logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak skonfigurować dwie karty sieciowe na Windows XP do udostępniania internetu?

remikson 01 Wrz 2012 21:20 3807 9
REKLAMA
  • #1 11269402
    remikson
    Poziom 15  
    Posty: 208
    Pomógł: 3
    Ocena: 14
    Witam
    Mam problem z udostępnieniem internetu na drugi komputer.Komputer stacjonarny na którym działa internet podłączony jest kablem ethernetowym do routera.Komputer posiada również kartę wifi przez którą chciałbym podłączyć laptopa (także ma kartę wifi) Chodzi mi o to ,żeby w laptopie był internet. Niestety nic nie działa.Adresy IP przydzielane są dynamicznie.Jak poustawiać te karty,żeby się nie gryzły i jak udostępnić internet.Oba komputery działają w systemie XP.Czy można zamiast udostępniania windowsowego zamontować jakieś proxy i ustawić przeglądarkę w laptopie tak aby z niego korzystała.Trochę nagmatwałem ale w skrócie karta Lan ma udostępniać internet karcie wifi.

    Na forum znalazłem kilka podobnych tematów ale dokładnie jak poustawiać te karty nie doszukałem
  • REKLAMA
  • #2 11269538
    prosiaaczyna1234
    Poziom 13  
    Posty: 119
    Pomógł: 7
    Ocena: 13
    Zrób tak we właściwościach karty Ethernet w pc włącz udostępnianie na kartę wifi następnie na karcie wifi ustaw na sztywno adres 192.168.0.1 maskę 255.255.255.0 bramę zostaw pustą a dnsy ustaw tak jako 1 dns ustaw 8.8.8.8 a jako 2 ustaw 8.8.8.4 nadepnie w laptopie w karcie wifi ustaw adres ip 192.168.0.2 maskę 255.255.255.0 oraz bramę domyślną 192.168.0.1 adresy dns wpisz takie same i się połącz wtedy będziesz miał internet.

    Dodano po 1 [minuty]:

    Zapomniałbym dodać musisz ustawić kartę wifi w komputerze w tryb accesspoint
  • #3 11269802
    EBC41
    Poziom 28  
    Posty: 1573
    Pomógł: 98
    Ocena: 124
    Jeszcze prościej można to zrobić przez zmostkowanie tych dwóch interfejsów, wtedy odpada Ci zabawa w zmuszanie windowsa do pracy jako router. W Połączeniach sieciowych zaznaczasz Ethernet i WiFi, klikasz prawym i wybierasz połączenia mostkowe.......... Kartę bezprzewodową trzeba ustawić jako AdHoc albo AP, w zależności które z tych są dostepne
  • REKLAMA
  • #4 11270114
    remikson
    Poziom 15  
    Posty: 208
    Pomógł: 3
    Ocena: 14
    Czy obie karty w stacjonarnym komputerze mają mieć tą samą maskę podsieci?
    Jeżeli dobrze rozumiem, to w przypadku zmostkowania muszę połączyć się z laptopa na IP tego mostka?
  • #5 11270137
    bogiebog
    Poziom 43  
    Posty: 24793
    Pomógł: 2569
    Ocena: 1528
    Jak zrobisz mostek w kompie to dla kumpla twój komputer wygląda jak switch.
  • REKLAMA
  • #6 11270239
    EBC41
    Poziom 28  
    Posty: 1573
    Pomógł: 98
    Ocena: 124
    Adresy IP ustawiasz wtedy nie dla interfejsów sieciowych tylko dla mostka...
  • REKLAMA
  • #7 11270372
    baczek007
    Poziom 23  
    Posty: 461
    Pomógł: 50
    Ocena: 18
    Najprościej będzie zmostkowanie dwóch kart sieciowych. Niestety w windows xp dochodzi dodatkowy problem. Kartę bezprzewodową musisz przestawić w tryb promiscuous. Opis znajdziesz w internecie.
  • #8 11270456
    remikson
    Poziom 15  
    Posty: 208
    Pomógł: 3
    Ocena: 14
    Rozumiem , że nie zależnie od tego jakie adresy IP przypisane są do kart po skonfigurowaniu mostka i wpisaniu mu ręcznie adresu IP powinien zacząć działać internet w laptopie.?
    Pokombinuje wieczorem i dam znać co wyszło
  • #9 11271145
    EBC41
    Poziom 28  
    Posty: 1573
    Pomógł: 98
    Ocena: 124
    Adresacja IP nie ma tutaj żadnego znaczenia. Ale adres IP przypisujesz do interfejsu mostka a nie do interfejsów składowych, zresztą Windows nie pozwoli tobie zrobić inaczej
  • #10 11275485
    remikson
    Poziom 15  
    Posty: 208
    Pomógł: 3
    Ocena: 14
    Dzięki za pomoc zadziałało ustawienie mostka sieciowego.Internet śmiga na laptopie.

Podsumowanie tematu

✨ Aby skonfigurować dwie karty sieciowe w systemie Windows XP do udostępniania internetu, użytkownicy zalecają zmostkowanie interfejsów Ethernet i WiFi. Należy ustawić kartę WiFi w tryb Access Point lub AdHoc oraz przypisać adres IP do mostka, a nie do poszczególnych interfejsów. Użytkownik powinien ustawić adres IP 192.168.0.1 dla karty WiFi w komputerze stacjonarnym oraz 192.168.0.2 dla laptopa, z maską 255.255.255.0 i odpowiednimi adresami DNS. Po skonfigurowaniu mostka, laptop powinien uzyskać dostęp do internetu. Użytkownicy potwierdzili, że ta metoda działa poprawnie.
REKLAMA