logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Ocena zestawu PC do 2500zł: i5 2500k, HD6950, ASRock P67 PRO3, czy warto?

plejdetol 19 Paź 2012 11:43 2802 39
Najlepsze odpowiedzi

Czy ten zestaw PC do grania za ok. 2500 zł jest kompatybilny i czy i5-2500K da się podkręcić na boxowym chłodzeniu?

Zestaw jest zasadniczo dobry i powinien działać bez problemu, ale warto zmienić zasilacz na XFX Core 550W i kartę graficzną na HD7850/7870 zamiast HD6950. XFX 550W ma na linii 12 V około 528 W, więc taki komputer nawet po OC nie powinien go przeciążyć. Jeśli wybierasz HD7850, wersja 1 GB wystarczy, bo 2 GB daje tylko minimalny zysk, rzędu około 2% w najwyższych rozdzielczościach. Na boxowym chłodzeniu nie licz na sensowne OC procesora; do podkręcania lepiej później dokupić Fortisa, Zalmana Performa albo Macho. W dyskusji odradzano też przesiadkę na i5-3570K, bo mimo niewielkiego wzrostu wydajności jest wyraźnie gorętszy po OC i wymaga droższego chłodzenia.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA
  • #1 11427698
    plejdetol
    Poziom 10  
    Posty: 24
    Mój ubiegłoroczny plan nowego PC legł w gruzach więc w tym roku trochę się rozejrzałem i wyszło mi coś takiego. (Tylko niżej wymienione części są mi potrzebne resztę mam)

    Procesor Core i5 2500k - 839 zł
    Płyta główna ASRock P67 PRO3 (B3) -305zł
    Zasilacz Chieftec CTG-600-80P 600W A80 -253zł
    Ram Patriot PX534G1600LLK 1600Mhz 8CL 104zł
    Grafika XFX HD6950 Dual Heatpipe 1GB - 702zł
    HDD Western Digital Caviar Blue, 3.5'', 500GB, SATA III, 7200RPM - 225zł
    Ewentualnie obudowa (?)
    Łącznie: 2428zł

    W miarę możliwości chciałbym kupić wszystko w jednym sklepie.
    Co o tym sądzicie? Może coś mi umknęło albo coś nie będzie chciało do siebie pasować? Dam rade chociaż trochę podkręcić procesor na oryginalnym chłodzeniu? komputer ma służyć głównie do grania.
  • REKLAMA
  • #2 11427734
    zieloczek100
    Poziom 38  
    Posty: 5417
    Pomógł: 58
    Ocena: 51
    zasilacz na xfx 550W zmień
    grafika na HD7850/70
    reszta jak najbardziej ok
  • #3 11427820
    plejdetol
    Poziom 10  
    Posty: 24
    Taki? XFX Core 550W 120mm 80+
    A w czym on jest lepszy? I czy po ewentualnym OC da sobie rade?
    Co do GPU to brać 1GB pamięci czy 2GB? Na morelach jest tylko wersja 2GB i w dodatku dosyć droga :/ Ale jeśli zaoszczędzę na zasilaczu to powinienem się zmieścić.
    A karta ze złączem PCI-Express 3.0 da sobie rade na 2.0?
  • REKLAMA
  • #4 11428437
    wariato
    Poziom 43  
    Posty: 35419
    Pomógł: 1213
    Ocena: 838
    Zasilacz możesz wziąć OCZ ZS 550W kosztuje mniej niż ten Chieftec i XFX. Grafikę możesz brać i 1GB bo wersja 2GB jest wydajniejsza w najwyższych rozdzielczościach aż o 2%.
  • #6 11428989
    zieloczek100
    Poziom 38  
    Posty: 5417
    Pomógł: 58
    Ocena: 51
    XFX 550W z tego co pamiętam na 12V zapewnia ok 528W, który standardowy zestaw nawet po OC potrzebuje tak kolosalnej ilości "pożywienia"
  • #7 11430291
    plejdetol
    Poziom 10  
    Posty: 24
    Poprawiłem, teraz to wygląda tak.

    Procesor Core i5 2500k - 839 zł
    Płyta główna ASRock P67 PRO3 (B3) -305zł
    Zasilacz XFX Core 550W 120mm 80+ -239zł
    Ram Patriot PX534G1600LLK 1600Mhz 8CL 104zł
    Grafika MSI Radeon HD7850 1024MB - 696zł
    HDD Western Digital Caviar Blue, 3.5'', 500GB, SATA III, 7200RPM - 225zł

    Łącznie: 2408zł

    Do tej karty MSI nie jestem do końca przekonany ale przynajmniej ma 3 lata gwarancji a podobne modele od sapphire tylko dwa.
    Dzięki wszystkim za pomoc, chyba że wciąż jest coś do poprawiki to piszcie :D
  • #8 11430486
    Barsa8
    Poziom 14  
    Posty: 153
    Ocena: 12
    Hmmm nie lepiej ram 8 gb za 136 zł??

    http://www.morele.net/pamiec-crucial-ballisti...-non-ecc-1-5v-bls2cp4g3d1609ds1s00ceu-472804/

    Grafa będzie ok, jest podobno cicha i wydajna, nie wiem jak z oc...

