Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Benq G2222HDL - monitor wariuje poniżej 85hz

Kamil_1792 03 Sep 2012 19:28 5196 26
    Kamil_1792
    Level 11  
    Witam,
    2 lata temu kupiłem sobie ten monitorek na allegro, działał bezawaryjnie na 1280/800 60HZ bezproblemowo aż do kilku dni temu. Kabel d-sub
    Obraz zaczął wyglądać, jakby ktoś na starym video przewijał szybko kasetę VHS.
    Po chwili zabawy, zauważyłem, iż wymuszenie na nim 85hz poprzez właściwości monitora w panelu sterowania powoduje brak smużenia obrazu, jednakże monitor fabrycznie ma ustaloną pracę maksymalnie na 75hz, więc przy zmianie na 85hz obrazu nie można zadjustować ani dostać się do menu monitora. Obraz nie ma dobrego kontrastu, oraz na jego środku wyświetla się irytująca wiadomość "Przekroczenie zakresu !". Spróbowałem zmiany kabla na DVI-D, gdyż brat uznał, iż w gnieździe d-sub być może pojawiły się zimne luty, jednakże problem dalej występuję, a w dodatku na DVI nie mogę wymusić 85hz więc tymczasowo wylądował w łóżku.nDodam, iż kiedy kilku dni temu pojawił się problem, po chwili zabaw i zmian konfiguracji zaczął działać prawidłowo, kolejnego dnia włącząłem go z tym samym problemem, 2 raz po zabawach w końcu załapał, dzisiaj nic mu nie pomaga oprócz 85hz.
    Zaraz dorzucę zdjęcia.
    Edit: monitor znowu zaczął działać poprawnie na 60hz i na dvi i dsub, wtf ...

edit: odwidziało mu się ;> mam problemy z wykryciem galaxy s'a przez komputer więc wrzut zdjęć opóźniony
    Benq G2222HDL - monitor wariuje poniżej 85hzBenq G2222HDL - monitor wariuje poniżej 85hzBenq G2222HDL - monitor wariuje poniżej 85hzBenq G2222HDL - monitor wariuje poniżej 85hz
    Kamil_1792
    Level 11  
    Żadnej solucji? :(Jeśli zdjęcie to za mało, mogę zrobić filmik.
    Z obserwacji wiadomo mi, iż im więcej hz tym mniej wariuje, na 60hz mam jakby 2 pulpity migające ułożone poziomo, na 75hz juz jest 1 pulpit latający tak, że idzie coś zrobić, 85hz glanc, lecz blokada monitora
    Richi
    Level 39  
    A dlaczego używasz rozdzielczości 1280/800, przecież ten monitor to Full- HD 1920/1080.
    Poza tym nie to wygląda na oprogramowanie lub LVDS.
    Kamil_1792
    Level 11  
    Z wygody, przyzwyczajenia do większych ikonek oraz wady wzroku.
    Richi
    Level 39  
    Na wade wzroku byly by lepsze okulary czy tez soczewki.
    Wygode mozna trozumiec, przyzwyczajenie takze.

Proponowal bym oddac do naprawy, tak z wygody.
    Moze kasy bedzie mniej ale za to monitorek dobry i bezstresowo.
    Kamil_1792
    Level 11  
    Okulary noszę, napisane to było tak ot sobie ;)

Głównym powodem było przyzwyczajenie do ruchów myszy w grach fps w tej oto rodzielczości.

Do naprawy, nie bardzo mam gdzie. Pytałem hard-pc to dostałem odpowiedź:

Quote:
    Witam

niestety nie naprawiamy monitorów prywatnie w domu może tak ale nie w firmie i nie na miejscu, oglądał zdjęcia i mówi że kondensatory lub matryca

A od benq dostałem odpowiedź:

Quote:
    Gdyby zdecydował się Pan na wysłanie sprzętyu na naprawę pogawarncyjną to poczatkowow urządznie jest poddawane ekspertyzie i szaczowany jest koszt naprawy. Jeśli po przeprowadzonej ekspertyzie nie wyraża Pan zgody na naprawą ponosi Pan koszty ekspertyzy (100 zł) a jeśli wyrazi Pan zgodę na naprawę to koszty naprawy.

