Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przełącznik mechaniczny sygnałem SAT i kablówki

24 Sty 2005 20:50 2292 5
 • Poziom 15  
  Chciałem się zapytać jak mógłbym przełączać sygnałem z antenty satelitarnej (diseqc) a sygnałem z kablówki.
  Obecnie mam sygnał z kablówki poprzez spliter puszczony na 2 TV. Właśnie kupiłem do mojej anteny satelitarnej 2 konwertery TWIN i chciałbym sobie puścić sygnał na dwa tunery SAT ale... mam problem. Obecnie jakbym to zrobił to wszystko będzie działać na pewno ok. ale nie mam alternatywy na wypadek awarii np. dekodera itp. żebym mógł sobie przełączyć sygnał z kablówki. W TV mam już założoną przejściówką ze złącza F na wtyk antenowy. Po prostu rozłączam złącze F z dekodera wkręcam przejściówkę i mam podłączony TV. Problem właśnie polega jak mógłbym podłączyć sygnał SAT i kablówki abym mógł na szybko przełączać odpowiednim sygnałem do drugiego pokoju. Za udzieloną pomoc serdecznie dziękuję.
 • Pomocny post
  Poziom 17  
  Ale zamieszałeś ;)
  Spokojnie i precyzyjnie opisz co tam masz oraz co chesz osiągnąć, to może uda się coś sensownego wymyśleć.
 • Pomocny post
  Specjalista elektryk
  Witaj

  faktycznie ciężko mi tez kolegę zrozumieć
  Czy chodzi o to, żeby tym samym przewodem raz puszczać kablówkę, innym razem sygnał z konwertera do tunera satelitarnego???
 • Poziom 15  
  Właśnie tak chcę aby na kablu który idzie do drugiego pokoju raz był sygnał z kablówki a raz sygnał SAT z diseqc bez mechanicznego rozłączania tzw. efek tylko mechanicznie przełącznikiem. Ale nie wiem jak to ugryźć.
 • Pomocny post
  Specjalista elektryk
  Witam

  temat jeszcze taki mi się nie trafił ;)
  Jeżeli koniecznie chcesz przełącznik, to musisz zastosować dwie sztuki - czyli jeden przy samym telewizorze (TV/Tuner) drugi na początku - tam gdzie chcesz sumować sygnał z konwertera z sygnałem kablówki.

  Musiałbyś zastosować przełącznik, który będzie rozłączał zarówno żyłę jak i masę. Przy takim układzie będziesz musiał być b. ostrozny, ponieważ jeżeli przełączysz jeden z przełączników za wcześnie lub nie w tej kolejności, uszkodzic możesz Tuner lub gniazdko kablowe czy Spliter.

  Przed każdym przełączeniem powinieneś wyłączać tuner z prądu. Do tego nie wiem jak będą się zachowywać te przełączniki (niedopasowanie impedancji) nie spotakałem się jeszcze z typowymi takimi urządzeniami

  Najlepszym rozwiązaniem (droższym) jest zastosowanie sumatora (zwrotnicy) satelitarnej czy wzmacniacza http://www.dipol.com.pl/sklep/r90471.htm a na końcu gniazdka satelitarnego http://www.dipol.com.pl/pict/r62195.jpg - takie połączenie będzie stałe, i nie wymaga żadnych przełączeń.
 • Pomocny post
  Poziom 17  
  2 zwrotnice tv/sat (np. takie: http://www.dipol.com.pl/sklep/r85300.htm ) - pierwsza sumuje sygnał z kablówki z sygnałem satelitarnym, to leci jednym kablem do drugiego pokoju i tam identyczna zwrotnica rozdziela sygnały na sat i tv. Jeśli chcesz mieć ładniej to w drugim pokoju gniazdo garsat zamiast zwrotnicy, efekt ten sam.
  Raz podłączasz i zapominasz, a masz jednocześnie i kablówkę i sat :)
  No chyba że to MUSI być mechanicznie to pozostaje ręczny przełącznik konwerterów sat ( np. taki: http://www.dipol.com.pl/sklep/r85200.htm ).