Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena siatkowa ze wzmacniaczem - nie działa po wymianie kabla

27 Paź 2019 18:23 462 17
 • Poziom 2  
  Witam.
  Mieszkam 60km od nadajnika w Katowicach. Do tej pory korzystałem z anteny siatkowej ze wzmacniaczem odbierając wszystkie programy bez zakłóceń. Antenę z telewizorem łączy kabel o długości 30m, który ostatnio wymieniłem gdyż zauważyłem uszkodzenia izolacji. Po wymianie kabla nic nie działa - poziom błędów 2000, jakość 0%. Wtyki zarabiałem wielokrotnie i za każdym razem to samo. Czy powodem może być wybór najtańszego kabla koncentrycznego z dostępnych w sklepie? Wcześniej używany kabel był cały w miedzi z gęstym oplotem i ekranem. Teraz kabel ma oplot słabiutki (rzadkie cieniutkie druciki Alu), jest ekranowany, Rdzeń miedziowany na powierzchni, w środku jakiś srebrny drut.
  Napięcie mierzone na zasilaczu 12,4v. Przy antenie na kablu między rdzeniem a oplotem zaledwie 1,1v (powinno dochodzić tu 12V?). Jak mogę zdiagnozować czy to na pewno wina kabla? Proszę o pomoc i poradę jaki kabel kupić.
 • e-miernikie-mierniki
 • Pomocny post
  Poziom 35  
  Tak, powinno być 12V, więc diagnozę masz. Kabel też wymień na porządny. A taki miedziopodobny jak masz to zbiera zakłócenia.
 • Pomocny post
  Specjalista Sieci, Internet
  SirHurricane napisał:
  Czy powodem może być wybór najtańszego kabla koncentrycznego z dostępnych w sklepie?

  Nie, taki kabel może wpłynąć na jakość odbieranego sygnału, ale przy antenie ze wzmacniaczem jakiś odbiór być powinien.

  SirHurricane napisał:
  Jak mogę zdiagnozować czy to na pewno wina kabla?

  Wyłączasz z sieci zasilacz.
  ODCINASZ kabel antenowy przy wzmacniaczu.
  Sprawdzasz, czy nie ma zwarcia ekranu z żyłą środkową - wystarczy jeden drucik z oplotu przywarty / owinięty na żyle środkowej.
  Włączasz do sieci zasilacz.
  Sprawdzasz napięcie na kablu - powinno być te 12.4V.
  Jeśli nie ma - źle podłączony kabel do separatora napięcia (czarnej wtyczki antenowej).
  Jeśli jest - podłączasz powoli i uważnie kabel antenowy do wzmacniacza - złączem F albo na złączem śrubowym.

  Jeśli problem jest na separatorze napięcia - ODCINASZ kabel antenowy i podłączasz ponownie powoli i uważnie

  SirHurricane napisał:
  Proszę o pomoc i poradę jaki kabel kupic.

  Wypada użyć:

  * kabel o wysokim ekranowaniu (>90dB)
  * kabel do użycia zewnętrznego - opona kabla z PE, kolor czarny
  * jeśli kabel ma oplot Al, powinien być z żelem

  Przykładowy, typowy kabel do DVB-T/T2 Triset-113 PE (Link)
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 2  
  Dzięki za porady. Jutro to sprawdzę. Zastanawiam się czy to możliwe że kabel uszkodziłem dociskając go na rogu budynku pod kątem 90 stopni, bo gdzies pisali że może ukruszyć się wtedy rdzeń albo ekran otworzyć i wpuszczać zakłócenia. Czy warto kupić miernik sygnału DVB-T taki za 30 zł allegro? Nie wiem też jak nim mierzyć sygnał skoro wzmacniacz musi być zasilany a jak go wkręcę do wzmacniacza to on go nie zasili chyba
  allegro.pl/oferta/miernik-sygnalu-naziemnego-tv-antena-dvb-t-dvbt-2-8534388449
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  SirHurricane napisał:
  Zastanawiam się czy to możliwe że kabel uszkodziłem dociskając go na rogu budynku pod kątem 90 stopni,

