Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podgrzewacz przepływowy i przewód PE

12pawel 06 Maj 2012 13:20 3334 9
  • #1 06 Maj 2012 13:20
    12pawel
    Poziom 33  

Witam. Mam podgrzewacz przepływowy trójfazowy Siemens DH12400 i podłączyłem go w bardzo starym budynku (instalacja aluminiowa bez przewodu ochronnego).
    Podgrzewacz ma przyłącze na 3 fazy i przewód ochronny, nie potrzebuje neutralnego. 3 fazy podłączyłem i zamiast ochronnego dałem neutralny (z racji że nie mam w instalacji przewodu ochronnego). Teraz nabrałem trochę wątpliwości czy dobrze zrobiłem i chcę Was zapytać o poprawność takiego podłączenia. Czy może tak zostać czy odłączyć w ogóle ten neutralny. Podgrzewacz ma podłączony ten przewód ochronny do rurek więc te zero co podłączyłem jest teraz w całej instalacji wodnej. Mam obawy czy jak się upali np zero to w wannie czy w zlewie nie pojawi mi się napięcie.

1 9
  • Pomocny post
    #2 06 Maj 2012 13:28
    Miniax
    Poziom 30  

W zasadzie wszystko zależy od układu sieciowego.
    Jeżeli posiadasz układ TN-C, lub jego stary odpowiednik, to przewód PEN (zerowy) można jak najbardziej podłączyć pod zacisk przewodu ochronnego w podgrzewaczu, natomiast w przypadku układu TT, sprawa już nie jest taka prosta. Bo przewodu Neutralnego nie możesz tak podłączyć.

1
  • #3 06 Maj 2012 13:38
    12pawel
    Poziom 33  

Nie nie o sieci TT nie ma mowy. Jest tam sieć TN-C. No dobra to zostawię tak jak podłączyłem.
    A czy moje obawy o to, że w razie upalenia zera(tu PEN) na rurach może pojawić się napięcie są słuszne? Instalacja stara aluminiowa więc pewności o połączenia nie mam.

0
  • #4 06 Maj 2012 13:43
    WojcikW
    Poziom 38  

Twoje obawy są słuszne.

0
  • #5 06 Maj 2012 13:45
    Miniax
    Poziom 30  

Istnieje takie ryzyko, jednak upalenia musiałoby mieć miejsce przed listwą PEN.
    Dodatkowo skoro rury są metalowe, to prawdopodobnie są także "naturalnie" uziemione.
    Dlatego w tego typu instalacjach kładzie się bardzo duży nacisk na połączenia wyrównawcze.

0
  • Pomocny post
    #6 06 Maj 2012 13:59
    WojcikW
    Poziom 38  

Ten sam problem będzie występował w przypadku wszystkich odbiorników I klasy ochronności np. pralki. Takie odbiorniki wymagają podłączenia przewodu ochronnego PE. Gdy takiego przewodu nie ma to należy podłączyć PEN, zero, lub uziemienie w zależności od rodzaju instalacji.

0
  • #7 06 Maj 2012 14:09
    12pawel
    Poziom 33  

W tym domku wszystko robiłem sam i połączeń wyrównawczych nie dawałem, poza tym rurki wszystkie dawałem w izolacjach więc jako takiego uziemienia nie ma. No nic widzę że tak jak jest musi być i tyle. Będę myślał nad przebudową instalacji, wywaleniem licznika na zewnątrz budynku i PE poprowadzę bo widzę że za dużo się tu ryzykuje.

0
  • #8 06 Maj 2012 15:35
    EAndrzej
    Poziom 21  

Witam.
    Istotnym i w zasadzie decydującym ryzykiem jest instalacja aluminiowa - bardziej podatna na wszelkiego rodzaju utlenienia na stykach oraz kruszejąca pod wpływem temperatury (przy przeciążeniach). A przepływowy podgrzewacz wody jest najmniej przewidzianym urządzeniem przez projektanta takowej instalacji w latach np. sześćdziesiątych takich "fanaberii" nie było. Dużo w takiej sytuacji będzie zależało od przekroi przewodów i bieżącej konserwacji instalacji ale oczywiście wymiana na prawidłowo wykonaną nową miedzianą instalację to najlepszy pomysł w tej sytuacji.

0
  • #9 06 Maj 2012 16:03
    12pawel
    Poziom 33  

Dobra wszystko już wiem na ten temat. Latem przerobię całą instalację, przynajmniej na odcinku do podgrzewacza(bo to stawia największe zagrożenie). Dziękuję za odpowiedzi.

0
  • #10 06 Maj 2012 18:17
    retrofood
    Moderator

12pawel napisał:
    Dobra wszystko już wiem na ten temat.

To Ci się tylko tak wydaje. Już jesienią będziesz znowu pisał o tym na forum. Jestem tego prawie pewien.

0