Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie czujnikow ruchu pod wyłącznik schodowy

kamiloOO7 16 Mar 2012 23:06 24579 33
  • #1 16 Mar 2012 23:06
    kamiloOO7
    Poziom 9  

witam

Chciałbym podłączyć 2 czujniki ruchu pod wyłącznik schodowy, 1 na dole i 1 n górze. Tylko chciałbym skonsultować żeby nie spalić czujek. Otóż wyłącznik schodowy ma to do siebie ze na dole załączam na górze gaszę. I najwygodniej było by mi podpiąć się na dole do puszki albo wyłącznika schodowego a na górze tylko do wyłącznika. Tylko nie wiem jak bo są 3 przewody. czarny gdzie jest ciągle napięcie, niebieski jest napięcie gdy jest załączone światło i żółto-zielony jest napięcie gdy jest wyłączone. chociaż przy załączonym próbnik leciutko żarzy w żółto-zielonym. I teraz mam pytanie jak podpiąć się do tych przewodów.

1 29
  • #2 16 Mar 2012 23:46
    kizek
    Poziom 35  

Jaki posiadasz czujnik ruchu? Na pewno wymagane jest podłączenie do czujnika przewodu fazowego L, przewodu neutralnego N i odbiornika.

3
  • #3 16 Mar 2012 23:52
    onepiotr
    Poziom 24  

Czujka musi mostkować styki 1 i 2.
    Na rysunku widać, że przy włącznikach nie masz kompletu przewodów zasilających dla czujek.
    Podłączenie czujnikow ruchu pod wyłącznik schodowy

2
  • #4 17 Mar 2012 00:20
    kamiloOO7
    Poziom 9  

Tak czujki mają L,N,L'

czujki są takie:
    Link do aukcji skasowałem. 3.1.18. (10.11) Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym). [Łukasz]

1
  • #5 17 Mar 2012 00:40
    onepiotr
    Poziom 24  

Czujka musi być zasilona: L- faza, N- zero. Wyjście L' podaje fazę do odbiornika.
    !? - Czy to ma być wmontowane w miejsce istniejących włączników schodowych, czy dodatkowo?

N to nie jest "zero"[Łukasz]

0
  • #6 17 Mar 2012 01:01
    kamiloOO7
    Poziom 9  

jedna będzie dodatkowo druga wmontowana

0
  • #7 17 Mar 2012 08:17
    Arturo2005
    Poziom 33  

kamiloOO7 napisał:
    Chciałbym podłączyć 2 czujniki ruchu pod wyłącznik schodowy, 1 na dole i 1 n górze. Tylko chciałbym skonsultować żeby nie spalić czujek.

Kolego a jakie masz w tym doświadczenie?

-1
  • #8 17 Mar 2012 09:58
    mar_cik
    Specjalista elektryk

kamiloOO7 napisał:
    czarny gdzie jest ciągle napięcie, niebieski jest napięcie gdy jest załączone światło i żółto-zielony jest napięcie gdy jest wyłączone

I znowu zielono-żółty pod napięciem. KamiloOO7, instalacje robił Ci partacz, masz tego świadomość?

Podłączanie czujników ruchu do oświetlenia załączanego łącznikami schodowymi kłóci się z logiką działania tych łączników.

1
  • #9 17 Mar 2012 11:03
    onepiotr
    Poziom 24  

mar_cik napisał:
    Podłączanie czujników ruchu do oświetlenia załączanego łącznikami schodowymi kłóci się z logiką działania tych łączników.

Kolega ma rację i kolega post wyżej też ma rację: "Kolego a jakie masz w tym doświadczenie?"

Z doświadczeniem autora w te klocki nie jest chyba najlepiej, a i pomysł nie jest zbyt trafiony.
    Najkorzystniej było by chyba zamontować te czujki jako równoległe źródło oświetlenia ( podświetlenia ), żeby trafić do schodowego.

0
  • #10 17 Mar 2012 11:33
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

mar_cik napisał:

I znowu zielono-żółty pod napięciem. KamiloOO7, instalacje robił Ci partacz, masz tego świadomość?

Tu stanę w obronie tegoż elektryka. W tym przypadku kolory nie mają większego znaczenia. Spotykam w instalacjach w tym samym miejscu (przełączniki schodowe), gdzie zastosowano kable z żyłami bez kolorów. I co wtedy powiesz mar_cik?

Nie jest ważne co kolega spotykał. Na tym forum na pewno nie będzie to wykładnią obowiązujących standardów. Ostrzegam.[kkas12]

0
  • #11 17 Mar 2012 11:42
    onepiotr
    Poziom 24  

Panowie nie dajmy się zwariować. Normy normami, a instalacja jest kładziona przez ludzi, którzy wiedzą co robią ( najczęściej;) ). Następny, który przyjdzie grzebać w puszce włącznika oświetlenia, będzie wiedział czego się spodziewać po żółto-zielonym przewodzie w tym miejscu.

Może lepiej zamknąć ten temat bo rozmijamy się z celem autora.
    Aby się z celem autora nie mijać wystarczy tylko trzymać się tematu.
    Ponadto, normy są dla myślących.
    Dla tych którym się wydaje że myślą na tym forum jest jedna nagroda. Jeśli chce się kolega przekonać jaka to proszę w dalszym ciągu nie myśleć w trakcie pisania.
    Ostrzegam.[kkas12]

1
  • #12 17 Mar 2012 11:54
    kamiloOO7
    Poziom 9  

ludzie te wypowiedzi do niczego nie prowadzą, chciałem poradę dotycząca podłączenia w fajny sposób. oczywiście że wszystko się da, pomysł też mam ale chciałem dopytać ("podobno co 2 głowy to nie 1") ale w tym wypadku wypowiedzi że partacz robił to już śmieszne, tym bardziej że elektrykę robili energetycy PKE z wieloletnim stażem. zaraz tylko się spodziewać dalszych komentarzy dlaczego tych elektryków nie wezmę (do czego 2czujek?!) itp itd Doświadczenie jakieś mam tylko że nie pracuje w tym na co dzień. pzdr

1
  • #13 17 Mar 2012 12:02
    mar_cik
    Specjalista elektryk

Kolego Zybex i kamiloOO7, zielonożółta izolacja oznacza ochronę, bezpieczeństwo, brak napięcia i żadnej dyskusji na ten temat nie ma i być nie może.

