logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Candy CSBL 100 - dzwine zachowania pralki. jaki to element?

Lizak86 01 Paź 2012 20:10 2562 5
REKLAMA
  • #1 11367298
    Lizak86
    Poziom 16  
    Posty: 326
    Pomógł: 3
    Ocena: 21
    Witam
    Mam na warsztacie w/w pralkę. Objawy jakie miała to to, że po włączeniu nic się nie działo, tylko świeciły diody i było słychać jak silniczek kręcił w kółko ten przy pokrętle ustawienia programu. Wyjąłem płytkę programatora, jak i same pokrętło wszystko rozmontowałem, przeczyściłem, poprawilem styki we wtyczkach i złożyłem. Pralka działa nie wiem czy dobrze... Podczas prania ma bardzo dziwne objawy. Za pierwszym razem po kilku machnięciach bębnem potem nic nie robila i czasie około 20min wypompowała wodę, dwa razy nabrała czysta, wypłukała i odwirowała(program na delikatne). Teraz na innym programie po tej dłuższej chwili(15-20min) zaczęła kręcić dalej i znów stoi.

    Znalazłem na płycie jeszcze uszkodzony tranzystor sot-23 przy przekaźniku.
    Porównanie zmierzonych wartości z innymi o tym samym oznaczeniu daje inny wyniku. Tranzystory oczywiście wlutowane i sprawdzane. Ten uszkodzony pokazuje okolo 20 ohm miedzy dwie końcówkami, a sprawne coś kolo 500 -600 ohm. Obudowa w jednym miejscu jest wybrzuszona.
    Tranzystor ma oznaczenie jf 2.7t
    Mam pytanie jaki to dokładnie tranzystor?

    Candy CSBL 100 - dzwine zachowania pralki. jaki to element?
  • REKLAMA
  • #2 11368443
    machefi
    Specjalista AGD
    Posty: 6426
    Pomógł: 760
    Ocena: 1481
    To nie tranzystor , to dioda impulsowa małej mocy smd , zwróć uwagę że jedna z nóg nie jest nigdzie podłączona i element ten jest wpięty równolegle z cewką przekaźnika w celu stłumienia szpilek napięciowych powstałych w cewce w momencie jej wyłączenia . Możesz zastosować np. BAVP 18 i podlutować na krótkich wyprowadzeniach . Ps. - takich elementów jest kilkanaście na płycie ,to te z jedną nogą niepodłączoną .
  • REKLAMA
  • #3 11368462
    Lizak86
    Poziom 16  
    Posty: 326
    Pomógł: 3
    Ocena: 21
    a no faktycznie teraz zauwazylem. Dzieki za odpowiedź
  • REKLAMA
  • #4 11393386
    Lizak86
    Poziom 16  
    Posty: 326
    Pomógł: 3
    Ocena: 21
    Pralka naprawiona, mam tylko pytanie czy tą diodę jf 2.7t mogę zastąpić zwykła 1n4148?
    Uszkodzona dioda robila zwarcie i dlatego pralka stała. Procesor nie dostawał informacji o tym ze grzałka powinna grzać i czekał w nieskończoność...
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #5 11393802
    TONI_2003
    Moderator
    Posty: 15327
    Pomógł: 2192
    Ocena: 3812
    Lizak86 napisał:
    JF2.7t mogę zastąpić zwykła 1N4148?

    Oczywiście że tak, ale zastosuj (nie montaż przewlekany) lecz taką samą (szklana obudowa) lecz 1N4148 SMD...
    Candy CSBL 100 - dzwine zachowania pralki. jaki to element?

    PS.
    Tak na marginesie to czy dasz tam jedną czy drugą nie ma znaczenia w tym miejscu (obie są impulsowe):
    BAVP18 ma Ur 50V czy 1N4148 ma Ur 75V :D
  • #6 11394718
    Lizak86
    Poziom 16  
    Posty: 326
    Pomógł: 3
    Ocena: 21
    Dzięki za info, przyda się na przyszłość. A diodę 1n4148 wstawiłem przewlekańca, podlutowałem ją zaraz przy nogach od przekaźnika, tak było najwygodniej. Śmiga aż miło.
    Temat zamykam
REKLAMA