Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Emulator zmieniarki dla aut grupy VAG

GrzesiekN 24 Sep 2017 02:33 53517 150
Nazwa.pl
  • Emulator zmieniarki dla aut grupy VAG
    Tytułem wstępu
    Dziś w wasze ręce oddaję bardzo prosty w realizacji emulator zmieniarki kompatybilny, z trochę już starszymi, radiami w samochodach grupy VW/Audi . Osobiście używam go w połączeniu z Concertem II, ale będzie działał także z wieloma innymi modelami. Jako odtwarzacz mp3 wykorzystałem moduł DFPlayer mini dostępny szeroko w internecie. U naszych chińskich przyjaciół już od 1.5$ z dostawą. DFPlayer mini posiada wyjścia z przetwornika DAC dostosowane poziomem do wejść analogowych radia przez co nie wymaga żadnego dopasowania. Jakość odtwarzanego sygnału jest bardzo dobra.

    Opis działania
    Urządzenie emuluje obecność kilku płyt w zmieniarce. Każda z nich to inny fizyczny nośnik. CDC1 to wejście USB, CDC2 karta SD, CDC3 to połączenie przez USB z komputerem PC, CDC5 wejście analogowe AUX. Brakujący CDC4 to wejście Bluetooth, chwilowo niedostępne (opóźnienie w dostawie). Pojawi się w wersji 1.1. Pamięć USB i SD podzielona jest na katalogi o ściśle określonych nazwach. Dla katalogów są to numery 01,02,03..99. W tych katalogach możemy umieścić do 99 plików, których nazwy MUSZĄ zaczynać się od liczb w postaci 001,002,003...099 (np. 013_Unchained.mp3). To na tyle z ograniczeń. Jak na tą cenę i możliwości mogę się pogodzić z tam małym utrudnieniem w nazewnictwie plików. Utwory przełączamy standardowymi przyciskami, a zmiana folderów następuje poprzez przyciski przewijania. Jako, że możliwości prezentacji danych na wyświetlaczu mojego radia są bardzo ograniczone przy zmianie katalogu na kilka sekund pojawia się w miejscu czasu zapis symbolizujący numer katalogu jako czas poprzedzony znakiem minus (np. -0:01, -0:02, -0:03 ... -0:99). Umożliwia to odnalezienie się w strukturze katalogów. Jak to działa namacalnie można zobaczyć w dołączonych filmie.





    Problemy projektowe
    Niefortunnie pomyliłem się podczas tworzenia elementu DFPlayer mini w Eaglu i założyłem że slot SD skierowany jest w stronę nogi nr 1. Że tak nie jest zauważyłem dopiero w czasie montażu. Odwrotne położenie gniazda skutkuje to koniecznością wsuwania karty SD od tyłu. Ograniczony czas w tym tygodniu nie pozwolił mi na poprawienie tego przed publikacją wersji 1.0, ale usunę ten problem po przyjściu modułu BT w wersji 1.1. To jednak nie koniec nieszczęść. Odwrotne położenie gniazda, a przez to brak możliwości wsunięcia karty SD, zmusił mnie do użycia kątowego złącza IDC w miejsce wersji prostej, a ta jak wiemy posiada odwrotną numerację pinów. Przed wlutowaniem go należy ściągnąć obudowę obrócić o 180 stopni (kluczem do laminatu). Wszystko dokładnie uwidoczniłem na zdjęciach. Jak wspomniałem wcześniej usunę te problemy w wersji 1.1. Co i jak dokładnie pokazuje zdjęcie
    Emulator zmieniarki dla aut grupy VAG

    Pozostałe informacje
    Płytka prototypowa została wykonana metoda fotograficzną. Ustawienia fuse bitów atmegi na zdjęciu. Minimalna szerokość ścieżki to 12mils (0,3mm). Z braku innych możliwości pokryłem ją ochronnie kalafonią rozpuszczoną w spirytusie, co nie wpłynęło korzystnie na jej wygląd. Mała galeria zdjęć prezentująca urządzenie

