
    coyot
    Poziom 17  
    Posty: 255
    Pomógł: 15
    Ocena: 7
    W takim razie proponuję wymianę kabla sygnałowego. Nie zaszkodzi też przetestować sprzęt na innym kompie.
  • #10 10817990
    -Obywatel-
    Poziom 17  
    Posty: 434
    Pomógł: 4
    Ocena: 86
    Ale kabel jest nowy ze sklepu - oryginalny od tego monitora :roll:

    W każdym razie teraz już sprzęt działa poprawnie. Coyot, dzięki za aktywność w temacie.
  • REKLAMA
  • #11 10823863
    holdi
    Poziom 13  
    Posty: 122
    Pomógł: 5
    Ocena: 19
    Witam
    Miałem kiedyś podobny problem z panoramą Asusa .Może jest to problem sterowników ale tego nie sprawdziłem.Proponuję ustawić rozdzielczość 1366x768(ustawienia fabryczne) i regulować fazą by obraz wyszedł minimalnie poza obrys ekranu.Z tego co pamiętam ustawienie fazy o dwa trzy punkty zwiększyć.U mnie to rozwiązało problem złego wyświetlania.
    Pozdrawiam
  • #12 10824057
    lisek
    Serwisant RTV
    Posty: 39863
    Pomógł: 6336
    Ocena: 6852
    Jak karta grafiki?
    Asus szerokofomat. (drivery) miał pewne kłopoty z AtI po przejęciu jej przez AMD)
  • #13 10825133
    -Obywatel-
    Poziom 17  
    Posty: 434
    Pomógł: 4
    Ocena: 86
    Karta graficzna NVIDIA GeForce2 MX/MX400.
  • #14 10825845
    lisek
    Serwisant RTV
    Posty: 39863
    Pomógł: 6336
    Ocena: 6852
    Chyba masz problem z driverami karty grafiki,ostatnie najnowsze sa z 2005r.
    Problem jest w szerokim formacie Asusa ,tutaj możesz też co nieco pogmerać w ustawieniach.

    Popatrz na podforum https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum195.html
    - tam zaś software / można i hardware


    To czytałęś http://www.trochetechniki.pl/O-czym-pamietac-kupujac-monitor-panoramiczny,t,531.html

    p.s'Zobacz jakie są orawidłowe rozdzielczośći dla 16:9 dla tego monitora np.
    1280х800 1440х900 1680х1050

    A co obsługuje karta ?
    Przy innych ustawieniach mońka będą "przekłamania" i złe proporcje obrazu....

    Ciekawie to opisano na Link_ 4:3 vs. 16:9
  • #15 10826690
    -Obywatel-
    Poziom 17  
    Posty: 434
    Pomógł: 4
    Ocena: 86
    Ten monitor to jest prezent więc w kwestii wyboru miałem niewiele do gadania, ale chyba mam szczęście bo jego natywna rozdzielczość to 1366 x 768 i moja karta tę rozdzielczość obsługuje. Tyle tylko, że przez format 16:9 wszystko teraz mam na ekranie mniejsze :)

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zgłosił problem z rozmazanym obrazem na monitorze panoramicznym Asus VH197DR po przesiadce z tradycyjnego monitora LCD 17". Pojawiające się pionowe paski rozmazanego obrazu były widoczne w różnych aplikacjach, a zmiana rozdzielczości i częstotliwości odświeżania nie przyniosła poprawy. Użytkownik ustawił rozdzielczość na 1366 x 768, co nie rozwiązało problemu. Po obniżeniu rozdzielczości do 1024 x 768 obraz stał się wyraźniejszy, ale zniekształcony. Użytkownicy sugerowali sprawdzenie kabla sygnałowego oraz aktualizację sterowników karty graficznej, co ostatecznie pomogło w rozwiązaniu problemu. Użytkownik zauważył, że natywna rozdzielczość monitora to 1366 x 768, co jest obsługiwane przez jego kartę graficzną NVIDIA GeForce2 MX/MX400.
REKLAMA