Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka wyłączników schodowych na czujki ruchu (podtynkowe)

mathom 20 Paź 2012 21:27 7716 12
  • #1 20 Paź 2012 21:27
    mathom
    Poziom 9  

Witam!

Mam standardową instalację schodową 3 przewodową na 2 wyłączniki. Chciałbym podłączyć zamiast wyłaczników schodowych 2 czujki ruchu podtynkowe. Odbiornikiem jest transformator Skoff na oprawki ledowe 12v.

Czy to da się zrobić czy trzeba kłaść nowe przewody między czujkami a odbiornikiem i połączyc równolegle ?

Przeryłem forum i nie znalazłem odpowiedzi.

0 12
  • #2 20 Paź 2012 21:40
    BILGO
    Poziom 38  

I chcesz żeby zasada działania wyłączników schodowych się nie zmieniła...? Tz po przejściu obok pierwszego czujnika włącza oświetlenie a po przejściu obok drugiego gasi oświetlenie i na odwrót?

0
  • #3 20 Paź 2012 21:52
    mathom
    Poziom 9  

BILGO napisał:
    I chcesz żeby zasada działania wyłączników schodowych się nie zmieniła...? Tz po przejściu obok pierwszego czujnika włącza oświetlenie a po przejściu obok drugiego gasi oświetlenie i na odwrót?

nie, chciałbym żeby obydwa czujniki zapalały oświetlenie po wykryciu ruchu (niezależnie) i gasiły je po określonym czasie (funkcja czujnika). Musiałyby więc działać równolegle. I czy na istniejącej instalacji da się to zrobić ?

0
  • #4 20 Paź 2012 22:23
    nikusert
    Poziom 37  

Witam
    Musisz pozmieniać połączenia tych przewodów w puszkach.

0
  • #5 20 Paź 2012 22:23
    BILGO
    Poziom 38  

Rozrysuj może tą instalacje z tymi przełącznikami... ze wszystkimi przewodami nawet wolnymi (nie używanymi) aby można było zobaczyć jak doprowadzić neutralny

(w ostateczności będzie trzeba doprowadzić dodatkowe przewody do czujników (N), licząc się z kuciem ścian...)

Rozrysowałem jak by mogło wyglądać połączenie:

0
  • #6 21 Paź 2012 00:02
    mathom
    Poziom 9  

dzięki! faktycznie zmiana podłączenia w puszkach powinna pomóc! dzięki za naprowadzenie!

0
  • #7 21 Paź 2012 00:17
    1079413
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 21 Paź 2012 14:37
    mathom
    Poziom 9  

Zrobiłem dzisiaj wizję lokalną i dzięki bogu w jednej z puszek schodzi się: zasilanie, 3 żyłowy kabel do drugiej puszki i 3 żyłowy do odbiornika. Wasza sugestia pogmerania w puszkach mnie chyba uratowała

Czy jeśli zrobie tak:

będzie gadać ? aha - czujniki ruchu podtynkowe z serii simon 54. Zmostkowanie wszystkiego byłoby w pierwszej puszce (dół)

0
  • #9 21 Paź 2012 15:01
    BILGO
    Poziom 38  

mathom napisał:
    będzie gadać ?

Działać powinno... Te prostokąty oznaczone (dół, góra) to są czujniki??

Lepiej jak byś rozrysował jak są poprowadzone przewody do konkretnych puszek....

0
  • #10 21 Paź 2012 16:28
    mathom
    Poziom 9  

tak, to czujniki.

puszka dół (czujnik 1) ma doprowadzone: zasilanie (3 żyły), puszkę góra (czujnik 2, 3 żyły) i odbiornik (3 żyły). Puszka góra ma dołączoną tylko puszkę dół.

0
  • #11 21 Paź 2012 17:02
    BILGO
    Poziom 38  

mathom napisał:
    puszka dół (czujnik 1) ma doprowadzone: zasilanie (3 żyły), puszkę góra (czujnik 2, 3 żyły) i odbiornik (3 żyły). Puszka góra ma dołączoną tylko puszkę dół.

Zgodnie z wynikającego opisu narysowałem schemat podglądowy jak by to wyglądało...

2
  • #12 21 Paź 2012 20:44
    mathom
    Poziom 9  

dzięki Panowie za pomoc, to musi zadziałać. Można zamknąć temat.

0
  • #13 21 Paź 2012 20:48
    BILGO
    Poziom 38  

mathom napisał:
    to musi zadziałać

Jeśli wszystko dobrze podłączysz nie popełniając przy tym błędu to na pewno zadziała...
    mathom napisał:
    Można zamknąć temat.

Ty jesteś autorem tematu... przy przycisku "odpowiedz" jest "zamknij temat".....

0