    Emulator zmieniarki dla aut grupy VAGEmulator zmieniarki dla aut grupy VAGEmulator zmieniarki dla aut grupy VAGEmulator zmieniarki dla aut grupy VAGEmulator zmieniarki dla aut grupy VAGEmulator zmieniarki dla aut grupy VAGEmulator zmieniarki dla aut grupy VAG

    W załączniku schemat, płytka oraz wsad do procesora
    zmienia...zip Download (43.05 kB)Points: 3 for user

    Program narzędziowy do konwersji całych dysków przenośnych na format zgodny z DFPlayer mini. (Windows)
    Emulator zmieniarki dla aut grupy VAG
    dfplayer..r.zip Download (883.58 kB)Points: 3 for user

    Pozdrawiam. GrzesiekN

    Cool? Ranking DIY
    About Author
    GrzesiekN
    Level 11  
    Offline 
    Has specialization in: programowanie delphi, programista php/mysql/html/css/js
    GrzesiekN wrote 134 posts with rating 140. Live in city Strzegom. Been with us since 2006 year.
  • Nazwa.pl
  • #2
    slawcioo88
    Level 21  
    Czy w kolejnej wesji albo w przyszłych planujesz dodać możliwość wyświetlania utworu lub innych informacji na wyświetlaczu fis?
  • #3
    carloooss
    Level 12  
    Mógłbyś sprawdzić czy będzie działał z radiem Navigation Plus RNS-E?
    Jeśli tak to sukces.
  • #4
    krisRaba
    Level 31  
    A czy możesz napisać coś odnośnie źródła ograniczeń z nazwami? Z czego ono wynika? Czy to sprawa tego chińskiego modułu? Czy może własnej implementacji?
    W jaki sposób rozpracowałeś komunikację między radiem a zmieniarką?
    Co było w tym projekcie po stronie Twojego MCU, a co załatwia gotowy chiński player?
  • Nazwa.pl
  • #5
    GrzesiekN
    Level 11  
    slawcioo88 wrote:
    Czy w kolejnej wesji albo w przyszłych planujesz dodać możliwość wyświetlania utworu lub innych informacji na wyświetlaczu fis?

    Pewnie masz na myśli ID3 z pliku mp3. Tego akurat DFPlayer mini nie dostarcza poprzez swoje API. Czas i numer utworu będą domyślnie widoczne na tym wyświetlaczu.

    carloooss wrote:
    Mógłbyś sprawdzić czy będzie działał z radiem Navigation Plus RNS-E?

    Nie posiadam takowego urządzenia. Ale zawsze możesz sam to sprawdzić. Zaprogramowana ATmega8 odblokowuje działanie zmieniarki poprzez emulację CDC5 jako wejścia AUX.

    krisRaba wrote:
    czy możesz napisać coś odnośnie źródła ograniczeń z nazwami?

    To ograniczenie odtwarzacza DFPlayer mini

    krisRaba wrote:
    W jaki sposób rozpracowałeś komunikację między radiem a zmieniarką?

    Na początku ogólnie poczytałem o tym temacie w internecie. Do reszty dotarłem metodą wielokrotnych prób wysyłając ramki do radia i obserwując co się na nim wyświetla.

    krisRaba wrote:
    Co było w tym projekcie po stronie Twojego MCU, a co załatwia gotowy chiński player?

    MCU odpowieda za obustronną komunikację z radiem. Odbiera od niego polecenia i tłumaczy ja na polecenia przesyłane do DFPlayera (dokumentacja API urządzenia DFPlayer mini jest dostępna bez problemu). Nadaje do radia aktualny stan zmieniarki np. aktualnie odtwarzane urządzenie, ładowanie/usuwanie nośnika itp.
  • #7
    gosztekseba
    Level 31  
    Witam,
    a jak sprawa wygląda z radiem Concert 3? Takie radio zamontowane mam fabrycznie w Audi A3 2007r. Wiadomo, że nie działa czy nie sprawdzał kolega?
    Gratuluję pomysłu i samej konstrukcji. :)
  • #8
    GrzesiekN
    Level 11  
    gosztekseba wrote:
    a jak sprawa wygląda z radiem Concert 3? Takie radio zamontowane mam fabrycznie w Audi A3 2007r. Wiadomo, że nie działa czy nie sprawdzał kolega?