dr.master
    Level 39  
    Rozkręć i sprawdź jak wygląda płyta zasilacza, zrób zdjęcia środka.
    Bez tego nikt Ci nie pomoże, wróżek nie ma.
    Przyczyn może być wiele począwszy od kondensatorów poprzez scaler na matrycy kończąc, jednakże bez pomiarów niczego nie wykluczymy.
    Kamil_1792
    Level 11  
    Gdzie idzie dostać instrukcję rozbierania tego? Bo nie wydaje mi się, aby do najprostszych rzeczy to należało, to nie nokia 3510 ;/
    dr.master
    Level 39  
    Serwisówki jako takiej nie znajdziesz pewnie.
    Odkręcasz wszystkie widoczne śrubki i cieńkim nożykiem podważasz ramkę matrycy.
    Gdy otworzysz wszystkie zatrzaski wypinasz taśmę która idzie z płytki sygnałowej do przycisków znajdujących się w ramce i dalej wszystko rozkręcasz tak żeby dostać się do zasilacza.

/Jeśli nie czujesz się na siłach możesz wysłać do któregoś Kolegi z forum.
    np do mnie, kontakt PW/
    Kamil_1792
    Level 11  
    Nie ma żadnych widocznych śrubek ^^ tylko 2 zatrzaski. Monitor zaczyna działać sprawnie dopiero jak się nagrzeje chyba ^^
    lisek
    Service technician RTV
    Zanim zaczniesz "grzebać " w zasilaczu

1.Odinstaluj stary driver dla tego monitora
    2. Potem
    Zainstaluj sterownik (właściwy dla systemu WIn, jaki masz )
    http://benq.eu/products/LCD/?product=1156&page=downloads&dType=D

1.Ustaw w Windowsie prawidłową-zalecaną rozdzielczość i odświeżanie
    2.Monitor posiada instrukcję obsługi - przeczytaj całą dokładnie ze zrozumieniem
    3.Jak masz problemy z ustawieniem to zacznij od przywrócenia ustawień fabrycznych, a dopiero potem cokolwiek zmieniaj i nie wszystko na raz.

P.s
    Ponieważ "interesują " Cię tylko gry (tak wynika z obrazka _zrzut ekranu pulpitu) lepiej trzeba był kupić z wejsciem HDMI niż DVI ( BenQ G2222HDL has DVI )
    Kamil_1792
    Level 11  
    Wszystkie czynności powyżej już dawno robiłem :<
    Kamil_1792
    Level 11  
    9800gt 512mb od gigabyte'a
    średnio rozumiem co mam zrobić z tym linkiem, przydałoby się po polsku, albo conajmniej powiedzieć co mam mniej więcej zrobić
    monitor włączam rano, 10 godz, około 13 jak przełączę na 75hz monitor już działa, potem do końca dnia nie ma problemu (przynajmniej jeśli go nie wyłączam w tym czasie) i rano historia się powtarza
    Dodano po 27 [minuty]:
    lisek wrote:
    Jaką masz kartę grafiki?
    Skoro po obu wej. VGA i DVI masz podobne objawy.
    Tutaj Link_opisano problemy z Benq
    dotyczy Benq E2420HD/G2410HD/G2411HD/G2411HDA/G2412HD/G2420HD/G2420HDB/M2400HD/G2420HDBL

http://www.youtube.com/watch?v=SMWD3bfEy5E *BenQ V2400 Eco
    http://www.techmind.org/lcd/#inversion

całkiem inne objawy, chyba muszę filmik nagrać, żebyś wiedział o co chodzi ;) tu nie same kolory lecz cały obraz lata, a ruskiego nie rozumiem

Dodano po 59 [minuty]:

Dorzucam 2 filmiki ukazujące problem. Filmy zajmują 20mb, wgrywam tylko 60hz i 75hz, na 85hz wystarczy screen z 1 postu, rozdz. monitora 1280/800

