Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tuner DVB-T Cabletech URZ0083 + Samsung SyncMaster 940BW (EURO-->VGA)

neoox 15 Jun 2012 17:35 9854 19
 • #1
  neoox
  Level 12  
  Posiadam tuner Cabletech URZ0083 i monitor Samsung SyncMaster 940BW. Chciałbym połączyć oba urządzania za pomocą przewodu SCART --> VGA. Monitor obsługuje:
  - RGB Analog, DVI zgodny z Digital RGB,
  - Złożony Sync, SOG, 0,7Vp-p dodatni przy 75 Ω ±10%,
  - Synchronizacja separowana, Poziom TTL dodatni lub ujemny,
  Tuner podaje sygnał CVBS i RGB przez SCART.

  Połączyłem urządzenia w ten sposób.
  SCART --> VGA
  5 --> 8 (niebieski masa)
  7 --> 3 (niebieski)
  9 --> 7 (zielony masa
  11 --> 2 (zielony)
  13 --> 6 (czerwony masa)
  15 --- 1 (czerwony)

  Tuner DVB-T Cabletech URZ0083 + Samsung SyncMaster 940BW (EURO-->VGA)

  Ktoś wie gdzie tkwi problem i jak uzyskać poprawny obraz ?
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  kpodstawa
  Level 33  
  W Twoim opisie styków brakuje synchronizacji monitora. Bez tych sygnałów (rozdzielonych lub wspólnego) monitor komputerowy jest "blokowany". Jeżeli podajesz "composite" jako "wspólny synchronizacji", to może być niezgodność poziomów napięć. Też kiedyś chciałem łatwo łączyć różne takie urządzenia, ale szybko się przekonałem o różnicach w standardach Euro i VGA.

  Krzysztof Podstawa
 • #3
  neoox
  Level 12  
  Poprawiłem zamieszczony obrazek. Według instrukcji monitor obsługuje analog RGB. Obraz jest wyświetlany w taki sposób jakby do monitora dochodziła tylko składowa zielona i niebieska. Czyżby niestandardowe rozmieszczenie pinów scart w tunerze ? Czy ktoś wie jak uzyskać poprawny obraz ?
 • #4
  @GUTEK@
  Level 30  
  A dlaczego nie chcesz podłączyć przez DVI ?
 • #5
  neoox
  Level 12  
  Do DVI podłączony jest komputer ;)
 • Helpful post
  #6
  kpodstawa
  Level 33  
  Twoje wątpliwości o "niestandardowe" złącze Euro są uzasadnione. Ja mam w telewizorze dwa takie gniazda odbiorcze, które nie są jednakowe. Okazuje się, że gniazda "nadawcze" też mogą się różnić, co zależy od woli producenta. Chodzi głównie o możliwość zastosowania typowego kabla Euro-Euro.

  W moim telewizorze jedno złącze jest typowe, z pełnym RGB. W drugim są sygnały S-Video i jeżeli się nie mylę można też dołączyć "nadajnik" Component-Video, ale nie RGB. Na którychś liniach kolorów są sygnały chrominancji - nie pamiętam przyporządkowania styków - chyba na czerwonym. Jest to opisane w Internecie, bo spisałem sobie i mam w domu karteczkę z różnymi wariantami tego złącza (teraz jestem w pracy). Zatem może w tym kierunku trzeba szukać rozwiązania.

  Krzysztof Podstawa
 • #7
  neoox
  Level 12  
  Kilka nowych faktów:
  Podłączenie samego sygnału zielonego gwarantuje wyświetlanie obrazu (żadna inna składowa pojedynczo obrazu nie wyświetla). Przy podłączeniu składowej zielonej obraz jest po prostu zielony. Przy podłączeniu składowej zielonej i niebieskiej obraz jest zielony z niebieskimi elementami (czyli w porządku). Przy podłączeniu składowej czerwonej brak reakcji. Natomiast przy wpięciu składowej niebieskiej ze złącza SCART w miejsce składowej czerwonej złącza VGA na ekranie pojawiają się czerwone elementy, więc śmiem twierdzić, że monitor jest w stanie "strawić" tak podany sygnał. Rozchodzi się więc o czerwoną składową. Jeśli się mylę, poprawcie mnie ;)
 • #8
  @GUTEK@
  Level 30  
  A czy przypadkiem problemem nie będzie to że w SCART razem z kolorem czerwonym wysyłana jest też chrominancja?
  Może monitor nie potrafi tego potem rozdzielić i w efekcie nie wyświetla wcale czerwonego.
 • #9
  neoox
  Level 12  
  Wzorowałem się na tym:
  Tuner DVB-T Cabletech URZ0083 + Samsung SyncMaster 940BW (EURO-->VGA)

