Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz lampowy i kolumny

sinuhe86 17 Wrz 2012 20:36 5763 21
  • #1 17 Wrz 2012 20:36
    sinuhe86
    Poziom 7  

Witam. Jako kompletny laik postanowiłem poradzić się panów odnośnie zestawu lampa+kolumny. Mam na oku kolumny tonsil maestro II 180. Problem, że chciałbym dobrać do nich wzmacniacz lampowy, o ile to możliwe. Myślałem nad Xindak MT-3, Manta V7 Vacum Tube lub Yaqin MC-13S,. Myśle, że Yagin byłby najlepszym rozwiązaniem.
    Jak panowie uważają, takie zestawienie ma w ogóle jakikolwiek sens?
    Ogólnie rzecz biorąc, dysponuje budżetem do 4 tys. Słucham poezji śpiewanej (Kaczmarski, SDM), polski i zagraniczny rocka, power metal. Pokój ma około 25 m. Wzmacniacz chciałbym podłączyć do komputera, jakość dźwięku bez kompresji.
    Z góry dziękuje za udzielone odpowiedzi.

0 21
  • #2 18 Wrz 2012 12:45
    Herethic
    Poziom 28  

Wprawdzie nie znam sie na wzmacniaczach lampowych, ale na audiostereo był temat o Yagin-ach - podobno dość awaryjne.
    Maestro II to bardzo fajne, uniwersalne kolumny z bardzo przyzwoitą ilością basu. Do Twojego metrażu w sam raz.
    W sumie skuteczność mają przyzwoitą, powinny dać radę...

Jeśli też dobrze pamiętam, Przemo-lukas coś pisał o Manta V7 - sprawdź, albo zapytaj.
    A tak w ogóle... lampa do power-metalu? Na Maestro? Oryginalny pomysł... 8-O
    Trochę jak "chili con carne" z pomidorkiem zamiast chili... ;)

Pozdro.

0
  • #3 18 Wrz 2012 20:37
    LOCOLOCO
    sprzedawca - konsultant

Też bym odpuścił maestro. To nie ten cel.
    Twoje kolumny muszą być z największą sceną muzyczną:
    Dali Concept, Monitor Audio. Na lampowych też się nie znam.

0
  • #4 18 Wrz 2012 21:49
    sinuhe86
    Poziom 7  

Z power metalu w zasadzie tylko Sabaton. I mało tam metalu:) Słucham głównie Kaczmarskiego. Na maestro zdecydowałem się, gdyż miały dużo pozytywnych opinii. Podobnie Yagin na audiostrefie. A jak z podłączeniem do komputera? Rozumie, że bez porządnej karty dźwiękowej się nie obędzie?

0
  • #6 19 Wrz 2012 12:54
    ankowalik
    Poziom 24  

Zapytaj się o wzmacniacze lampowe produkcji Andrzeja Markówa i fmy. Delta Studio.
    To są polscy producenci, mający dobre, jak również, zupełnie inne opinie.
    Ja miałem do czynienia z ww. Panami i polecam :D
    salut
    andre

0
  • #7 19 Wrz 2012 15:19
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Ale lampa do rocka ? Tutaj trzeba czegoś agresywnego, z kopem. Poezja śpiewana ok, jazz ok, ale nie rock.

LOCOLOCO napisał:

Też bym odpuścił maestro. To nie ten cel.
    Oj czy ja wiem. Zarówno do metrażu jak i do muzyki są odpowiednie. Natomiast wzmacniacz lampowy mi tutaj w ogóle nie podchodzi.

0
  • #8 19 Wrz 2012 21:04
    ankowalik
    Poziom 24  

A może "hybryda"?
    Ja mam początek na lampach ECC82, a dalej jest TDA7294.
    Sprawdza się i w ostrym rocku, w jazzie i muzyce tzw. poważnej.
    salut
    andre

0
  • #10 22 Wrz 2012 12:40
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Słyszałem Yaqin MC-100B (z wieloma różnymi lampami) i STX FX-300. I to kilka razy. ;)
    I przy odpowiednim rozstawieniu sprzętu daje to radę.

0
  • #11 22 Wrz 2012 18:02
    sinuhe86
    Poziom 7  

Nie znam sie dokładnie na rodzajach muzyki. Całe życie słuchałem Kaczmarskiego i ostatnio próbuje nowych rytmów. Dlatego tez ze względu na poezje śpiewaną zdecydowałem się na wzmacniacz lampowy. A co Pan sądzi o wzmacniaczu Yagin mc-13 S? Byc może Dali Concept 6 lepiej się nadaje. Musze więcej poczytać na ten temat.