Moderated By Dzimi:

Zastanawiam się czemu Kolega pisząc posty, tak rozdziela swoje wypowiedzi. Po raz kolejny poprawiam post. Następnym razem udzielę ostrzeżenia. Proszę także pisać wiadomości tak aby je można było zrozumieć, jak do tej pory jest to raczej "bełkot" bez merytorycznej treści.

lisek
    Service technician RTV
    Ponieważ jesteś początkujący i raczej z "elektroniką na bakier" to

** - dla mnie masz uszkodzenie albo w scalerze i jego otoczeniu
    Nie znam monitora i co w jego wnętrzu:jaki procek.scaler itp , jest to seria niskobudżetowa więc rewelacji nie będzie .
    Beż rozebrania i foto. płytki głównej oraz zasilacza ciężko wyrokować , a rozbiórka urządz. jest problemem dla .....

Msz opcje:
    1.sprawdzić ten monitor na innym kompie ,kolegi np. i zobaczyć po VGA /DVI czy masz ten sam objaw
    2. za pomoca płyty instal Win (jaki tam masz to nie wiem XP/Vista czy 7-ka) i klawisza F8 podczas uruchamiania spróbuj w tr.serwis . przywrócić ostatnia dobrą sesję lub
    3. lub Programy> Akcesoria> Tools> restore przywróc do stanu sprzed ...tygodni
    może instalowałeś jakąś grę i ona wymusiła (co wymusiła na sterownikach/ nadpisała ) !?
    4. Dostawcy Internetu nie zmieniałeś ostatnio?

p.s

jak rozpakujesz driver dla tego monitora masz takie coś
    Quote:
    BenQ G2222HDL.INF 09/19/2009 Ver. 1.00
    ; Copyright (C) 2008 BenQ Corporation. reserves all rights.
    ; This is a setup file for G2222HDL
    ;++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

[Version]
    ClassGuid={4D36E96E-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}
    signature="$CHICAGO$"
    Class=Monitor
    Provider= %BenQ%
    CatalogFile=G2222HDL.cat
    DriverVer=09/19/2009,1.0

[DestinationDirs]
    DefaultDestDir=11
    G2222HDL D-SUB.CopyFiles=23
    G2222HDL DVI.CopyFiles=23

[SourceDisksFiles]
    G2222HDL D-SUB.icm=1

[ControlFlags]
    ExcludeFromSelect.NT=Monitor\BNQ7859
    ExcludeFromSelect.NT=Monitor\BNQ785A

czyli to płytka Main od starego BenQ FP785 (Vga+DVI) + nowa matryca (Led) + design + psu
    Wtedy Benq bazowała na scalerach od firmy Mascot np. MST8131b, MST8016B ....) + procesor MYSON MTV312MV54
    Np. Benq Q7C3(FP767)

Ten model co posiadasz jest tak zrobionny inteligentnie, że przy rozdz. 1920х1080, częstotliw. nie ustawisz większej jak 60Hz.
    Tak jest i w innych tego okresu (2008-2010) NEC 2090UX, LG W2261VP, BenQ G2420HDBL, Benq FP222W a ...
    http://forum.ixbt.com/topic.cgi?id=28:26932 ***o BenQ XL2420T"
    http://www.tftcentral.co.uk/reviews/benq_xl2410t.htm **jw,ten sam model

Tak to firmy wymyśliły , nie ruszać SKORO dobrze. (było)

Ciekawy artykuł : Monitory bez migotania
    http://forum.ixbt.com/topic.cgi?id=28:27338-4
    http://www.tftcentral.co.uk/articles/icc_profiles.htm#install Profile czyli *.icm