    Ogólnie rzecz biorąc nawet nie planowałem tego projektu, ale w mojej zmieniarce uszkodziła się zębatka i padła biedna. To skłoniło mnie do takiego rozwiązania. Nie sprawdzałem innych połączeń, bo nie mam takiej możliwości.

    Skoro poruszyłem już temat uszkodzonej zębatki. Pochodzi ze zmieniarki Panasonic CX-CA1821L. Oznaczona jest symbolem yefx003811.

    Emulator zmieniarki dla aut grupy VAG

    Może ktoś ma i sprzeda?
  • #9
    rafi84
    Level 24  
    Kolego powiedź kiedy można się spodziewać kolejnej wersji :)
    Już zabieram się za zamawianie komponentów i już nie mogę się doczekać aż zejdę z transmitera FM z mojej audiuni :D
  • #10
    GrzesiekN
    Level 11  
    rafi84 wrote:
    Kolego powiedź kiedy można się spodziewać kolejnej wersji

    Dokładnie nie wiem, bowiem paczka z aliexpressu jest w drodze. Kiedy będzie to zawsze zagadka.
    Ale to nic. Właśnie wracam z montażu w samochodzie. Wcześniej napisałem, że jakość sygnału audio jest bardzo dobra. Pozwoliłem sobie na to stwierdzenie patrząc na oscyloskop podczas odtwarzania sygnałów testowych na biurku. Teraz mogę powiedzieć, że nic bym nie zmienił. Działa wszystko od subbasu aż po gwizdek. Nie przewiduję reklamacji.
    Pozdrawiam
  • #11
    Hetii
    Level 16  
    Fajny projekt, gratuluje pomysłu i wykonania.

    Zastanawia mnie czy czasem funkcja zmieniarki nie musi być jakoś aktywowana w komputerze autka? Jak rozumiem to jest możliwe tylko przez interfejs ODBII?

    Na moim przykładzie mam Peugeota 206 z fabrycznym radiem bazującego na SAA7708H i tak mnie już korci od dłuższego czasu aby dobrać się do magistrali i2c i sterować nim osobno by móc zachować kontrolę przyciskami przy kierownicy, oraz podawać sygnał analogowy z odtwarzacza mp3, oraz sterować nim.

    P.S.
    Fajnie by było gdyby twój układ oferował także aktywowanie zmieniarki w radiach, które mają ją nieaktywną.

    P.P.S
    Trochę niezrozumiały dla mnie jest wymóg nazewnictwa plików.
    Czy nie można dodać tych prefiksów w locie przez atmegę po odczytaniu listy plików?
    Ewentualnie można by zrobić czytanie dodatkowego pliku txt, gdzie pozycja występowania nazwy danej piosenki określała by jej numer.

    P.P.P.S
    A może by tak pokusić się o dodanie wyświetlacza oled na ssd1306 oraz w nim dorobić menu do wybory utworów ;)
  • #12
    avatr
    Level 11  
    Super projekt i jak widać po filmie dobrze to działa!

    Aktualnie sam w audi korzystam z transmitera Xiaomi. Niestety w moim radiu Symphony II też coś stało się ze zmieniarką :( Wyskakuje ERROR 3 nie czyta i nie oddaje płyt. Jeszcze nie doszedłem do tego co to powoduje.

    Jednak taka opcja podania muzyki też by się przydała. Biorę się za zamawiane podzespołów. Jaki moduł BT będzie dodany? XS3868 czy może coś innego? Chciałbym go już również zamówić. Podejrzewam, że nie będę jedyny :)
  • #13
    GrzesiekN
    Level 11  
    Hetii wrote:
    Zastanawia mnie czy czasem funkcja zmieniarki nie musi być jakoś aktywowana w komputerze autka?

