Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta zasilająca s9 OT 110 V wpięta pod 230 V - nieustające napięcie

wojo664 06 Paź 2012 20:39 897 0
  • #1 06 Paź 2012 20:39
    wojo664
    Poziom 15  

Płyta zasilająca s9 OT 110 V wpięta pod 230 V - nieustające napięcie

Witam, dostałem do naprawy płytę zasilającą od ekspresu do kawy Jura S9 OT na napięcie 110 V.
    Oryginalna przyczyna usterki: użytkownik wpiął ekspres pod złe gniazdo w przetwornicy napięcia 110 - 230v.
    Skutki: (Płyta była wcześniej u kogoś innego w naprawie, ale ten ktoś coś kiepsko się znał na tym) Osmalenia na niektórych wtyczkach z powodu eksplozji warystora, w miejsce warystora odpowiadającego napięciu 110 v, wlutowany odpowiadający 230 V. Spalony bezpiecznik ścieżkowy.
    Działania: po zdobyciu warystora na 151 V wlutowałem go, bezpiecznik ścieżkowy połączyłem trzema żyłkami z kabla typu "linka", podejrzane triaki wymienione.
    Płyta wstała, ekspres ruszył, wszystkie testy przeszedł pomyślnie.
    Tuż przed odbiorem, ekspres zaczął wariować po próbie puszczenia parę razy wrzątku z dyszy. dalsze objawy to rozwarty bezpiecznik bimetaliczny 229 * od grzałki od pary, stopiona czujka temperatury, padnięte bezpieczniki termiczne.

Po dogłębnym sprawdzeniu, okazuje się że:
    Płyta normalnie włącza ekspres, po chwili pojawiają sie napięcia na obu grzałkach (normalne), potem gdy grzałka pary nagrzeje się do danej temperatury powinna się wyłączyć, jednakże napięcie nie znika, ekspres wyświetla błędy 5 (wymagana temperatura nie osiągnięta) i 3 (błąd czujki / awaria układu grzania)

Na początku myślałem że to płyta logiki, ale po podmianie na nową, problem nadal występuje)
    Dlaczego na płycie są nadmiarowe niebieskie kable? Już wyjaśniam. Podczas lutowania triaków zaczęły z otworów wychodzić niektóre tulejki metalizacyjne, a płyta jest dwustronnie drukowana.
    Obecnie wlutowany triak od obwodu grzałki pary to BT136 800E

Pozdrawiam
    wojo664

0 0