  Przewodu koncentrycznego nie wolno łamać pod kątem prostym, to całkowicie zmienia jego parametry na znacznie gorsze. Jednak nawet taki koncentryk nie powinien "gubić" prawie 12V na takim odcinku. Chyba że kiepski ekran uległ całkowitemu rozerwaniu przy takim przełamaniu przewodu. Generalnie tego przewodu z rzadkim ekranem nie warto stosować , nawet jeśli teraz zadziała poprawnie to szybko straci parametry.
 • Pomocny post
  Specjalista Sieci, Internet
  SirHurricane napisał:
  Zastanawiam się czy to możliwe że kabel uszkodziłem dociskając go na rogu budynku pod kątem 90 stopni, bo gdzies pisali że może ukruszyć się wtedy rdzeń albo ekran otworzyć i wpuszczać zakłócenia.

  Tak zagięty kabel może ulec mniej lub bardziej trwałemu uszkodzeniu, mogącemu skutkować utratą poziomu, a przede wszystkim jakości odbieranych sygnałów, do utraty odbioru włącznie. Natomiast musiałby być wyjątkowo lichej proweniencji, aby uszkodzić go całkowicie, do przerwania żyły środkowej lub ekranu - i to też trzeba by się raczej bardzo starać.

  Na przyszłość = promień gięcia takich kabli - minimum kilka centymetrów - (RG6/U Beldena - 7cm)

  SirHurricane napisał:
  Czy warto kupić miernik sygnału DVB-T taki za 30 zł allegro?

  Zależy od sytuacji. Przy silnych i dobrej jakości i i odrobinie szczęścia sygnałach można antenę ustawić. Ale, jeśli są jakiekolwiek problemy na którymkolwiek mux-e - i tak trzeba ustawiać antenę na max wskazań jakości odbieranych mux-ów - czyli, albo 'dorosły' miernik (kilka setek), albo wskazania telewizora lub dekodera.

  SirHurricane napisał:
  Nie wiem też jak nim mierzyć sygnał skoro wzmacniacz musi być zasilany a jak go wkręcę do wzmacniacza to on go nie zasili chyba

  Tym nie ustawisz, bo wygląda, że nie przekazuje zasilania do wzmacniacza. Musiałbyś poszukać takiego, co przekazuje.
 • Pomocny post
  Poziom 31  
  Jednym z parametrów każdego kabla współosiowego (koncentrycznego) jest właściwy dopuszczalny (najmniejszy) promień zgięcia. Jeśli przy prowadzeniu kabla nie zastosuje się do tych wskazówek, możliwym będzie zmiana/pogorszenie jego parametrów tym większa, im bardziej się go zegnie. Kable współosiowe powinny zachować swą "współosiowość" na całej długości. Współosiowość czyli taką samą odległość żyły głównej do ekranu (identyczny promień). Dzięki temu zachowuje się taką samą impedancję na całej długości kabla. Silne ich wyginanie powoduje zwiększenie odległość po stronie zewnętrznej a zmniejszenie po wewnętrznej (patrz wyginanie rury) co skutkuje zmianą impedancji czyli diametralną zmianą współczynnika fali stojącej (SWR). Jest to miara niedopasowania impedancyjnego linii transmisyjnej (np. kabla koncentrycznego) do obciążenia.
  "W wyniku nakładania się (superpozycji) fali wychodzącej i fali powrotnej, w falowodzie powstaje fala stojąca objawiająca się tym, że amplituda fali biegnącej przez falowód zmienia się sinusoidalnie wraz z
  jego długością".
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Pokaż zdjęcia w puszce antenowej jak tam masz podłączone i w zasilaczu, separatorze. Skoro napięcie nie dochodzi do wzmacniacza to może nie mieć kontaktu ekran przewodu z masą w separatorze. (Jaki zasilacz, jaki wzmacniacz ) Nie może być zwarcia bo by nie było przy zasilaczu ale?? . Nie ma takich cudów, że zgięcie pod kątem przewodu powoduje brak odbioru a tu większość wykładów o przewodzie?.
 • Poziom 31  
  Najdalej jak kilka tygodni temu na jednej z budów domu wielorodzinnego przy pomiarach sygnału w instalacji miał miejsce właśnie taki przypadek. Położony kabel koncentryczny (całe okablowanie instalacji teletechnicznej robili elektrycy) na odcinku ok 2m tłumił prawie 30 dB. Przy "wejściu w ścianę" był sygnał na poziomie 76dB, "po drugiej stronie" o 30dB mniej. Nie wchodząc zbytnio w szczegóły okazało się, że "elektryczny orzeł" potraktował koncentryk jak przewód elektryczny i go zgiął dociskając młotkiem, bo tak było prościej i szybciej. Można?...
  A odnośnie do braku napięcia, na 30 m kabla nawet stalowego-miedziowanego nie powinno być aż takiego spadku. @LeDy ma rację, gdzieś nie ma masy.
 • Specjalista Sieci, Internet
  TELMOR_PL napisał:
  że "elektryczny orzeł" potraktował koncentryk jak przewód elektryczny i go zgiął dociskając młotkiem, bo tak było prościej i szybciej. Można?...