  I rzeczywiście wychodzi na to, że na 15 pinie mamy sygnał czerwony i chrominancję. Dziwi mnie tutaj jednak zachowanie tunera. Przy ustawieniu w tryb RGB nie wyświetla się nic (ale monitor nie pokazuje komunikatu o braku sygnału). Natomiast w trybie CVBS uzyskujemy obraz o którym pisałem wcześniej.

  ---------
  Odświeżę troszkę temat. Tuner podłączony do telewizora za pomocą przewodu EURO-EURO wyświetla poprawnie obraz zarówno w trybie CVBS jak i w trybie RGB, więc możliwość zastosowania niestandardowego złącza SCART w tunerze została odrzucona.

  W trybie CVBS tuner podaje na SCART sygnał Component Video (YPbPr), co wyjaśnia dlaczego pojawiał się zielony obraz.

  Przy zastosowaniu następującego połączenia:
  SCART --> VGA
  5 --> 8 (niebieski masa)
  7 --> 3 (niebieski)
  9 --> 7 (zielony masa
  11 --> 2 (zielony)
  13 --> 6 (czerwony masa)
  15 --> 1 (czerwony)
  +
  17 ---> 10 (synchronizacja masa)
  19 ---> 13 (synchronizacja)
  (przyjmujemy zgodnie z notą katalogową, że monitor radzi sobie ze złożonym sygnałem synchronizacji).

  Otrzymałem obraz przypominający poziome barwne pasy, które rozjaśniają się i "spływają od góry".

  Wyczytałem również, że zawarty sygnał synchronizacji jest zbyt słaby (0,3V), aby działać poprawnie w monitorach i należy zastosować taki układ:

  Tuner DVB-T Cabletech URZ0083 + Samsung SyncMaster 940BW (EURO-->VGA)

  Czy ma to sens i istnieje szansa powodzenia ? ;)
 • Helpful post
  #10
  kpodstawa
  Level 33  
  Włożyłeś w rozwiązanie problemu już tyle pracy, że będąc na Twoim miejscu, ciągnąłbym to dalej, aż do pełnej porażki. A jeżeli rozwiążesz zadanie pozytywnie, to inni forumowicze też będą mieli pożytek.

  Układ scalony jest łatwy do montażu nawet w powietrzu., a ma dać na wyjściach zespolony sygnał synchronizacji oraz pionowy. Czyli ma odfiltrować cały analogowy zakres luminancji między bielą, a czernią, generując prostokątne impulsy w pełnym zakresie TTL przy zasilaniu 5 V.

  Według noty katalogowej producenta, można go zasilić napięciem 5-12 V.

  Krzysztof Podstawa
 • #11
  neoox
  Level 12  
  Mam nadzieję, że układ LM1881N nie jest bardzo egzotyczny i kupienie go w Rzeszowie nie będzie stanowiło problemu. Szukałem zamiennika dla tego scalaka, ale w sumie jest w bardzo przyzwoitej obudowie (DIP8) i ma prosty układ testowy. Pozostałe, które znalazłem to obszerne QSOP24, które owszem dają osobną polaryzację H i V, no ale wymagają już trochę pracy.

  Rozumiem, że skoro monitor radzi sobie z sygnałem Composite Sync to mam podłączyć go pod pin 13 VGA ?
 • #12
  kpodstawa
  Level 33  
  No właśnie, Composite Sync na styku 13 złącza VGA, czyli H_Sync. Ja z moim SyncMasterem 700ift myślałem, że Composite Sync dla VGA jest tożsame z Composite Video, ale nie jest. Composite Sync to zespolony sygnał synchronizacji H+V w postaci tylko impulsów standardu TTL bez analogowej luminancji. Stąd jest potrzebna konwersja sygnałów.

