Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

SWA 2000 wzmacniacz antenowy, tv cyfrowa jaki wzmacniacz?

djemail 05 Sep 2012 14:46 15777 16
    djemail
    Level 8  
    Witam. Odbieram telewizję analogową w bardzo słabej jakości. Postanowiłem wymienić wzmacniacz antenowy na SWA 2000. Po wymianie obraz się pogorszył. Sprawdziłem zasilacz, kable, wtyki- wszystko ok. Wzmacniacz jest nowy.Poprzedni wzmacniacz ma już z 15 lat i nie wiem jaki jest nawet jego typ. Z uwagi na wprowadzenie telewizji cyfrowej chce przejść właśnie na nią i pytanie czy szukać innego wzmacniacza czy ten mój SWA 2000 będzie dobry. Odległość od nadajnika to 100 km od Szczecina lub 80 od Piły. Teoretycznie ten mój SWA 2000 powinien odbierać i analogową i cyfrową tv...proszę o porady. Antenę mam zwykłą siatkową.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    art23
    Level 25  
    Jeśli chcesz przejść na TV Cyfrową zacznij od wymiany anteny bo jak masz tak daleko do nadajnika to raczej z siatkową nie powalczysz z dobrym skutkiem .Zainwestuj w antenę kierunkową z przedwzmacniaczem .
    User removed account
    User removed account  
    irekr
    Moderator
    Ale zanim cokolwiek zrobisz, może podasz gdzie mieszkasz, odległości to nie wszystko....
    djemail
    Level 8  
    Witam. Mieszkam w okolicach Kalisza Pomorskiego. Dzisiaj widziałem w markecie wzmacniacz SWA 2000. One wciąż są w sprzedaży!!! Co do kabla to nie mogę wymienić bo jest w ścianie i ma długość ok 10 metrów. To najlepsze rozwiązanie to antena kierunkowa? Z tego co wiem na antenie kierunkowej bez przedwzmacniaczy jest bardzo dobry odbiór. Zastanawiam się czy taki sam będzie na siatkówce z jakimś lepszym wzmacniaczem..
    User removed account
    Level 1  
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    djemail wrote:
    Dzisiaj widziałem w markecie wzmacniacz SWA 2000. One wciąż są w sprzedaży!!!

Dobrym wyjściem (po za UKE) jest uświadomić również kierownika działu, że jest na bakier z tym UKE.

A i podaj mu link do strony - niech kierownik zacznie myśleć (jak chce dalej być szefem), bo następny Klient kupując - zostanie nieświadomie wprowadzony w błąd, który może kierownikowi działu/Marketowi zrobić "kuku".

Pozdrawiam.
    djemail
    Level 8  
    Dokładnie do Piła Rusinowa mam 30 km. Wolał bym jednak odbierać ze Szczecina bo zależy mi na regionalnej TVP 3. W kierunku Szczecina jest budynek i przysłania nieco antenę, która jest na jakiś 7 metrach. Kabel był zakładany nowy 10 lat temu i ma średnicę ~7mm.
    djemail
    Level 8  
    Witam ponownie. Pokrótce opisuje jak wygląda instalacja antenowa. Tuner na jednym telewizorze z własnym zasilaniem anteny na drugim telewizorze tuner wbudowany bez zasilania anteny. Antena siatkowa ze wzmacniaczem skierowana na Rusinowo(30km). Rozgałęźnik 5-860 MHz ,separacja 16-32dB, tłumienie 4dB. Do rozgałęźnika zasilacz z kablem antenowym z anteny. Na początku przy ładnej pogodzie wszystko ok na obydwu TV. Przy złej pogodzie zakłócenia. Natomiast po wyłączeniu zasilacza i włączeniu zasilania przy tunerze(na TV bez wbudowanego tunera) odbiór bardzo dobry natomiast na TV z tunerem brak odbioru. Zamieniałem zasilacze, podłączałem do TV z tunerem i bez zmian. Jakieś rady mile widziane.Może nieodpowiednie zasilacze stosuje?
    User removed account
    Level 1  
    djemail
    Level 8  
    Ok przepraszam za nie jasność wypowiedzi. Zacznę od dekodera Cabletech URZ0090.Jakości poszczególnych multipleksów w menu nie mogę ustalić chyba że poszczególne kanały ręcznie wyszukam i wtedy jakość będę mógł podać. SWA 2000 wzmacniacz antenowy, tv cyfrowa jaki wzmacniacz?
    Na obrazku rozgałęźnik.
    Wiem ,że powinienem użyć rozdzielacza bo odległość telewizorów jest duża.15m kabla.
    Próbowałem na antenie pasywnej ,czyli bez zasilacza ale w zależności od pogody oraz pory dnia obraz się pogarszał(w nocy jakby więcej zakłóceń) oraz brak kanałów z multipleksu III (przy antenie pasywnej) nie wspomnę ,że na drugim TV nic nie odbierałem.
    Z zasilaczem wszystkie multipleksy ,ale z zakłóceniami. Zakłócenia zmniejszały się jeżeli włączałem lub wyłączałem zasilacz. Oczywiście antena ustawiona na Rusinowo ,czyli na nadajnik bliżej mnie.
    Dzisiaj próbowałem obracać anteną i stwierdziłem ,że jak mam ustawioną w kierunku Szczecina ,gdzie są przeszkody(dom latarnie las itp.) mam lepszy odbiór i wszystkie multipleksy na obydwóch TV. Zasilacz jest włączony.
    stolarek_1988
    Level 21  
    A ja mam pytanie:
    Czy podczas prób z anteną pasywną miałeś zmienioną wtyczkę antenową na zwykła z tej widocznej na zdjęciu?
    Mam nadzieję, że z zasilaczem rozumiesz jako płytka wzmacniacza zamiast symetryzatora w antenie.
    Czy wszystkie połaczenia i wtyczki są dobrze zarobione?
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.
    djemail wrote:
    Ok przepraszam za nie jasność wypowiedzi.