    No i do tego procka to chłodzenie jakieś by się przydało... chyba, że kupisz w późniejszym czasie.

    Jeśli teraz to fortis(cisza),zalman performa(troszkie lepszy ale głośniejszy) a do ekstremalnego oc Macho(tylko musi wejsc w budę 162,5mm)
  • #9 11430540
    plejdetol
    Poziom 10  
    Posty: 24
    Plan jest taki, że w przyszłym miesiącu dokupię drugi zestaw Patriotów. Co prawda wyjdzie mi drożej ale mają lepsze timingi od tych podanych przez Ciebie. Chłodzenie póki co zostanie boxowe ale jak się będę brał za OC to na pewno zmienię :)
  • #10 11430655
    fiend_
    Poziom 43  
    Posty: 15891
    Pomógł: 161
    Ocena: 223
    Timingi możesz sam skracać. Które moduły wytrzymają niższe to już się okazuje przy testach. I tak podkręcanie RAM nie wpłynie na pracę komputera w zauważalny sposób, choćbyś miał i 3000MHz kości (pomijając że chipset raczej by nie dał rady).
  • #11 11430819
    plejdetol
    Poziom 10  
    Posty: 24
    A to nie powinno być tak że droższy RAM da się bardziej podkręcić? Albo chociaż lepiej sprawować? Bo cena 136zł za 8GB wygląda podejrzanie nisko :P
  • REKLAMA
  • #12 11430864
    Barsa8
    Poziom 14  
    Posty: 153
    Ocena: 12
    Są jeszcze tańsze... crucial to dobra firma, polecane mają radiatory, ale jak tam sobie chcesz, lecz kupując po 2gb "zablokujesz" sobie płytę.
  • #13 11431025
    plejdetol
    Poziom 10  
    Posty: 24
    Rzeczywiście inne marki które kojarzę (np kingstone) też sprzedają 8GB w podobnej cenie więc czuję się przekonany ;)
  • #15 11438775
    plejdetol
    Poziom 10  
    Posty: 24
    Właśnie nad tymi dwoma się zastanawiałem ale wybrałem MSI bo ma wyżej taktowany procesor. Tak sobie myślę że właściwie sam mogę zrobić OC i obie karty powinny się podobnie podkręcać?
    Ale wtedy chyba stracę gwarancje?
    Dwa wentylatory będą lepsze od jednego?
  • REKLAMA
  • #16 11438800
    zieloczek100
    Poziom 38  
    Posty: 5417
    Pomógł: 58
    Ocena: 51
    2 wentylatory zawsze mogą pracować wolniej niż 1 co daje zazwyczaj lepsze efekty i cichszą pracę.
    Firmy zachęcają co OC oczywiście jak ja przegrzejesz to będzie ciężko, ale nie podnosząc napięcia temp praktycznie nie wzrasta.
  • #17 11439056
    plejdetol
    Poziom 10  
    Posty: 24
    Ale dobrze rozumiem, że obie powinny podkręcać się do podobnej wartości (np ~1000 MHz)?
    A i jeszcze sobie przypomniałem, że za MSI przemawiała trzy letnia gwarancja w stosunku do dwu letniej od Sapphire. Oj będę miał dylemat :P Choć właściwie za 2-3 lata to kartę można będzie już zmienić... No nic, pomyślę.
  • #18 11439677
    zieloczek100
    Poziom 38  
    Posty: 5417
    Pomógł: 58
    Ocena: 51
    2 a 3 lata gwarancji jest bardzo zasadniczą różnicą a dlaczego?, ponieważ, po prawie 3 latach nikt w AMD nie będzie pamiętał o serii 7xxx więc w razie awarii dadzą nowszą kartę z serii 8xxx/9xxx ;)

    To zależy od egzemplarza, ale z tego co widziałem to nawet po OC to ta karta ma podobne osiągi więc 10-20MHz w tą czy w drugą stronę nic nie znaczy. Dla mnie ważniejsze jest chłodzenie, cisza i gwarancja.