    Musi być włączona zmieniarka w kodowaniu radia. Niepamiętam dokładnie co tam wpisałem, ale informacje o tym są powszechnie dostępne.
    avatr wrote:
    Jaki moduł BT będzie dodany? XS3868 czy może coś innego?

    Dokładnie taki.
  • #14
    tesla97
    Level 14  
    Jak wygląda procedura komunikacji po naciśnięciu przycisku zmiany płyty. Czy należy wysyłać jakie płyty CDC są dostępne? Jaka komenda jest odbierana po naciśnięciu przycisku zmiany płyty. Co dzieje się potem?
    Powiedzmy że jesteśmy na CDC1 wysyłamy w ramce 0xBE czyli CDC1 (tak BTW jak ktoś ma Chorusa to wysłanie 0xBF to CD0 czyli CD i na FIS wyświetla się tak jakby czytał płytę CD z radia) naciskamy przycisk zmiany płyty na CDC2 czy atmega dostanie
    Spoiler:
    cd 2
    0x53 0x2C 0x8C 0x73
    0x53 0x2C 0x14 0xEB
    0x53 0x2C 0x38 0xC7
    send new cd no. to confirm change, else:
    0x53 0x2C 0xE4 0x1B beep, no cd (same as play)
    0x53 0x2C 0x14 0xEB


    Czy w tym wypadku wystarczy odczytać tylko pierwszą ramkę czyli
    0x53 0x2C 0x8C 0x73
    i najważniejsze z niej czyli 0x8C co oznacza CDC2?

    EDIT.
    Czy może chodzi o tą sekwencje
    
        send_package(0x74,0xBE,0xFE,0xFF,0xFF,0xFF,0x8F,0x7C); //idle
        _delay_ms(10);
        send_package(0x34,0xFF,0xFE,0xFE,0xFE,0xFF,0xFA,0x3C); //load disc
        _delay_ms(100);
        send_package(0x74,0xBE,0xFE,0xFF,0xFF,0xFF,0x8F,0x7C); //idle
        _delay_ms(10);


    i tutaj musimy wysłać dostępne "płyty"?
  • #15
    GrzesiekN
    Level 11  
    Według mojej opini nie ma żadnych sekwencji rozkazów. Wysyłamy polecenia konfigurujące radio 0x34 lub informujące o statusie zmieniarki 0x74
    // CDC1 załadowana
    34 2E FE FF FF B7 FF 3C
    // CDC1 nieobecna w zmieniarce
    34 6E FE FF FF FF FF 3C
  • #16
    papluch
    Level 9  
    Świetna sprawa :)

    Ciekawi mnie w jakim celu ma być wykorzystywany port usb do połączenia z pc?
  • #17
    szikaka
    Level 14  
    Jako że jestem nieco w temacie odpowiem

    Hetii wrote:
    P.S.
    Fajnie by było gdyby twój układ oferował także aktywowanie zmieniarki w radiach, które mają ją nieaktywną.

    W przypadku VAG zmieniarka łączy się wyłącznie z radiem więc nie musi być aktywowana w jakimś "centralnym" komputerze, wystarczy kodowanie radia, chociaż nie jestem pewien czy nawet to nie jest zbędne


    Hetii wrote:
    P.P.S
    Trochę niezrozumiały dla mnie jest wymóg nazewnictwa plików.
    Czy nie można dodać tych prefiksów w locie przez atmegę po odczytaniu listy plików?
    Ewentualnie można by zrobić czytanie dodatkowego pliku txt, gdzie pozycja występowania nazwy danej piosenki określała by jej numer.

    Tak jest prościej zwłaszcza jeśli odtwarzacz udostępnia komendy typu następny/poprzedni folder/piosenka. Odczytanie listy plików jest kiepskim pomysłem ze wzg. na ilość RAM'u jaką dysponuje m8, dodatkowy txt trzeba by generować co jest bez sensu zwłaszcza, że protokół zmieniarki (a także LCD radia) nie udostępnia możliwości wyświetlania czegoś ponad to co macie w pierwszym poście na filmie. Kiedyś popełniłem coś podobnego na VMusic2 od FTDI on udostępniał nazwy ale i tak nic z tym od tak nie zrobisz ;)