0
  • #12 22 Wrz 2012 18:16
    krzychosk
    Poziom 22  

Jeśli wzmacniacz za rossądną kasę to polecił bym ten
    http://allegro.pl/wzmacniacz-lampowy-music-angel-xd-800mkiii-kt88-i2644331833.html
    lampy KT mają niesamowitego"kopa". Dysponujesz trochę skromnym budżetem ale na kolumienki powinno jeszcze starczyć. Co do kolumn to się nie wypowiem bo najlepiej dopasować je do wzmacniacza i własnego ucha. Ja preferuję bardziej lutnicze konstrukcje a na naszym rynku jest sporo fachowców potrafią zrobić cuda.

0
  • #13 22 Wrz 2012 18:28
    sinuhe86
    Poziom 7  

Ale na chwile obecna myslę o zakupie yagina i tonsil maestro. Niestety, budżet jest ograniczony. Ale na taki wydatek mogę sobie pozwolić. Co o tym myślicie panowie? I przepraszam za bałagan:)

Dodano po 5 [minuty]:

Wzmacniacz wygląda na solidny. Pomiędzy nim a yaginem jest duża różnica?

0
  • #14 23 Wrz 2012 13:19
    Herethic
    Poziom 28  

sinuhe86 - o różnicy nie mogę Ci nic powiedzieć, ale zwróciłbym uwagę na kilka innych kwestii:

1) Płyty z tych czasów były nagrywane trochę inaczej, z mniejszą dbałością o szczegóły - bardziej liczył się przekaz, treść.
    2) Masz je w oryginale, czy mp3? To bardzo ważne, bo przy mp-trójkach tracisz kolejne szczegóły....
    3) Mówimy o dość łagodnych w brzmieniu, tekstylnych tweeterach - przy gitarach lepiej sprawdzają się - moim zdaniem - metalowe.
    Może i bardziej kłują w uszy, ale są prawdziwsze, bardziej angażujace - porównywałem
    m.in. np. utwór "Kiepska gra" - Dżemu - to chyba mniej więcej Twoje klimaty.
    4) Dodatkowo złagodzi je brzmienie lampowca - pytanie czy nie będzie za słodko? Mdło?

Co bym zrobił na twoim miejscu? Poszukałbym w pobliżu salonu ze wspomnianym przez Ciebie "Yaginem"
    i odsłuchał na czymkolwiek w zbliżonym do Maestro budżecie. Później opisałbym wrażenia na forum - co jest ok, a czego brakuje.
    Przecież każdy z nas oczekuje czegoś innego - nie chcielibyśmy doradzić Ci czegoś, co nie spełni twoich oczekiwań...

Nawet jeśli nie trafisz na salon, który ma jednocześnie te lampowce i Tonsile, to w oparciu o inne kolumny
    będzie łatwiej coś zasugerować. Pamiętaj, żeby zachować jak najbardziej zbliżone do Twoich warunki odsłuchu.
    Oczywiście nie jest to do końca możliwe, ale chociaż rozstaw i odległosć.

Cztery tysiaki to już trochę grosza - po co masz się rozczarować?

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Na marginesie:

Cytat z "audiostereo" (Yagin 100B): "Współczesne lampy KT88 są kiepskiej jakości i nie trzymają parametrów.
    Następuje po niedługim czasie pracy znaczny dryft prądowy i lampy "rozjeżdżają" się, co wnosi bardzo duże zniekształcenia
    nieliniowe i "buczenie" . Spowodowane jest to niesymetrią stopnia mocy." Jak wspomniałem,
    nie znam się na lampowcach, ale poza recenzjami dźwieku, sprawdziłbym również opinie techniczne...
    ...oraz ich tłumaczenie z "marsjańskiego na zrozumiały". ;)

Pozdro.

0
  • #15 23 Wrz 2012 18:39
    sinuhe86
    Poziom 7  

Dziękuje za radę. Muzyka z laptopa w formacie flac. A tak na marginesie. Skoro lampy KT88 są kiepskie to można je wymienić na inny typ?
    Z odsłuchem będzie problem. Ale rozejrzę się dokładniej i być może uda się znaleźć.

Dodano po 13 [minuty]:

Yaqin MC-13S ma lampy EL34. Ten model mnie interesuje

0
  • #16 26 Wrz 2012 11:47
    ankowalik
    Poziom 24  

sinuhe86 napisał:
    Dziękuje za radę. Muzyka z laptopa w formacie flac. A tak na marginesie. Skoro lampy KT88 są kiepskie to można je wymienić na inny typ?
    .... być może uda się znaleźć.