  Można, to był właśnie ten, co lubi się bardzo starać:

  _cheetah_ napisał:
  i to też trzeba by się raczej bardzo starać.
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  U autora nałożyło się kilka podstawowych błędów, z czego głównym było zagięcie kabla na 90°.
  Zakup kabla koncentrycznego o głównym parametrze 75Ohm impedancji, gdzie główna żyła i GĘSTY oplot są z miedzi, przystosowany do prowadzenia na zewnątrz budynków (izolacja z PE) oraz odpowiednio zarobione wtyczki typu F i prawidłowe prowadzenie kabla po elewacji spowodują 100% polepszenie odbioru wszystkich MUXów (nawet na antenie szerokopasmowej, tak krytykowanej przez większość instalatorów). Z tym, że większość tych anten posiada w puszkach przedwzmacniacze o zysku niedobranym względem lokalizacji i odległości od nadajnika i chyba przez to te anteny są wytykane palcami, bo często są przesterowane.
  Autorze, chciałeś zaoszczędzić, ale nie wyszło. Niestety, to już nie są czasy "analogu", gdzie wystarczył byle jaki kabel i telewizję dało się oglądać przy małych szumach i zakłóceniach nawet z odbicia. Sygnał cyfrowy nawet minimalnie zakłócony przez złe ekranowanie często jest nie do odebrania, a właściwie nie do zdekodowania, bo zakłócenia w sygnale głównie działają na dekoder w tunerze.
 • Poziom 31  
  Po drugie: wybór najtańszego kabla o marnych parametrach i jakości wykonania, i to przy długości odcinka 30 m nie jest dobrym pomysłem. Podejrzewam, że nawet bez "zagięcia" tłumienie sygnału całego odcinka może być na poziomie 8-10 dB łącznie ze złączami. Takie kable nie trzymają żadnych parametrów o współosiowości i impedancji nie wspominając. Cyfra nie lubi ściemy,... niestety, a raczej "stety".
 • Poziom 43  
  Po co tyle pisaniny o kablach? Okaże się, że coś źle zrobił i będzie działać, bo to jedyna możliwość.
  Niech się odezwie autor i da zdjęcia.
 • Pomocny post
  Poziom 31  
  Ta "pisanina" jak powiadasz jest potrzebna ku przestrodze dla innych aby instalacja nie była robiona na "sznurkach" tylko oparta o porządne elementy. Skoro wymagamy od sprzętu odpowiedniej jakości, wymagajmy od instalacji tego samego, a od siebie kultury i staranności wykonania zgodnie ze sztuką dobrych praktyk. To nie "bieda szyby".
 • Poziom 2  
  Powodem okazał się brak styku w separatorze - cieniutki oplocik zsunął się przy dokręcaniu. Po usunięciu usterki odbiór jednak nie jest tak dobry jak przy poprzednim okablowaniu. Mux-1 (Katowice-Kosztowy 50kW )i Mux-3(Katowice-Kosztowy 5kW)odbierane prawidłowo (Poziom błędów 0, jakość sygnału 67%), natomiast Mux-2(Katowice-Kosztowy 66kW) ma artefakty (poziom błędów ok 200, czasem skacze do 2000, jakość 11%). Podejrzewam że powodem jest słaba jakość kabla, stąd te zakłócenia. Dodam że Mux-8 nie znajduje w ogóle, a na poprzednim kablu działał. Wygląda na to że jednak czeka mnie wymiana kabla (zagięcie 90stopni nie było jednak tak ostre, było w miarę lagodne) Ciekaw jestem czy wymiana wzmacniacza na symetryzator mogłaby tu pomoc, ograniczając wzmocnienie zakłóceń. Może ktoś się wypowie. Tymczasem dzięki wszystkim za pomoc. Wszystkie komentarze przeczytałem i dużo się dzięki nim dowiedziałem. Najbardziej oczywiście dzięki osobom które naprowadziły mnie na sprawdzenie połączenia w separatorze i uwagi co do napięcia. Jak wymienię kabel dam znać czy pomogło.
 • Poziom 43  
  Tylko ja o tym pisałem.(styk w separatorze)
  Pisałem o zdjęciach ale nie chcesz się tym pochwalić? Przedtem kto to robił?
  Nic nie wiadomo o zasilaczu jaki stary? Może to jego wina? Wygląda na silny sygnał więc może zasilacz z regulacją?
 • Specjalista Sieci, Internet
  W sumie to mogłeś nie wyrzucać tak szybko tego starego kabla, bo z opisu wynikało, że był to dobry kabel o przyzwoitym współczynniku ekranowania, a odbiór był przyzwoity.