Powtórzę. Podłączanie czujników ruchu do oświetlenia załączanego łącznikami schodowymi kłóci się z logiką działania tych łączników.

0
  • #14 17 Mar 2012 17:07
    Arturo2005
    Poziom 33  

kamiloOO7 napisał:
    ale w tym wypadku wypowiedzi że partacz robił to już śmieszne, tym bardziej że elektrykę robili energetycy PKE z wieloletnim stażem

Wiesz Kolego, akurat z energetykami mam styczność praktycznie na codzień i wiem jakie kloski potrafią wywijać. Za samo to że użyli żyły zarezerwowanie TYLKO i WYŁĄCZNIE jako żyła ochronna do innego celu, w tym przypadku jako żyłe fazową, powinno sie im zabrać uprawnienia (jeżeli takowe posiadają).
    kamiloOO7 napisał:
    niebieski jest napięcie

To już przesada!

0
  • #15 17 Mar 2012 21:01
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Doleję zatem oliwy do ognia. Nader często zdarza mi się oglądać instalacje robione przez elektryków. Faza na niebieskim to częsty przypadek. Gniazda drutem 1,5 mm² to też nie pierwszyzna. Mimo, że jestem amatorem, to tak nie robię. Jak widać, to że ktoś ma "papierek" o niczym nie świadczy.
    Wrócę jednak do tego przełącznika schodowego. Przełącznik jak wiadomo ma trzy zaciski. Jak użyjemy kabla z trzema żyłami, to wszystkie trzy musimy wykorzystać.

0
  • #17 17 Mar 2012 21:10
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Rozumiem przez to, że jedna żyła pozostaje niepodłączona? Jeżeli tak, to strata miedzi, chyba że potraktujemy ją jako ewentualną rezerwę.

0
  • #19 17 Mar 2012 21:26
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Ok, zapamiętam sobie te wskazówki. Jak to z kolei ma się do starych instalacji, gdy ktoś na przykład chce przenieść gniazdo trochę dalej lub dołożyć dodatkowe? Czy jest sens dokładać dodatkową żyłę, podczas gdy wszystko wcześniej jej nie ma?

0
  • #21 17 Mar 2012 22:07
    KaW
    Poziom 34  

Może tytuł nie jest zbyt ścisły.Ja zastąpiłem taka instalację czujkami ruchu
    -mieszkańcy po prostu wchodza w strefę dzialania czujek i włącza się światło-na określony czas.
    Klatki sa 3 piętrowe. Nikt już nie używa żadnych właczników .Podobnie w domkach jednorodzinnych.Jest oszczędność prądu i głównie wygoda oraz BHP.
    Nikt nie szuka po ciemku jakichś włączników .

1
  • #22 18 Mar 2012 14:49
    mar_cik
    Specjalista elektryk

KaW napisał:
    Może tytuł nie jest zbyt ścisły.Ja zastąpiłem taka instalację czujkami ruchu
    -mieszkańcy po prostu wchodza w strefę dzialania czujek i włącza się światło-na określony czas.
    Klatki sa 3 piętrowe. Nikt już nie używa żadnych właczników .Podobnie w domkach jednorodzinnych.Jest oszczędność prądu i głównie wygoda oraz BHP.
    Nikt nie szuka po ciemku jakichś włączników .

Mówisz o instalacjach z automatami schodowymi, gdzie czujki ruchu można bez problemu zastosować i całość będzie pracować poprawnie. To nie to samo.

0
  • #23 18 Mar 2012 22:26
    KaW
    Poziom 34  

Na dole diody 1N4007 podłączyć anodami do przew. "1" i "2" -a do katod /połaczonych razem/ podpiąć przewód brazowy z czujki.
    -na górze to samo.Jesli maja być dwie czujki ruchu.
    To będzie iloczyn logiczny.

1
  • #24 19 Mar 2012 00:37
    1665330
    Użytkownik usunął konto  
  • #25 19 Mar 2012 00:39
    1909229
    Użytkownik usunął konto  
  • #26 19 Mar 2012 00:46
    kamiloOO7
    Poziom 9  

chciałbym zostawić całkowicie ten układ schodowy a dodatkowo podłączyć 2 czujniki ruchu.1 góra, 2 dół

0
  • #27 19 Mar 2012 01:15
    1665330
    Użytkownik usunął konto  
  • #28 19 Mar 2012 01:15
    1909229
    Użytkownik usunął konto  
  • #29 19 Mar 2012 02:09
    1665330
    Użytkownik usunął konto  
  • #30 19 Mar 2012 07:13
    MrMazi
    Poziom 16  

kamiloOO7 napisał:

Nie zgodzę się z Kolegą.
    Sam tak mam u siebie. Najpierw chciałem zrobić oświetlenie załączane tylko czujkami. Jedna na górze, a druga na dole. Wtedy ktoś zadał mi pytanie. A jak będziesz chciał coś robić na klatce schodowej? Naprawiać coś, malować? Wtedy będziesz biegać, żeby mieć światło?
    Wtedy dołożyłem łączniki schodowe. I już mi się to parę razy oplaciło.

0