Mylisz podstawowe pojęcia jak :
    - zasilacz
    - zasilacz z zasilaczem
    - rozdzielacz
    - rozgłęźnik

SWA 2000 wzmacniacz antenowy, tv cyfrowa jaki wzmacniacz?
    Quote:
    Na obrazku rozgałęźnik.

Z dużym szacunkiem dla Ciebie ale BADMOR nie wszystkie swoje produkty robi "należycie" czy "poprawnie", chociaż jest znane i szanowane jako firma.

To co pokazałeś nazwałbym właśnie rozdzielaczem czy nawet "rozpylaczem" napięć w.cz. ale nie rozgałęźnikiem. :D

Quote:
    Wiem ,że powinienem użyć rozdzielacza bo odległość telewizorów jest duża.15m kabla.

NIE. NIE.

Powinieneś użyć mało-stratnego rozgałęźnika, którymi są np. :
    http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_tv_dwudrozny_r-2_signal_R60102.htm
    http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_indukcyjny_ri-2-1_f_E2094.htm
    a nie ten "wynalazek" zwany jako nr kat 5002 . :cry:

Quote:
    Próbowałem na antenie pasywnej ,czyli bez zasilacza ...

Bez obrazy, ale to brzmi jak "masło - maślane" - antena pasywna to antena bez żadnego wzmacniacza a więc nie potrzebuje żadnego zasilania napięć.

Quote:
    Z zasilaczem wszystkie multipleksy ,ale z zakłóceniami. Zakłócenia zmniejszały się jeżeli włączałem lub wyłączałem zasilacz.

Bez obrazy (2) - pierwsze słowo "zasilacz" świadczy/mówi nam chyba jednak o wzmacniaczu. A drugi "zasilacz" to faktycznie już zasilacz +12V.

I teraz przemyśl moje skromne podpowiedzi i przeanalizuj - co i jak.

Reasumując - czy nie odezwał się Tobie jakiś "alarm" w głowie, że tego typu złącza (złącze TV czy wtyk antenowy czy IEC) nie są "podstawowymi" złączami w technice RTV/SAT jak złącze typu F lub BNC/TNC. :?:

Pozdrawiam.
    User removed account
    Level 1  
    djemail
    Level 8  
    Dzięki za rady.
    Może i trochę mylę pojęcia.
    Odnośnie:
    "Cytat:
    Z zasilaczem wszystkie multipleksy ,ale z zakłóceniami. Zakłócenia zmniejszały się jeżeli włączałem lub wyłączałem zasilacz.

Bez obrazy (2) - pierwsze słowo "zasilacz" świadczy/mówi nam chyba jednak o wzmacniaczu. A drugi "zasilacz" to faktycznie już zasilacz +12V."

To chodziło mi o to co napisałem: czyli włączając zasilacz przesterowuje wzmacniacz i mam zakłócenia. Moja"regulacja" zakłóceń polegała na włączaniu lub wyłączaniu zasilacza co na jakiś czas pomagało:)

Wiem ,że powinienem stosować złącza typu F ale w sklepie RTV w moim mieście były tylko takie jak zamontowałem:(