Dodano po 13 [minuty]:

Yaqin MC-13S ma lampy EL34. Ten model mnie interesuje

Ta zła opinia kolegi dotyczyła lamp produkowanych współcześnie.
    Jest pewna grupa słuchaczy muzyki, która zdobywa KT88, produkowane dokładnie
    wtedy, kiedy grał na nich Jimmi Hendrix. A zresztą, jeśli konstruktor starannie podejdzie do
    problemu, to nawet na lampach, powiedzmy, takich sobie, zrobi dobry wzmacniacz :D

0
  • #17 02 Paź 2012 00:34
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Wszystkie współcześnie produkowane KT 88 są kiepskiej jakości? Nie wydaje mi się.
    Mogą być kiepscy producenci lamp lub samych wzmacniaczy.

Radzę przeczytać uważnie cały temat, a nie fragment jednej wypowiedzi. ;)

sinuhe86 napisał:

Z odsłuchem będzie problem.

Więc kupujesz sprzęt z samej chęci posiadania?
    Dowiedz się u sprzedawców, czy nie posiadają wzmacniaczy "testowych". Kolega kupując miał możliwość "wypożyczenia".

Problemem może też być zintegrowana karta w laptopie i niewiadomego pochodzenia pliki. Obym się mylił. ;)

0
  • #18 03 Paź 2012 04:26
    petrus
    Poziom 24  

Xindak MT-3 - na początek może być, nawet z oryginalnymi lampami. Maestro w ogóle bym nie brał pod uwagę. Są lepsze kolumny nawet w zbliżonej cenie i tego samego producenta. Ale jak masz 4 tys. na całość to możesz sobie pozwolić na coś lepszego - Monitor Audio MR6 lub Roth Audio 40.

0
  • #19 03 Paź 2012 15:39
    sinuhe86
    Poziom 7  

Myzuka w formacie flac. Do tego płyty odtwarzanie z laptopa. Karta muzyczna to: IDT 92HD81B1X @ Intel Ibex Peak PCH - High Definition Audio Controllertopa. To laptop HP Envy 17. Nie jestem pewien czy to karta zintegrowana. Rożnica pomiędzy Tonsilem a Audio lub Roth jest niewielka.A jaka jest różnica w jakości? Doradzono mi także wybór wzmacniacza Ming Da MC34-A. Jak myślicie Panowie?

0
  • #20 03 Paź 2012 16:14
    petrus
    Poziom 24  

Tego Ming DA nie słuchałem. W ostatnim czasie pojawiło się wiele chińskich tworów o bardzo atrakcyjnej jakości w stosunku do kosztów zakupu, więc zapewne i ten nie jest tu wyjątkiem.
    Co do kolumn, różnica jest słyszalna w całym paśmie na korzyść tych dwóch. Roth wyróżnia się najlepszym basem, gra bardziej ciepło i właśnie "lampowo" nawet z tranzystorem, są przy tym dynamiczne. Monitor Audio grają bardziej równo i naturalnie, również lekko ocieplonym dźwiękiem, w MR siedzi bardzo dobry tweeter.

0
  • #21 08 Paź 2012 14:02
    sinuhe86
    Poziom 7  

A jak wg panów najlepiej podłączyć wzmacniacz do laptopa? Wystarczy kabel? Czy niezbędna będzie zewnętrzna karta dźwiękowa?

0
  • #22 26 Paź 2013 20:08
    kojoten3
    Poziom 1  

Witam, to mój pierwszy post bo dopiero zaczynam poważniejszą przygodę z Audio, więc przepraszam z góry za "laicyzm".

Mam wyżej wspomniany wzmacniacz MingDa MC-34 A. Wyjścia na kolumny ma 4 Ohm i 8 ohm, a kolumny mam Avance model S777 6 Ohm. Czytałem sporo postów o bezpiecznym podłączeniu kolumn o niższej impendacji przy nie przekręcaniu głośności na maxa. Ale też o efekcie przegrzewania się wzmacniacza. Czy ktoś może wie, jak to jest z wzmacniaczem lampowym, który i tak jest bardziej rozgrzany z założenia?

Na razie słucham przy 4 Ohm i szczerze mówiąc nie zauważałem różnicy w jakości dźwięku, kiedy przełączałem na 8 Ohm. Nie słucham głośno (blues, jazz, klasyka, spokojny ambient).

I jeszcze drugie zagadnienie, mam wzmacniacz do kina domowego PIONEER VSX-416. Jest na 8 Ohm, czy można by do niego też podłączyć w/w Avanca 6 Ohm? Czy w ogóle takie wzmacniacze pod 5.1 mają rzeczywistą impedancję 8 Ohm?

Z góry dziękuję za pomoc w rozważaniach

1