Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amica ZIA 6428 - Nie grzeje wody

radlom 17 Lip 2012 20:58 4742 5
  • #1 17 Lip 2012 20:58
    radlom
    Poziom 11  

Jak w temacie, mam problem. Posiadam zmywarkę Amica ZIA 6428, któregoś pięknego dnia przestała grzać wodę. Szukałem i znalazłem kilka podobnych wątków na portalu. Przeanalizowałem temat i przystąpiłem do działania. Rozebrałem zmywarkę, sprawdziłem grzałkę i miernikiem pokazała mi przejście i rezystancje około 43 Ohm, więc uznałem ja za sprawną. Zająłem się modułem sterowania. Według informacji znalezionych na forum sprawdziłem przekaźnik który podaje napięcie na grzałkę - wy lutowany działa. Potem znalazłem informację o układzie sterującym załączanie tegoż właśnie przekaźnika, tranzystor SMD, dioda zenera i dioda prostownicza, kupione i wymienione. Dalej brak efektu. W końcu zakupiłem nowy moduł z Amici za 158 zł wsadziłem go i nadal nic. Szlag mnie trafia już nie wspominam o tym co mam w domu z moją żoną, masakra. Pomocy co może być jeszcze nie tak, co mam sprawdzić?

1 5
  • Sklep HeluKabel
  • #2 18 Lip 2012 01:00
    vodiczka
    Poziom 43  

radlom napisał:
    Pomocy co może być jeszcze nie tak, co mam sprawdzić?

Proponuję sprawdzić nr serwisu i zadzwonić.
    Poważnie: Jeżeli nie znasz zasady działania zmywarki (np. co powoduje że napięcie jest lub nie jest podawane na grzałkę) działasz w ciemno i narażasz się na dalsze niepotrzebne wydatki a koszt naprawy może przewyższyć cenę nowej zmywarki.

1
  • Sklep HeluKabel
  • #3 18 Lip 2012 01:30
    radlom
    Poziom 11  

Nie jestem elektronikiem i trochę pobłądziłem, zwłaszcza że jak poprzednio wszystko sprawdzałem to zabrakło mi już pomysłów i dlatego w chwili rozpaczy napisałem ten post z prośba o pomoc. Niestety jak bardzo często się zdarza nie tylko na tym forum, pierwszy kto się odezwie zazwyczaj oprócz krytyki ma mało do powiedzenia. Poirytowany brakiem reakcji po wymianie modułu sterowania na nowiutki z Amici podszedłem jeszcze raz gruntownie do sprawdzenia całości sterowania i ku mojemu zdziwieniu, bo już to sprawdzałem niejednokrotnie przyczyna awarii została zlokalizowana i usunięta. Powodem braku grzania był przerwany przewód neutralny na zasilaniu grzałki, który kilkakrotnie był mierzony wcześniej zanim podjąłem czynności związane z wymiana elementów w module sterowania. Po wszystkich zabiegach najzwyczajniej mnie zaćmiło i postanowiłem poprosić o pomoc. Na szczęście problem został rozwiązany i moja żonka może się cieszyć działającą zmywarką. Tematu jeszcze nie zamykam bo muszę sprawdzić na 100% swój moduł sterowania, może się okazać że jest sprawny i wtedy będę miał do zbycia ten nowy który zakupiłem od producenta, więc jak ktoś potrzebuje to proszę o kontakt.

2
  • #4 18 Lip 2012 08:14
    vodiczka
    Poziom 43  

radlom napisał:
    Niestety jak bardzo często się zdarza nie tylko na tym forum, pierwszy kto się odezwie zazwyczaj oprócz krytyki ma mało do powiedzenia

Konstruktywna krytyka nie jest zła. Miło że sam doszedłeś do przyczyny niedziałania zmywarki.
    radlom napisał:
    Tematu jeszcze nie zamykam bo muszę sprawdzić na 100% swój moduł sterowania, może się okazać że jest sprawny

Z tego co napisałeś powinien być sprawny, możliwe jest jednak że przyczyną braku grzania był uszkodzony moduł a przewód ułamałeś tuż przed lub w trakcie jego wymiany co by tłumaczyło dlaczego wcześniej nie wykryłeś przerwy mimo kilkakrotnych pomiarów.

1
  • #5 01 Sie 2012 15:09
    radlom
    Poziom 11  

Podsumowując dla potomnych, zmywarka pracuje bezawaryjnie do dziś. Jak pisałem wyżej powodem całej awarii było uszkodzenie najpierw przewodu neutralnego na zasilaniu grzałki a dwa dni po usunięciu tej usterki przerwał się przewód zasilania do wyłącznika głównego w tej samej lokalizacji czyli przy zagięciu u dołu drzwi gdzie wszystkie przewody są prowadzone w specjalnej gumowej osłonie. Niestety fabryczny sposób montażu tej osłony pozostawia dużo do życzenia, jest ona wklejona na bitumin i niestety nie została wklejona pod prawidłowym kątem co spowodowało jej przemieszczenie przed zaschnięciem bituminu w związku z czym element konstrukcyjny drzwiczek (wystający wypustek z blachy) uciskał osłonę gumową z przewodami, co przy wieloletniej pracy otwieranie i zamykanie spowodowało uszkodzenie przewodów zasilających o przekroju 2,5mm^2. Rada dla tych którzy maja podobne objawy, aby sprawdzić dokładnie w swoich zmywarkach właśnie montaż tej osłony i rozłożenie w niej przewodów, powinny być rozłożone płasko na całej jej powierzchni z luzem ale i to podejrzewam nie gwarantuje 100% bezawaryjności tego rozwiązania konstrukcyjnego. Awaria okazała się prozaiczna niestety nie od razu nieszczęśliwie wykryta co jak zauważył kolega naraziła mnie niepotrzebnie na koszt zamówienia nowego sterownika, trudno zdarza się, moja strata. Temat zamykam.

3
  • #6 15 Mar 2015 21:31
    Tom-68-
    Poziom 2  

Ten wątek okazał się pomocny dla mnie.

Mój problem dotyczył zmywarki ZIA 428 _ BRAK CIEPŁEJ WODY.
    - sprawdziłem wszystko okazało się że nie ma napięcia 230 VAC na przepływowym podgrzewaczu wody.

Przyczyna: przerwane przewody sterujące z sterownika.

Miejsce uszkodzenia: dół drzwiczek przewody w osłonie (która przy normalnym użytkowaniu musi prędzej czy później spowodować przerwanie przewodu. W moim przypadku po 4 latach) z tworzywa. W miejscu przechodzenia przewodów jest ostry kant blachy, tak jakby producent "chciał aby to uszkodzenie wystąpiło", a wystarczyłoby zagiąć blachę do środka i bardziej zabezpieczyć przewody. Na przykład zwykły peszel do przewodów. I po temacie.

A tak jak klient nie wykupi gwarancji na 5 lat może mieć problem :cry:

Następna zmywarka na pewno w moim przypadku nie będzie AMICĄ :D

ps. jeszcze wyszedł "babol przewód zasilający wody był zgięty. Ograniczało to jego nominalny przepływ. Porażka :cry:

Dodano po 16 [minuty]:

A zapomniałem:

Dzięki radlom za naprowadzenie - twój post jest konstruktywnie pomocny.

Ps. Też uważam że lepiej jest mniej pisać ale za to z sensem.

Dzięki.

4