Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Epson EMP-8000 - Uruchomienie bez lampy

Futrzaczek 13 Paź 2012 17:38 1167 0
 • #1
  Futrzaczek
  Admin Grupy Retro
  Witam.

  Stałem się posiadaczem takiego oto sprzętu, w którym palnik nie przeżył transportu. Próbuję go uruchomić bez oryginalnej lampy, by w przyszłości umieścić w nim diodę LED dużej mocy. Generalnie rzecz biorąc, sprzęt jest oporny na typowe metody oszukiwania.

  Na płycie przetwornicy zasilającej palnik znalazłem "magiczne" dwa transoptory, połączone z płytą główną trzema przewodami. Jeden to masa, drugi zasila LED, trzeci zbiera informacje z kolektora optotranzystora. Dioda LED w transoptorze zasilana jest cały czas od momentu włożenia wtyczki (napięcie ok. 3,3V), zaś między masą a trzecim przewodem, omomierz widzi opór ok. 10Ω. Próbowałem zewrzeć przewód kolektora z masą - bez skutku. Próbowałem też podstawić w to miejsce tranzystor NPN (baza przez opornik zasilana z wyprowadzenia dla LED, emiter do masy, kolektor do wyprowadzenia kolektora), ale efekt taki sam.
  Po podaniu zasilania sprzęt jest w trybie STANDBY i lekko dmucha jednym wentylatorem. Wciśnięcie przycisku POWER skutkuje zmianą koloru diody zasilania z żółtej na zieloną i wykonanie nią ok. 10 mignięć, po których wentylatory uruchamiane są z pełną mocą, dioda zasilania gaśnie i migać na czerwono zaczyna dioda sygnalizująca stan lampy. Zworka, która jest zwierana po włożeniu modułu lampy na jego miejsce, została zwarta.

  Nad lampą, za lampą i przy matrycach znajdują się termistory, próbowałem bocznikować je potencjometrami, co nic nie dawało - możliwe przecież, że świecenie lampy jest wykrywane poprzez ciepło, jakie emituje. Niestety, efekt j/w, z ewentualna zmianą w postaci sygnalizowania przegrzania w razie zbytniego obniżenia rezystancji zastępczej. Fotorezystorów brak.

  Napięcia zasilające płytę główna są poprawne, przetwornice nie wydają z siebie żadnych dziwnych dźwięków.
  Macie jakieś sugestie, jak by go można okantować?