  Kable z oplotem miedzianym są w miarę niewrażliwe na penetrację wody, mogą długo pracować niezawodnie w takiej kondycji (z uszkodzoną izolacją zewnętrzną). Podobnie sytuacja ma się w przypadku kabli z Al, ale tylko w przypadku kabli żelowanych. Szkoda, że nie napisałeś przed planowaną wymianą, no ale jak to się mówi "mleko się rozlało...".

  Ten twój kabelek jest pewnie jeszcze biały, więc pomijając wszystko inne i tak pewnie rozpadłby się jak nie po pierwszym sezonie, to niedługo później. Lepiej wyrzucić ten szajs od razu, założyć porządny kabel i zapomnieć o temacie.

  Jak wymienisz kabel, wtedy możesz robić próby z symetryzatorem. Bo z tym szajsem nie ma sensu tego robić.

  Daj kabel o wysokim współczynniku ekranowania (>90dB), do zastosowań zewnętrznych, czyli opona z PE (kolor czarny). Może być albo miedziany albo z Al z żelem. Może być Triset-113 PE albo jakiś odpowiednik.

  Co do zamiany na symetryzator - daj symetryzator na pasma III-V i wymień obowiązkowo do prób separator napięcia na wtyczkę antenową, najlepiej całą metalową.
 • Poziom 22  
  _cheetah_ napisał:
  Co do zamiany na symetryzator - daj symetryzator na pasma III-V i wymień obowiązkowo do prób separator napięcia na wtyczkę antenową, najlepiej całą metalową.

  Symetryzator w antenach szerokopasmowych (siatkowych), to całkiem dobry pomysł, bo ich konstrukcja zawiera dipole całofalowe na pasmo obecnej DVB-T. Choć przy odległości od nadajnika 60km, może nie dać dobrego efektu odbioru i zastosowanie dopiero przedwzmacniacza poprawi odbiór. Tym bardziej, że autor nie zna charakterystyki terenu między miejscem odbioru a nadajnikiem. Jest dużo zmiennych, ale spróbować warto.