Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Prosz, dodaj wyj徠ek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

Podgrzewacz przep造wowy i przew鏚 PE

12pawel 06 Maj 2012 13:20 3499 9
  • #1 06 Maj 2012 13:20
    12pawel
    Poziom 33  

Witam. Mam podgrzewacz przep造wowy tr鎩fazowy Siemens DH12400 i pod陰czy貫m go w bardzo starym budynku (instalacja aluminiowa bez przewodu ochronnego).
    Podgrzewacz ma przy陰cze na 3 fazy i przew鏚 ochronny, nie potrzebuje neutralnego. 3 fazy pod陰czy貫m i zamiast ochronnego da貫m neutralny (z racji 瞠 nie mam w instalacji przewodu ochronnego). Teraz nabra貫m troch w徠pliwo軼i czy dobrze zrobi貫m i chc Was zapyta o poprawno嗆 takiego pod陰czenia. Czy mo瞠 tak zosta czy od陰czy w og鏊e ten neutralny. Podgrzewacz ma pod陰czony ten przew鏚 ochronny do rurek wi璚 te zero co pod陰czy貫m jest teraz w ca貫j instalacji wodnej. Mam obawy czy jak si upali np zero to w wannie czy w zlewie nie pojawi mi si napi璚ie.

1 9
  • Pomocny post
    #2 06 Maj 2012 13:28
    Miniax
    Poziom 30  

W zasadzie wszystko zale篡 od uk豉du sieciowego.
    Je瞠li posiadasz uk豉d TN-C, lub jego stary odpowiednik, to przew鏚 PEN (zerowy) mo積a jak najbardziej pod陰czy pod zacisk przewodu ochronnego w podgrzewaczu, natomiast w przypadku uk豉du TT, sprawa ju nie jest taka prosta. Bo przewodu Neutralnego nie mo瞠sz tak pod陰czy.

1
  • #3 06 Maj 2012 13:38
    12pawel
    Poziom 33  

Nie nie o sieci TT nie ma mowy. Jest tam sie TN-C. No dobra to zostawi tak jak pod陰czy貫m.
    A czy moje obawy o to, 瞠 w razie upalenia zera(tu PEN) na rurach mo瞠 pojawi si napi璚ie s s逝szne? Instalacja stara aluminiowa wi璚 pewno軼i o po陰czenia nie mam.

0
  • #4 06 Maj 2012 13:43
    118460
    U篡tkownik usun掖 konto  
  • #5 06 Maj 2012 13:45
    Miniax
    Poziom 30  

Istnieje takie ryzyko, jednak upalenia musia這by mie miejsce przed listw PEN.
    Dodatkowo skoro rury s metalowe, to prawdopodobnie s tak瞠 "naturalnie" uziemione.
    Dlatego w tego typu instalacjach k豉dzie si bardzo du篡 nacisk na po陰czenia wyr闚nawcze.

0
  • Pomocny post
    #6 06 Maj 2012 13:59
    118460
    U篡tkownik usun掖 konto  
  • #7 06 Maj 2012 14:09
    12pawel
    Poziom 33  

W tym domku wszystko robi貫m sam i po陰cze wyr闚nawczych nie dawa貫m, poza tym rurki wszystkie dawa貫m w izolacjach wi璚 jako takiego uziemienia nie ma. No nic widz 瞠 tak jak jest musi by i tyle. B璠 my郵a nad przebudow instalacji, wywaleniem licznika na zewn徠rz budynku i PE poprowadz bo widz 瞠 za du穎 si tu ryzykuje.

0
  • #8 06 Maj 2012 15:35
    EAndrzej
    Poziom 21  

Witam.
    Istotnym i w zasadzie decyduj帷ym ryzykiem jest instalacja aluminiowa - bardziej podatna na wszelkiego rodzaju utlenienia na stykach oraz kruszej帷a pod wp造wem temperatury (przy przeci捫eniach). A przep造wowy podgrzewacz wody jest najmniej przewidzianym urz康zeniem przez projektanta takowej instalacji w latach np. sze嗆dziesi徠ych takich "fanaberii" nie by這. Du穎 w takiej sytuacji b璠zie zale瘸這 od przekroi przewod闚 i bie膨cej konserwacji instalacji ale oczywi軼ie wymiana na prawid這wo wykonan now miedzian instalacj to najlepszy pomys w tej sytuacji.

0
  • #9 06 Maj 2012 16:03
    12pawel
    Poziom 33  

Dobra wszystko ju wiem na ten temat. Latem przerobi ca陰 instalacj, przynajmniej na odcinku do podgrzewacza(bo to stawia najwi瘯sze zagro瞠nie). Dzi瘯uj za odpowiedzi.

0
  • #10 06 Maj 2012 18:17
    retrofood
    Moderator

12pawel napisa:
    Dobra wszystko ju wiem na ten temat.

To Ci si tylko tak wydaje. Ju jesieni b璠ziesz znowu pisa o tym na forum. Jestem tego prawie pewien.

0
  Szukaj w 5mln produkt闚