  Ten układ scalony ma generować też sygnał V_Sync, czyli separowane impulsy TTL synchronizacji pionowej dla styku 14 złącza VGA. Gdyby coś nie wychodziło tak, jak trzeba, to możesz ewentualnie spróbować z synchronizacją rozdzieloną.

  Czekam z niecierpliwością na efekty Twojej pracy, ponieważ jestem sam zainteresowany takim połączeniem. Znajomy też chce różnie łączyć telewizory, monitory, komputery i urządzenia TV, aby dzieciom puszczać bajki z różnych źródeł. Czyli masz misję do spełnienia.

  Krzysztof Podstawa
 • #13
  neoox
  Level 12  
  Niestety nie udało się kupić LM1881 na miejscu. Zamówiłem już w sklepie internetowym. Jeśli tylko przesyłka dojdzie zdam relację na temat tego co udało mi się zdziałać.
 • #14
  hunter418
  Level 11  
  Witam mam podobny problem. Uruchomiłem układzik lm1881 na monitorze Xerox XL775D lecz na monitorze Acer S242HL niestety nie udało się uzyskać żadnego obrazu, monitor zgłasza brak sygnału. Moje pytanie co może być powodem tego. Tuner DVB-T Cabletech URZ0083 + Samsung SyncMaster 940BW (EURO-->VGA)
 • #15
  kpodstawa
  Level 33  
  Czy masz możliwość dołączenia tego Acera bezpośrednio do komputera żeby sprawdzić wejście VGA? Jak pisałem wcześniej, odbiornik VGA bez poprawnego sygnału H_Sync nie powinien włączyć się, nawet jeżeli są aktywne sygnały RGB i może w tym kierunku należy szukać. Np. sygnał synchronizacji poziomej ma zbyt małą amplitudę dla Acera, a Xerox jest bardziej czuły i daje radę.

  Jak widzę na schemacie układ LM1881 jest zasilany sygnałem przełączającym z gniazda SCART, ale to wyjście może mieć zbyt małą wydajność prądową w danym egzemplarzu tunera lub w ogóle za małe napięcie w stanie wysokim. LM jakieś sygnały generuje, ale o zbyt niskich amplitudach. Można spróbować dobudować oddzielne zasilanie, np. 12V, aby już nie było wątpliwości.

  Zastrzegam, że mogę tu nie mieć racji i przyczyna może być zupełnie inna.

  Krzysztof Podstawa
 • #16
  hunter418
  Level 11  
  Po podłączeniu zewnętrznego zasilacza dalej jest to samo acer zgłasza brak sygnału, czy można jakoś zmodernizować ten układzik żeby acer ruszył?
 • #17
  kpodstawa
  Level 33  
  To może nie być problem z konwerterem SCART-VGA, a z samym monitorem. Jedyne, co mogę doradzić, to dołączenie konwertera do innych monitorów, sprawdzenie innego tunera i sprawdzenie Acera z komputerami - stacjonarnym, laptopem. Bez wzięcia urządzeń "na warsztat" i pomiarów oscyloskopem pomysły prawie mi się skończyły.

  Krzysztof Podstawa
 • #18
  hunter418
  Level 11  
  Przy stacjonarkach i laptopach monitorek śmiga bez problemu. Po podłączeniu odtwarzacza dvd zamiast tunera to na żadnym monitorze nie ma obrazu.
 • #19
  kpodstawa
  Level 33  
  Bardzo pracowicie (i skutecznie) starasz się rozwiązać ten problem, a ja zaczynam mieć wyrzuty sumienia z powodu nieskuteczności mojej pisaniny. Zdalnie już raczej nie pomogę. Całość wygląda na jakieś różnice w parametrach sygnałów Euro w stosunku do standardu - konwerter przetwarza tak, jak potrafi, jedne monitory są bardziej rygorystyczne, a inne bardziej tolerancyjne na parametry sygnałów sterujących. Ale to są tylko takie moje dywagacje Małego Jasia. Może jeszcze włączy się do tej dyskusji ktoś z lepszą wiedzą od mojej.

  Krzysztof Podstawa
 • #20
  milosz47
  Level 14  
  Proszę wpisać w google: AK145 KONWERTER SYGNAŁU S-VIDEO / BNC / VGA DO VGA. U mnie pracuje bez problemu.