Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwna reakcja manipulatora w CA6, blokuje i alarmuje...

14 Sie 2012 17:39 1854 5
 • Poziom 13  
  Witam,

  Posiadam bardzo starą centralę CA6 z 1999 roku i manipulator KLED-S do niej.
  Niestety alarm montowany jest w mieszkanku po znajomości i trochę na przymus właściciela, który chciałby żeby wszystko było po jego myśli. Nie przewidział dobrego umiejscowienia klawiatury.

  Facet pod płytami g-k pociągnął sobie kable do alarmu. Niestety pewnie nie robił tego zgodnie ze sztuką i nie zachował odpowiedniej odległości, co może powodować że kable się gdzieś dublują z elektrycznymi. Na pewno główny kabel zasilający alarmu pociągnął wraz z kablem do manipulatora. Co gorsza, miejsce instalacji wyznaczył sobie pod rozdzielnią. W efekcie kabel od zasilania przechodzi praktycznie pod klawiaturą.

  Ok, centrala zainstalowana, czujki też, syreny. Na pierwszy rzut oka wszystko trybi jak trzeba. Alarm się załącza i rozłącza, usterek wykazywanych brak. I nagle dziwna reakcja: zaczyna alarmować - zapala się dioda strefy A (system bez podziału na strefy) oraz diody 7 i 8 odpowiedzialne za wejścia z klawiatury. 7 to NC kontaktron drzwi, 8 to NC sabotaż syreny. Manipulator reaguje wtedy tylko na JEDNO naciśnięcie, każde kolejne nie skutkuje już niczym. Nie ma możliwości skasowania alarmu i rozbrojenia. Po resecie zasilania z akumulatora i sieci dalej wyje alarm z pamięci, tym razem klawiatura wraca do normy.

  Połączenia Z1 i Z2 w KLED-S są sprawdzone, masę na COM mam podaną z centrali wspólnym kablem manipulatora.

  Problem nie leży po stronie konfiguracji czujek, gdyż przy ustawieniu zarówno NC jak i brak czujnika taka sytuacja występuje. I teraz clue - dzieje się tak tylko gdy załączę zasilanie. Przy zasilaniu z accu takiego problemu nie ma.

  Pytania:
  - czy ktoś spotkał się z taką reakcją manipulatora, że jest jakby zablokowany przy takim typie alarmu?
  - a może jest to sygnalizacja sabotażu manipulatora? tylko dlaczego nie da się go skasować?
  - czy metalowa pucha na klawiaturę oraz próba rozdzielenia kabli sygnałowych od elektrycznych i przeniesienia manip. trochę dalej poza zasięg kabla napięciowego może uratować sytuację (zmniejszyć wpływ pola magn. na klawiaturę), czy jest to raczej kwestia beznadzieji kablowej?
  - czy sugerujecie ustawienie wyższej tolerancji czułości w takim przypadku, co mogłoby zapobiegać zakłóceniom? Jeśli tak, to jaka wartość?
 • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
 • Poziom 20  
  Dwa razy spotkałem się z podobną sytuacją, wymieniłem płytę centrali a okazało się było zwarcie miedzy DTA i CLK w kablu do jednej z klawiatur, też brak reakcji na klawisze, drugi to był sabotaż manipulatora klawiatura też nie reaguje na żadne klawisze.
 • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
 • Pomocny post
  Poziom 15  
  Witam,

  patrząc na opis proponowałbym od sprawdzenia styku sabotażu manipulatora.

  Opis wskazuje na otwarty sabotaż, w centralach CA-6 i CA-10 dopóki sabotażu się nie zamknie nie można nic zrobić na manipulatorze (skasować alarmu etc).

  Wspomniany manipulator CA-6KLEDS miał w pierwszych wersjach problematyczny styk sabotażowy bez sprężynki, szczególnie przy płytach k-g po jakimś czasie wywoływany był alarm. Można go przesłać do Satela, kiedyś przerabiali taki styk na sprężynkowy. Jeśli jest to wersja ze sprężynką można spróbować ją poprostu rozciągnąć.

  W ostateczności (tracąc gwarancję) można zewrzeć nogi mikroswitcha poprzez dolutowanie kabelka. Rozwiązanie pewnie nie jest zalecane przez Satela.

  Pozdrawiam
  Piotr
 • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
 • Poziom 13  
  Sabotaż jest ze sprężynką. Proszę o informację które nóżki trzeba zlutować, bo są 4 - górne z dolnymi?
 • Poziom 15  
  Nie pamiętam które. Najlepiej sprawdzić miernikiem albo zalutować wszystkie 4 dookoła.

  Pamiętaj jednak, że nieumiejętne posługiwanie się lutownicą może nieodwracalnie uszkodzić manipulator lub switch. Ponadto nie ma gwarancji iż rozwiąże to problem, być może winny jest uszkodzony manipulator lub same kable pomiędzy centralą a manipulatorem.

  Pozdrawiam
  Piotr
 • Poziom 13  
  Piotrek-gda w prywatnej wiadomości poinformował mnie o problemach z zasilaczem w starych centralach ca6 (z radiatorem). Najprawdopodobniej to skoki napięcia wywoływały sabotaż manipulatora zaraz po załączeniu zasilania. Centrala na zwałkę.
  Zamykam.