Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt obwodu sterującego grzałką.

18 Paź 2012 20:52 2712 3
  • Poziom 13  
    Witam serdecznie

Poszukuje osoby która dla celów hobbystycznych pomoże mi w takim temacie.
    Zbliża się zima dlatego postanowiłem w końcu zając się zepsutym sterownikiem grzałki od grzejnika w łazience.
    Po rozebraniu sterownika okazało się ze płytka choć bardzo prosta w budowie jest zupełnie skorodowana i przypalona. W prawdzie po jej oczyszczeniu i usunięciu ( prawdopodobnie) uszkodzonych elementów, okazało się ze żadne ścieżki nie są przerwane i prawdopodobnie udało by się ja uratować, jednak ja wpadłem na inny pomysł.

Ponieważ i tak chce zastosować zewnętrzny termostat do sterowania temperatura w łazience , nie potrzebuje, w zasadzie tego sterownika ale...
    Mógłbym w zasadzie podłączyć grzałkę bezpośrednio do zasilania a po drodze dołożyć termostat jednak pozostaje jeszcze kontrola temperatury czynnika grzewczego ( woda ) .

Teoretycznie podczas bardzo mroźnej zimy i otwartego okna w łazience, mogło by dojść do sytuacji gdy woda w grzejniku została by zagotowana a ten, od ciśnienia panującego wewnątrz uległ by uszkodzeniu ( w najlepszym wypadku jedynie on :) )

Przechodząc do sedna , potrzebował bym prosty obwód który wyłączał by grzałkę gdy temperatura czynnika wewnątrz osiągnie 90 stopni. Z samej grzałki wychodzi 5 przewodów - trzy do zasilania samej grzałki i dwa od kapilary mierzącej temperaturę czynnika. Fajnie by było gdyby obwód przewidywał dwie diody sygnalizujące stan pracy urządzenia ( zasilanie podawane z termostatu i praca samej grzałki ) .

O ile pewne zdolności manualne posiadam i przygotowanie płytki nie było by problemem o tyle zupełnie nie posiadam wiedzy z zakresu projektowania tego typu obwodów, dlatego zwracam się do wszystkich hobbystów o pomoc :)

Nie jestem też pewien czy to dobry dział, mam nadzieje ze nikt się za to na mnie nie pogniewa. Z góry dziękuję i życzę miłego wieczoru .
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 38  
    smolam napisał:
    i dwa od kapilary mierzącej temperaturę czynnika.

Ona zwiera te przewody po osiągnięciu danej temperatury czy rozwiera? bądź zmienia rezystancje w zależności jaką ma temperaturę??
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 13  
    BILGO napisał:
    smolam napisał:
    i dwa od kapilary mierzącej temperaturę czynnika.

Ona zwiera te przewody po osiągnięciu danej temperatury czy rozwiera? bądź zmienia rezystancje w zależności jaką ma temperaturę??

Mówiąc szczerze nie mam pojęcia, jutro wygrzebie miernik i sprawdzę.
    Jest to grzałka do drabinkowego grzejnika łazienkowego, Model Enix GR-19 900W. Jak tylko będę miał dodatkowe informacje to umieszczę je na forum.

Ok, sprawdziłem co potrafiłem i tak :
    1. nie ma przejścia wiec zakładam ze obwód nie jest otwarty
    2. kapilara ma dwa przewody : grubszy ( ~0,8 mm ) biały oraz cieńszy ( ~0,3mm ) czerwony.
    3. przy podłączeniu plus na czerwonym i minus na białym , miernik pokazuje 105-110 kohm
    4. przy podłączeniu plus na białym i minus na czerwonym , miernik pokazuje 20-25 khom

mam nadzieje ze coś to rozjaśni ( grzałka zimna )
  • Poziom 23  
    To wygląda na termoparę.
    Przydałoby się pomierzyć w miarę dokładnie napięcie i temperaturę.
    Możnaby wówczas określić typ-charakterystykę do sterowania.

Pozdrowienia