Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki router / oprogramowanie do rejestrowania ruchu sieciowego.

mmaryan 23 Paź 2012 10:04 2460 16
  • #1 23 Paź 2012 10:04
    mmaryan
    Poziom 10  

Poszukuję sposobu na rejestrowanie ruchu sieciowego przez router (najlepiej aby zapisywał logi na pamięci usb podpiętej bezpośrednio do routera.)
    Jaki router ma taką funkcję, ewentualnie jakie oprogramowanie: ddwrt? tomato?

0 16
  • #2 23 Paź 2012 10:33
    Vytautas_YT
    Poziom 26  

Ja bym polecał linksysa wrt54gl z sdmodem, ma duży potencjał jeżeli chodzi o jakiekolwiek programy a do ruchu wystarczy mu tcpdump'a doinstalować ;)

0
  • #3 23 Paź 2012 15:11
    hermes-80
    Poziom 43  

Zależy jaką przepustowość łącza masz do obserwacji - WRT możne się okazać się za słaby - bo przy łączach 30Mb/s następuje brak mocy przy NAT, a co do dopiero odpalenie dumpa.

0
  • #4 23 Paź 2012 15:30
    mmaryan
    Poziom 10  

Łącze 100mb/sek, dzielone na 4 mieszkania.. Chodzi o nagrywanie ruchu sieciowego w razie jakby zaszło podejrzenie łamania prawa przez któregoś z mieszkańców. wyrobi się ten wrt54gl??

0
  • #5 23 Paź 2012 15:30
    Vytautas_YT
    Poziom 26  

No tak, racja, ale kolega nie podał więcej wytycznych, ale ogólnie openwrt powinno bez problemu dać radę ;) Tylko jeszcze kwestia sprzętu

0
  • #6 23 Paź 2012 15:32
    hermes-80
    Poziom 43  

Dla takiej przepustowości to musi być bardzo mocna maszyna - może MT powyżej 600MHz (RouterBOARD 450G) lub router pod alternatywe z zegarem również co najmniej 600MHz.

Nie ma najmniejszych szans by WRT to obsłużył on już przy 30Mb/s zdycha i to tylko sam NAT.

0
  • #7 23 Paź 2012 15:50
    Vytautas_YT
    Poziom 26  

To w takim razie poczekajmy na więcej informacji od autora tematu :)

0
  • #9 23 Paź 2012 16:28
    hermes-80
    Poziom 43  

Jeśli umiesz logicznie myśleć i masz smykałkę informatyka to tak.

0
  • #10 23 Paź 2012 17:50
    mmaryan
    Poziom 10  

no tak.. smykałkę mam do kombinowania..
    z tego co przeczytałem w manualach do tego routera to ustawia się go rpzez serial port - w sensie musze go podłaczyć do kompa i odpalić jakiś emulator??
    później jest typowy command line..

chyba , że ma opcje ustawienia poprzez przeglądarkę po LANie??? - to by była znacznie radośniejsza informacja..

i rozwijając pytanie pierwotne - czy ten router przechowuje logi połączeń na wewnętrznej pamięci, czy tez np może wysyłac plik txt na email?

0
  • #11 23 Paź 2012 20:51
    hermes-80
    Poziom 43  

Interfejs graficzny przez LAN powinien być WINBOX - czy na meile można wysłać - podejrzewam, że tak.

0
  • #12 23 Paź 2012 22:46
    mmaryan
    Poziom 10  

ok dzieki, jestem po rozmowie tel ze sprzedawcą z allegro - gosć sam się zajmuje sieciami i rozwiał moje wątpliwości co do rejestru logów.. heh podobno w jeden dzień router na normalnej sieci jest w stanie wygenerować 25GB danych nieskompresowanych......... chyba mam lipe :( nie wiem czy z 4 mieszkań jest to podobna ilość danych ale raczej na wewnetrznej pamieci nie pojade :/

0
  • #13 23 Paź 2012 22:50
    hermes-80
    Poziom 43  

Eee - nie wpadajmy w skrajności, a tobie tylko logi połączeń są potrzebne - zresztą nie wiadomo co oznacza normalna sieć.

0
  • #14 23 Paź 2012 22:58
    krru
    Poziom 32  

Rejestracja z jednej strony to chyba za mało - musisz trzymać przypisania portów NAT - tak by zidentyfikować po zewnętrznych parametrach (numery IP i porty) od kogo wewnątrz sieci wyszło dane połączenie. Może się zdarzyć, że z jakiegoś portalu korzystało jednocześnie kilka osób a tylko jedna narobiła bigosu. Oczywiście, zgodnie z prawem masz obowiązek rejestrować jedynie połączenia, praktycznie rejestrowanie pakietów TCP SYNC powinno wystarczyć, oczywiście + informacja na jakie porty zostało to przetranslowane przez NAT.

0
  • #15 23 Paź 2012 23:35
    mmaryan
    Poziom 10  

co do prawa - to jest luka w prawie (poprzedni mój temat) bo internet jest na wspólnotę mieszkaniową - nie jest to ISP wedle prawa - i mam to na piśmie od UKE.
    Jednak dla wszelkiego spokoju chciałem takie logi rejestrować (gdyby ktoś studenciakom meiszkanie wynajął)..
    Więc takie najprostsze logi biorąc pod uwagę - router główny (ROUTERBOARD) rejestrowałby tylko logi z 4 routerów podrzędnych (sztywne ip). np "czas / ip wewnetrze / ip zewnetrzne / port" to chyba wystarczy aby powiedzieć władzy kto ich interesuje??? i czy wówczas rzeczywiscie takie dane tyle ważą??

0
  • #16 24 Paź 2012 08:58
    Vytautas_YT
    Poziom 26  

Tego typu logi od 4 klientów to będą akurat bardzo małe rozmiary więc na początek nie masz się czym martwić :)

1
  • #17 30 Paź 2012 19:05
    mmaryan
    Poziom 10  

ok wydębiłem od dostawcy 4 zewnętrzne IP.. więc teraz pozostaje mi tylko dobrze pokierować ruchem i bajka..
    czy na coś uważać w szczególności przy takim przekierowaniu?

1
  Szukaj w 5mln produktów