Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Laptop prezent z usa i olbrzymnie cło

2pacz 17 May 2012 23:16 10672 5
    2pacz
    Level 9  
    Witam Serdecznie

Mam taki problem.
    Kolega z usa wysłał do mnie paczkę, w której umieścił starego nie potrzebnego laptopa hp, trochę kabli i jakies nie potrzebne urzadznie audio-video - nie chciał wyrzucać do śmieci,wiec wysłał to w prezencie do mnie firmą kurierską Polamer.

Okazało się,że przesyłka została zatrzymana przez urząd celny w Warszawie.
    Pojechałem do tego biura dowiedzieć się co mam zrobić,żeby odebrać przesyłkę, poniewaz pierwszy raz mialem z tym urzędem do czynienia.
    Tam dostałem jakieś papiery do wypełnienia, w których musiałem umieścić wartość tego sprzetu - szczerze to nie mialem pojęcia jaka jest tego wartość więc wpisalem $250 (ok 800zł) - w odpowiedzi naliczono mi opłatę 419zł !!!+ 20zł za opłatę w kasie!!
    Czy to nie jest jakies przegęcie zeby takie koszty nakładać?? jak narazie nie zapłaciłem tego jeszcze.
    Czy mogę sie jakoś od tego odwołać? zmniejszyć tą kwotę?

a tak na marginesie obsługa w tym urzędzie jest tragiczna!
    jankolo
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    2pacz wrote:
    Tam dostałem jakieś papiery do wypełnienia, w których musiałem umieścić wartość tego sprzetu

A jaki sprzęt był w tych "papierach" wyspecyfikowany?
    2pacz
    Level 9  
    Celnik kazał wpisać " laptop + akcesoria"
    homman
    Level 26  
    Twój błąd. Trzeba było wpisać sprzęt uszkodzony albo używany. Wtedy nie masz cła.

Czy możesz się odwołać nie wiem.
    Ja bym próbował kwestia czy naprawdę są używane czy kupił je dla ciebie. Ale nawet jeśli nowe i wartość PRAWDZIWA wynosi 800pln powinieneś otrzymać ok 30 35% wartości a więc ok 300pln max

Dokładnie to 23% + opłaty żeby było jasne.
    2pacz
    Level 9  
    i tak właśnie podejrzewałem że nie wpisałem słowa ze jest to uzywane.
    jutro moze tam podjadę i spóbuję coś "wynegocjować"

A swoją drogą nie uwzacie ze te cło jest bardzo drogie w polsce - 23% + jeszcze opłaty celne ponad 200zł !?
    homman
    Level 26  
    Jest bezprawne szczerze :)

Ponieważ na elektronikę z USA nie ma cła już chyba z 10 lat.
    I żeby państwo nie zbiedniało to na granicy prawa liczą sobie podatek od zakupu (23%).

Więc w teorii na granicy prawa.
    W praktyce jak coś nowego koniecznie musisz mieć z USA to od razu tam deklaracja zwrotu podatku. Wiec w praktyce płacisz ok 15- 20%.

Pomyśl tylko że w USA możesz zamawiać co tylko chcesz z innego stanu i już podatek 0%. Ile to oszczędności. 6- 10% na każdym produkcie. Jedynie żywność musisz kupować w sklepie za rogiem to podatku nie ominiesz. Ale jak by się uparł. Konserwy czy coś ebay i bez podatku.

A u nas jest jak jest...