Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dospel KOM 600 II - padł silnik, gdzie kupić nowy?

16 Sie 2012 13:35 5217 4
 • Poziom 15  
  Witam! W dmuchawie od kominka dospel KOM 600 II padł silnik. Po włączeniu buczy, czasami wystartuje, czasami nie. Musi być jakieś zwarcie między zwojami. Pojawia się pytanie gdzie taki silnik można dostać? Ewentualnie jakiegoś magika coby się nim zajął, najlepiej z Krakowa...

  Pozdrawiam,
  Mariusz
 • Pomocny post
  Poziom 37  
  Sprawdź kondensator rozruchowy (jesli to taki silnik).
 • Poziom 15  
  Kondensator został zmieniony i problem dalej występuje. Także pozostaje tylko wymiana silnika.
 • Pomocny post
  Poziom 37  
  Takie objawy są bardzo często związane z uszkodzonym kondensatorem - a dokładniej ze zbyt małym prądem rozruchowym - co powoduje że silnik stoi i buczy (ma zasilanie) ale nie startuje bo przez uzwojenie rozruchowe nie przepływa odpowiednia wartość prądu. Czasem silnik ustawi się w takiej pozycji że minimalne drgnięcie wirnika go "rozkręci" - najczęściej jednak stoi i "buczy". Podobnie objawy daje przepalone uzwojenie rozruchowe. Sprawdź też czy łopatki wentylatora swobodnie się obracają - po pchnięciu palcem powinny wykonać kilka obrotów.
 • Poziom 14  
  Podłączam się pod pytanie - czy ktoś wie, gdzie można kupić taki silnik, albo w jaki sposób go rozmontować ?

  Uzwojenie rozruchowe ma 200 ohm, wygląda na sprawne, po podłączeniu zasilania silnik buczy, nie startuje. Po ręcznym popchnięciu obraca się bardzo powoli. Uzwojenie robocze ma 0 ohm. Nie czuć ani nie widać spalenizny na uzwojeniach, natomiast do styków nie mogę się dostać - wyjąłem ośkę, ale nie potrafię zdemontować metalowej osłony silnika od strony styków (tej z wytłoczonymi napisami na temat produkcji we Francji i maxymalnej długości śrubek).