Pamiętaj ,że w Led matrycach (odświeżanie matrycy 60Hz ) inverter jego generator pracuje na wielokrotności tej f=60Hz i czasami obserwuje sie "wpływ" oświetlenia zewnętrznego (lampy oświetleniowe..) na zakłocenia ekranowe monitorów z backlight LED.
    Poza tym max cz estotl odchylania dotyczy w monitorach zazwyczaj rozdz. np.75Hz jest dla rozdz. 1280 х 720. (czasem 1440x )
    dla jego max. 1920 x jet jak drut 60HZ
    Kamil_1792
    Level 11  
    1. sprawdzone zaraz po usterce na laptopie brata, problem dalej występuje
    2. jeśli operacja wyżej była wykonywana to chyba nie ma sensu
    3. przywracanie systemu wyłączone

- nie wiem czy mogę winę zgonić na śmieszną grę jaką jest elastomania, gra bez instalacji, tylko wypakować i pobawić się w 2d

Co do ostatnich zdań w poście, rozumiem, że trochę wysiłku włożyłeś i poszukałeś co siedzi w tym monitorze ale nie bardzo rozumiem co ma mi to przynieść

jak mówiłem, rosyjskiego to umiem aby powiedzieć haraszo, dasfidania a nie żeby tematy o elektronice czytać

odświeżanie 85hz na 1920/1080 nawet wymusić nie mogę, wszystkie operacje wykonuje na 1280/800

Quote:
    Ponieważ jesteś początkujący i raczej z "elektroniką na bakier"

nie będę się tym zajmował tylko poproszę o to brata po szkole elektronicznej, a narazie to w ogóle chyba spróbuję go do serwisu na oględziny i wycenę oddać
    lisek
    Service technician RTV
    Quote:
    ogóle chyba spróbuję go do serwisu na oględziny i wycenę oddać

Richi
    Level 39  
    Na to wygląda ze mój post się jednak na coś przydał. :D
    Kamil_1792
    Level 11  
    dr.master wrote:
    W takim razie na 99% pomoże wymiana wszystkich kondensatorów elektrolitycznych w zasilaczu.

to była trafna diagnoza, oddałem do serwisu, wzięli 60zł - chyba niedużo

teraz inna kwestia, jak zdjąć mu nóżkę? Niby są 2 śrubki które odkręciłem, ale niestety dalej mocno się trzyma, jakby na zawiasach. Wydaje mi się nawet iż gdzieś tam jest w środku śrubka z nakrętką ;/
    niko91
    Level 11  
    Witam
    Podepnę się pod ten sam model monitora.
    Monitor ma 4 lata. Wada powstała tydzień temu.
    Czy przyczyną takiej plamy na matrycy (dolny środek ekranu) może być zasilacz, czy matryca?
    Co jest bardziej prawdopodobne? Wiem,że to trochę wróżenie z fusów...
    Może mam podać jeszcze jakieś dane?

pozdrawiam
    Kamil_1792
    Level 11  
    To raczej wygląda jakby padła jedna lub kilka diód podświetlenie gdyż obraz wyświetla Ci się normalnie

włącz sobie cały czarny obraz i zobaczysz że będziesz miał lekką poświatę podświetlenie na krawędziach a w tym miejscu zapewne przepaliła się właśnie dioda, koszt naprawy raczej znikomy
    niko91
    Level 11  
    ,,Czarny obraz'' mam rozumieć czarne tło w tym miejscu?

Tak zrobiłem, ale nie widzę żadnej poświaty na krawędziach plamy, ani w jej środku.
    Kamil_1792
    Level 11  
    Nie chodzi o poświatę w okół plamy.

Każdy obraz która włączysz wyświetla Ci się normalnie tylko w tamtym miejscu jest ciemny, no nie?

Włączając czarny obraz w okół całej matrycy widać, że świecą diody gdyż na jej krawędziach obraz jest wyraźnie jaśniejszy, w tamtym miejscu padła Ci po prostu dioda z podświetlenia bo nie widzę na załączonym obrazku, aby obraz tam ginął, jest po prostu niepodświetlony.
    niko91
    Level 11  
    Tak ,każdy obraz wyświetla się normalnie tylko w tamtym miejscu jest ciemniejszy.
    Kamil_1792
    Level 11  
    No to już masz odpowiedź że padła dioda z listwy podświetlającej, w sprawie rozbiórki ja Ci nie pomogę - sam swój oddałem specjalistom