Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop dell inspirion n5110 wyłącza się po pewnym czasie, zbyt wysoka temperatur

Wolwest 06 Maj 2012 15:19 5194 4
  • #1 06 Maj 2012 15:19
    Wolwest
    Poziom 9  

Nie wiem czy napisałem posta w dobrym dziale ale nie potrafiłem przypisać go do działu. Problem występuje od niedawna, z początku myślałem, że to wina upałów na zewnątrz jednak problem tkwi w czymś innym. Po włączeniu laptopa bez podłączenia go do prądu wszystko sprawnie działa (za wyjątkiem tego, że podczas grania w gry sieciowe poziom fps jest tak żałosny, że nie można się ruszyć z miejsca) temperatura procesora jest w granicach 40-50 stopni. W tym momencie podpinam ładowarkę poziom fps znacząco rośnie wszystko chodzi płynnie jednak, po pół godzinie temperatura wzrasta już do 85 stopnie i rośnie do momentu samoczynnego wyłączenia się laptopa. Wcześniej takiego problemu nie było laptop pracował nawet po 15h w ciągu doby ponieważ używam go również do pracy i wszystko działało elegancko. Nie wiem czy jest to wina zasilacza czy może coś w środku się zasyfiło i stąd ten problem? Żeby przeczyścić laptopa wystarczy dmuchnąć w wylot powietrza czy muszę rozkręcić laptopa od spodu?

0 4
  • #2 06 Maj 2012 17:30
    boro1234567
    Spec od komputerów

Proponuję wykonać gruntowną konserwację układu chłodzenia wraz z wymianą pasty oraz termopadów.

0
  • #3 07 Maj 2012 16:33
    iamtheone
    Poziom 26  

Na baterii komputer nie wyłącza się, ponieważ prawdopodobnie automatycznie przechodzi w tryb oszczędzania energii, na którym pewnie chodzi ze zmniejszonym taktowaniem procesora. Gdy podłączasz zasilanie przechodzi w tryb wysokiej wydajności w wyniku czego taktowanie chipa zwiększa się, a za czym idzie wyższa temperatura pracy z którą Twój układ chłodzenia nie jest w stanie sobie poradzić. Sugeruję wykonać to co zaproponował kolega wyżej (boro).

0
  • Pomocny post
    #4 07 Maj 2012 17:22
    krzysiekw11
    Poziom 10  

Samo dmuchanie powietrzem z zewnątrz nie wystarczy. Rozkręć laptopa i dopiero wtedy przedmuchaj wiatrak i radiator ewentualnie pędzelek [mały malarski] i odkurzacz. Pastę pod procesorem możesz zmienić gdy laptop ma 4 i więcej lat. Czasami w środku obudowy na ściance przy radiatorze od procesora przyklejony jest "filc" który blokuje grubszy syf przed dostaniem się do środka ale ogranicza też przepływ powietrza o koło 60% jeśli takowy filc na dziurkach obudowy jest to po jego usunięciu przestanie się grzać procesor. Twój problem występuje przy grach więc na początek zainstaluj najnowsze sterowniki do grafiki czasami to pomaga. Do LAPTOPA gdy grasz w gry warto jeszcze zainstalować darmowy program "Gamebooster"

Dodano po 14 [minuty]:

GameBooster
    Language: Arabic,BrazilianPortuguese,Czech,Danish,Dutch,English,Finnish,French,German,Italian,Japanese,Korean,Norwegian,Persian,Polish,Russian,Slovenian,Spanish,Swedish,Turkish,ChineseSimp,ChineseTrad,Serbian(cyrillic),Serbian(latin),Greek,Hungarian
    + Dodana funkcja wykrywania temperatury
    + Dodano funkcję nagrywania wideo podczas grania w gry 3D
    + Dodano funkcję przechwytywania zrzutów ekranu podczas grania w gry 3D
    + Dodano funkcję nagrywania głosu podczas grania w gry
    +Wyższe FPS i mniej LGD
    itd ..
    Aplikacja ta oferuje szereg różnych ustawień, które mają na celu podniesienie wydajności systemu, kluczowym elementem programu jest jednak funkcja o nazwie Tryb Gracza. Pozwala on na tymczasowe wyłączenie zbędnych usług i programów oraz uwolnienie jak największej ilości pamięci RAM, abyśmy mogli swobodnie i komfortowo grać w ulubione gry. Dzięki zmniejszonemu obciążeniu, uruchomiona gra może skorzystać z maksymalnej ilości zasobów sprzętowych, co powoduje, że działa ona płynnie. Po zakończonym graniu można wyłączyć swobodnie Tryb Gracza – sprawi to, że wszystkie usługi i programy, które działały przed uruchomieniem tej funkcji, wrócą na swoje miejsce i będą pracowały tak, jak wcześniej.

Użytkownik ma możliwość modyfikowania pracy Trybu Gracza. Za pomocą prostego kreatora sam ustala, które usługi i programy mają być wyłączane, a które nie. Dodatkowo, czynność tę ułatwiają opisy, które towarzyszą poszczególnym usługom, co pozwala na ustalenie, czy są one potrzebne. Ponadto, Tryb Gracza oferuje zmianę ustawień zasilania na maksymalny pobór energii elektrycznej, by w ten sposób wykorzystać 100% mocy obliczeniowej procesora.

Tryb Gracza to jednak nie wszystko. Game Booster pozwala także na defragmentację katalogów poszczególnych gier, by przyspieszyć odczytywanie ich danych. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy defragmentować całego dysku, a jedynie sam katalog gry, by dana gra działała szybciej.

Game Booster to nie tylko „odchudzenie” i optymalizacja systemu. Program powiadamia o narzędziach i aktualizacjach do nich, które mogą być pomocne podczas grania przez sieć, a których jeszcze nie posiadamy. Co więcej, informuje nas także o dostępnych aktualizacjach do sterowników posiadanych przez nas urządzeń

Czasami Programy Antywirusowe mogą sygnalizować ten program jako niebezpieczeństwo. Wynika to stąd, iż Game Booster, wyłączając tymczasowo procesy i usługi, siłą rzeczy ingeruje w pracę systemu. Narzędzie to jest jednak bezpieczne
    Licencja: Freeware (darmowa) testowałem więc polecam

0
    Załączniki:
  • #5 11 Maj 2012 17:30
    Wolwest
    Poziom 9  

Ok poprawiło się. Komputer po przedmuchaniu i wyczyszczeniu już się tak nie grzeje. Jednak wyniknął kolejny problem. Teraz jak podepnę, lub przez przypadek odepnę ładowarkę w trakcie robienia coś na laptopie robi mi się czarny ekran... Muszę go zresetować i dopiero wtedy obraz się pojawia. To wina ładowarki czy coś dzieje się z monitorem? Aha jeszcze jedno. Jak patrzy się pod pewnym kontem na ten zgaszony monitor to wydaje mi się że wyskakuje jakiś komunikat "bug splash" yt i muzyka są nadal włączone ale ekran jest czarny. Na dodatek właśnie przed chwilą po restarcie laptopa przy napisie dell i pasku ładowania, pasek dochodził do połowy po czym ekran gasł a laptop odpalał się tak jak by drug raz ale już na zgaszonym monitorze. Co to może być? Mam opisać ten problem w osobnym temacie?

0