    Dodano po 1 [minuty]:

    tutaj zobacz sobie OC kart http://pclab.pl/art51253.html
  • #20 11440113
    zieloczek100
    Poziom 38  
    Posty: 5417
    Pomógł: 58
    Ocena: 51
    Nie koniecznie musi się spalić, wiem, miałem w starym PC kartę z bodajże serii 3xxx, oddałem na gwarancji, ale, że uszkodzenia nie opłacało się naprawiać dali mi nową kartę, w serwisach zazwyczaj jest tak, ze jak po rutynowych oględzinach wnioskują, że nie warto naprawiać dają nowy sprzęt bo jest taniej i szybciej.

    Dodano po 3 [minuty]:

    fiend zgadzam się z Tobą i tym OC, pamiętam jak kupiłem mojego HD6850 i 2-3 razy wyskoczyły artefakty, nagrałem film telefonem dla potwierdzenia (może to przez mój były zasilacz), poszedłem powiedziałem, a sprzedawca od razu "przegrzałeś ją?" a ja w śmiech ;).
    Po tym incydencie sprzedałem stary zasilacz i kupiłem XFX 450W od tego "no problem" ;)
  • #21 11440251
    plejdetol
    Poziom 10  
    Posty: 24
    zieloczek100 napisał:
    Dla mnie ważniejsze jest chłodzenie, cisza i gwarancja.


    No i właśnie w tym sęk, że MSI ma dłuższą gwarancję a Sapphire lepsze chłodzenie...


    Myślę że jak doinwestuje w dobrze chłodzoną obudowę to chyb a lepiej brać MSI i mieć 3 lata gwarancji :)
  • #23 11440768
    plejdetol
    Poziom 10  
    Posty: 24
    W tym przypadku to chyba bardziej dokładam do 2GB pamięci niż lepszego chłodzenia. Głośność kompa mi jakoś szczególnie nie przeszkadza o ile on się nie przegrzewa tak że chyba jednak zostanę przy tej MSI z jednym wentylatorem :)
  • #24 11441079
    wariato
    Poziom 43  
    Posty: 35419
    Pomógł: 1213
    Ocena: 838
    plejdetol napisał:
    W tym przypadku to chyba bardziej dokładam do 2GB pamięci niż lepszego chłodzenia.

    Bez sensu, wersja z 2GB jest wydajniejsza o 2% więc nie zauważalnie i to nie jest warte dokładania nawet 50zł.
  • #26 11445040
    plejdetol
    Poziom 10  
    Posty: 24
    GTX660 jest już za droga i chyba za mocna jak na 19 calowy monitor :)
  • #28 11446950
    plejdetol
    Poziom 10  
    Posty: 24
    Nigdy nie miałem wymagań żeby grać na maks. ustawieniach a ta karta daje radę w chyba wszystkich grach przy nie osiągalnych dla mnie rozdzielczościach więc myślę, że ta HD7850 spokojnie mi wystarczy na co najmniej 3 lata :)
    Oczywiście że lepiej brać lepszą ale jak będę miał to dodatkowe 150zł to wolę za to kupić dobrą obudowę.
    Słyszałem że ta jest dobra Obudowa Cooler Master Elite 430 czarna
  • #29 11447047
    wariato
    Poziom 43  
    Posty: 35419
    Pomógł: 1213
    Ocena: 838
    Średnio dobra, za 170 wg mnie nieopłacalna. Kiedyś stała po około 135-140 to można było tyle dać. Już wolałbym Brutusa 430 bo ma wyjście USB 3.0.
  • #30 11447223
    plejdetol
    Poziom 10  
    Posty: 24
    Huh, jak mam wyjścia USB 3.0 na tylnym panelu płyty głównej i na przednim obudowy to to będzie pasować? :P Trochę mi się namieszało a nie mam pod ręką PCta żeby w nim pogrzebać.
    A jak jest z chłodzeniem tego brutusa? Bo słyszałem że Elite 430 można dobrze wentylować dlatego o niej wspominałem :)

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik planuje zakup zestawu PC do 2500 zł, składającego się z procesora Intel Core i5 2500K, płyty głównej ASRock P67 PRO3, zasilacza Chieftec CTG-600-80P, pamięci RAM Patriot PX534G1600LLK, karty graficznej XFX HD6950 oraz dysku HDD Western Digital Caviar Blue. W trakcie dyskusji pojawiły się sugestie dotyczące zmiany zasilacza na model XFX Core 550W oraz karty graficznej na MSI Radeon HD7850, co może poprawić wydajność. Użytkownik rozważa również zakup dodatkowego chłodzenia dla procesora oraz pamięci RAM 8GB. Wspomniano o różnicach w gwarancji i wydajności między kartami graficznymi oraz o możliwościach podkręcania komponentów. Ostatecznie użytkownik zdecydował się na MSI z powodu dłuższej gwarancji, mimo że chłodzenie nie jest najlepsze.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA