Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór domofonu do wymagań - nietypowy, bezprzewodowy

mdove84 04 Sep 2012 19:14 4476 9
Ochrona Domu
    mdove84
    Level 12  
    Witam Forumowiczów.
    Mam takie wyzwanie z którym nie wiem jak sobie poradzić. Domofon należy zainstalować w przedszkolu (3 sale + sekretariat). Problem polega na tym, że nie można ciągnąć instalacji kablowej, bo przedszkole wynajmuje lokal od miasta i nie można kuć w ścianie - najprościej mówiąc nie można robić nic co powodowałoby zmiany w planach instalacji elektrycznej budynku. Zostaje, więc tylko rozwiązanie bezprzewodowe i tu pojawia się kolejny problem. Bramofon musi mieć 4 przyciski wywołujące oraz 4 niezależne bezprzewodowe słuchawki.
    Są na rynku rozwiązania z jedną bazą do której można dołączyć kilka słuchawek, ale tylko jeden przycisk wywołujący - efekt - wszystkie dzwonią jednocześnie. Zależy mi na bezprzewodowym systemie 4-rodzinnym z przenośnymi słuchawkami. Żeby było jaśniej przykładowa sytuacja :)

Przychodzi pani X po swoją córkę i wie, że jest z grupy Szkrabów. Dzwoni na bramofonie do sali Szkrabów i przedszkolanka przyprowadza jej dziecko. Chwilę potem przychodzi pan Y i dzwoni do sali Maluchów żeby odebrać syna, który akurat ze swoją grupą je obiad na stołówce, ale przedszkolanka i tak odbiera domofon, bo ma przy sobie słuchawkę przenośną z jej sali. Potem przychodzi inna pani i wywołuje syna z trzeciej grupy, a przedszkolanka odbiera domofon na placu zabaw gdzie akurat jest z dziećmi.

Nie znalazłem od rana, ani w miejscowych sklepach, ani w internecie podobnych rozwiązań. Jako ostateczność przyjmuję rozwiązanie nieestetyczne, czyli 4 razy pojedynczy domofon bezprzewodowy (4 bramofony). Domofon nie musi mieć funkcji interkomu, ani obsługi elektrozaczepu, rozwiązania GSM nie wchodzą w grę, bo trzeba mieć 5 abonamentów na komórki, zasilanie bramofonu nie musi być bateryjne, a zasięg do 25m wystarczy (jedna ściana działowa z cegły + druga gips-karton).
    Uznaję też rozwiązanie bramofon bezprzewodowy 4-rodzinny + przerobienie słuchawek naściennych na bezprzewodowe (przełożenie modułów/elektroniki). Jest to rozwiązanie niekorzystne, bo dodatkowy koszt zakupu i przeróbek oraz tracę gwarancję 4 słuchawek bezprzewodowych i 4 naściennych.

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam:)
  • Ochrona Domu
  • Ochrona Domu
    mdove84
    Level 12  
    @Samuraj
    A jak połączyć to z bramofonem?

To rozwiązanie z przeróbkami myślałem o bramofonie GENWAY WL-02NE z 4 unifonami GENWAY WL02NEFD i je połączyłbym ze słuchawkami ORNO OR-DOM-CL-909 lub EURA CL-3622.
    suworow
    Admin of Property security
    1. DEITEM -drogo
    2.bramotel slicana a w zasadzie 4 bramotele +panel analogowy
    + telefony bezprzewodowe
    3. centrala tel + panel wywołania + telefony bezprzewodowe ( popatrz na ofertę slicana czy platana)
    Pozdrawiam
    mdove84
    Level 12  
    Witam ponownie.
    @suworow
    Zajęło mi trochę czasu na poszukiwanie i przeczytanie parametrów podanych rozwiązań i tak:

1. Daitem nie ma w swojej ofercie 4 przyciskowych paneli bezprzewodowych. Maksymalnie są 2 przyciski wywołania - konkretnie chodzi o model DAITEM MH04X który w Polsce jest chyba niedostępny. Takie rozwiązanie i tak przewiduje przynajmniej 2 panele wywołujące - w ostateczności do zaakceptowania. Są również inne modele dwuprzyciskowe, ale mają więcej bajerów których niepotrzebuję, np. kodowe otwieranie elektrozaczepu.
    2. Bramotel Slicana konkretnie CBRA1 współpracuje tylko z jednoprzyciskowymi panelami wywołania, więc jak napisałeś potrzebne są 4 bramotele + panel analogowy na 4 wywołania. Jest to jednak rozwiąznie przewodowe (połączenie między panelem wywołania a centralką-bramotelem). Może nie wyraziłem się dość precyzyjnie. Chodzi mi o rozwiązanie bezprzewodowe między bramofonem z panelem na 4 przyciski wywołania, a centralką + do tego telefony bezprzewodowe - patrz rysunek.
    3. W ofercie Slicana nie znalazłem paneli wywołania 4-przyciskowych, które łączą się bezprzewodowo z centralą, a o to najbardziej mi chodzi. Podobnie produkty Platana, Zamela, Commaxa, Orno, Eura, Genway nie spełniają moich potrzeb. Chyba, że jest jeszcze jakaś firma o której nie słyszałem.

Dalej jestem w punkcie wyjścia. Możemy wstępnie założyć że cena nie gra roli - nawet jeśli produkt miałby być sprowadzony z zagranicy.
    Widzę też takie rozwiązanie, ale potrzebuję wskazówek bardziej utalentowanych elektronicznie Forumowiczów. Zakupuję 4 zestawy bezprzewodowe z 4 bramofonami, wyjmuję z nich elektronikę i łączę w całość w panelu 4 przyciskowym. Korzystają wówczas z wspólnego mikrofonu i głośnika - nie wiem czy to wogóle możliwe dlatego pytam i proszę o pomoc.

Dziękuję i pozdrawiam

Dobór domofonu do wymagań - nietypowy, bezprzewodowy
    suworow
    Admin of Property security
    Witam,

mdove84 wrote:
    1. Daitem nie ma w swojej ofercie 4 przyciskowych paneli bezprzewodowych. Maksymalnie są 2 przyciski wywołania

a to pewnie jest Ufo.
    http://aksonet.pl/Domofon_modularny_dla_2_30_uzytkownikow_DAITEM-237.html

Wszystkie przedstawione rozwiązania nie spełniają wyssanego z palca ( napisałbym inaczej ale mod czuwa) i nie sygnalizowanego wyraźnie w pierwszym zapytaniu postulatu bezprzewodowej łączności między centralą a panelem ale też przy odrobinie dobrej woli dają się zastosować o ile centralę umieścimy obok panela.

mdove84 wrote:
    Możemy wstępnie założyć że cena nie gra roli
    To dlaczego próbujesz uskuteczniać jakieś rzeźby i to w oparciu o najtańsze produkty które nie nadają się nawet do zastosowania w budynkach jednorodzinnych?

Pozdrawiam
    office66
    Level 14  
    Bramofon 4 przyciskowy do central posiada firma Elektronix. Podłączenie mikrofonu, głośnika oraz 4 niezależnych przycisków realizowane jest tylko przez jedna parę przewodów (dwie żyły). Więcej na www.elektronix.pl
    User removed account
    User removed account  
    office66
    Level 14  
    Bo z praktyki wiemy, ze na początku wielu klientów myśli o bezprzewodowym bramofonie a po komplikacjach i koszta jego realizacji dochodzą do wniosku, że taniej i pewniej jest położyć cienki przewód dwu żyłowy i mieć bramofon z 4 przyciskami i centrale IP-PBX, która przekierowuje połączenia do rożnych grup telefonów wewnętrznych przypisanych do konkretnego przycisku w bramofonie. Jak nikt wewnątrz posesji nie odbiera wywołania z bramofonu to przekierowuje na telefony komórkowe. Pod każdy przycisk można wpisać dowolny numer telefonu komórkowego. Rozmowy z bramofonu mogą być rejestrowane i nagrywane.
    Więcej na www.elektronix.pl
    mdove84
    Level 12  
    Witam, po dłuższej przerwie.

Zapoznałem się z rozwiązaniami przedstawionymi przez Szanownych kolegów i dalej nie jest spełniony podstawowy warunek - bezprzewodowość. Jak pisałem w pierwszym poście:
    mdove84 wrote:
    Problem polega na tym, że nie można ciągnąć instalacji kablowej, bo przedszkole wynajmuje lokal od miasta i nie można kuć w ścianie - najprościej mówiąc nie można robić nic co powodowałoby zmiany w planach instalacji elektrycznej budynku.

Nie można też puścić przewodów natynkowo w korytach instalacyjnych, bo Sanepid tego nie puści (porażenie prądem i takie tam), druga sprawa to uczniowie o czym niżej. To, że chcę bezprzewodowo nie wynika z mojego kaprysu, tylko naszych przepisów prawa. W umowie nie ma nic o zmianach instalacji elektrycznej, więc jest to nie do ruszenia. Negocjacje nie wchodzą w grę, bo szkoła liczy około 400 uczniów, a przedszkole około 30 dzieci - prawo większości.

suworow wrote:
    a to pewnie jest Ufo.

Sprawdzałem na stronie producenta Daitem, a nie we wszystkich sklepach, które mają strony w internecie. Mimo to dziękuję za proponowane rozwiązanie.
    suworow wrote:
    (...)ale też przy odrobinie dobrej woli dają się zastosować o ile centralę umieścimy obok panela.

No właśnie w tym problem, że przy umowach z urzędnikami, Sanepidzie i Straży Pożarnej nie mowy o "dobrej woli". Wiatrołap w którym ma być bramofon jest współdzielony ze szkołą, ale korzysta z niego tylko przedszkole, jako indywidualne wejście - dla szkoły to dodatkowe ewakuacyjne. Po przekroczeniu drzwi wchodzi się na korytarz (potencjalne miejsce na centralę) na którym przebywają dzieci (gimnazjaliści). Nie muszę mówić, że uczniów wszystko ciekawi od środka. Umieszczenie centrali w miejscu dla nich niedostępnym wiąże się z ciągnięciem przewodów i w ten sposób wracamy do punktu wyjścia.
    suworow wrote:
    To dlaczego próbujesz uskuteczniać jakieś rzeźby i to w oparciu o najtańsze produkty które nie nadają się nawet do zastosowania w budynkach jednorodzinnych?

Ponieważ gotowych rozwiązań nie znalazłem, a te które są proponowane wymagają przynajmniej połączenia kablowego między centralą, a bramofonem. Popularnej chińszczyzny nie szkoda jak się coś "zmajstruje" i przypadkiem zepsuje. Nikt na eksperymenty nie bierze domofonu za 4000zł. Poza tym tandeta ma to do siebie, że nie ma wyszukanych rozwiązań elektronicznych i łatwo ją oszukać i przerobić. Zastosowanie najtańszych produktów + przeróbka to jeden z pomysłów - nie upieram się przy nim. Pytałem, bo może ktoś coś takiego robił lub potrafi zrobić. Taniocha też wystarczy do połączenia na odcinku około 25m. Nie potrzebuję sygnału na dystans 300m.

Chyba jednak zdecyduję się na wersję cztery bezprzewodowe domofony jednorodzinne.

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie tematem i pozdrawiam.