    Hetii wrote:
    P.P.P.S
    A może by tak pokusić się o dodanie wyświetlacza oled na ssd1306 oraz w nim dorobić menu do wybory utworów

    To trochę bez sensu jako, że auto ma już 2 wyświetlacze dostępne :) (radio i FIS) pierwszy niestety dość ograniczony ale drugi to już tylko kwestia zabawy. Trzeba by się wpiąć w CAN radia i albo prostsza opcja udawać fabryczny zestaw głośnomówiący albo bardziej skomplikowana routować ramki radia podmieniając te z tekstem na FIS :)
  • #18
    gosztekseba
    Level 31  
    papluch wrote:
    Świetna sprawa :)

    Ciekawi mnie w jakim celu ma być wykorzystywany port usb do połączenia z pc?


    A Pendrive kolega widział?
  • #19
    GrzesiekN
    Level 11  
    gosztekseba wrote:
    Ciekawi mnie w jakim celu ma być wykorzystywany port usb do połączenia z pc?

    W dokumentacji jest taki zapis: "USB flash, SD card, and PC online(PC
    online means module is connecting with PC via a USB cable)." Przyznam bez bicia, że nie sprawdziłem co to znaczy ale uwzględniłem to w obsługiwanym urządzeniu
  • #20
    papluch
    Level 9  
    gosztekseba wrote:
    papluch wrote:
    Świetna sprawa :)

    Ciekawi mnie w jakim celu ma być wykorzystywany port usb do połączenia z pc?


    A Pendrive kolega widział?


    Pendrive jest jako cd1 a usb o które się pytałem jest cd3

    GrzesiekN wrote:
    W dokumentacji jest taki zapis: "USB flash, SD card, and PC online(PC
    online means module is connecting with PC via a USB cable)." Przyznam bez bicia, że nie sprawdziłem co to znaczy ale uwzględniłem to w obsługiwanym urządzeniu


    Dzięki wielkie czekam na wersje 1.1 z bluetooth pewnie pokaże się szybciej niż dostane paczki z ali
  • #21
    Hetii
    Level 16  
    szikaka wrote:
    Jako że jestem nieco w temacie ...


    To pozwolę sobie dopytać o parę rzeczy nurtujących mnie.

    Mianowicie, jak rozumiem w autach mamy interfejsy OBD2 oraz VAG.

    Czy na obu pojawiają się informację typu następny/poprzedni utwór oraz informacja o sterowaniu głośności?

    Jeżeli chodzi o złącze zmieniarki, to czy to jest z VAG/ODB2 jakoś połączone czy też idzie wewnętrznie do DSP radia?

    Czy posiadasz informację co trzeba nadać do radia i/lub VAG-a aby aktywować zewnętrzne wejście w radiu?

    Oraz czy te protokoły są jakoś ujednolicone i niezależne od modelu auta?

    Gdzie ewentualnie szukać opisu protokołów?
  • #22
    szikaka
    Level 14  
    Hetii wrote:
    szikaka wrote:
    Jako że jestem nieco w temacie ...


    To pozwolę sobie dopytać o parę rzeczy nurtujących mnie.

    OBD2 jest standardem międzynarodowym i w gruncie rzeczy definiuje tylko wtyk/pinout pisząc VAG chodziło mi o samochody z grupy VAG Audi Seat Skoda i VW w jej obrębie rozwiązania technologiczne są wymieniane rzuć okiem na Seata Exeo i A4 b7

    to co jest dostępne na OBD zależy od samochodu, producenta, modelu i roku. U mnie w A4 2003 na OBD mam tylko kLine do diagnostyki, od 2004 jest już CAN

    u mnie np mam dostępne 3 oddzielne magistrale CAN (500k i 2x 100k) sterowniki są pogrupowane i wymieniają dane między sobą w obrębie jednej sieci i tak np w mojej A4 za sterowanie głośnością odpowiedzialny jest sterownik kierownicy (przyciski multifunkcji) i on wysyła komendy do radia, ale zmieniając radiem ta informacja nie jest już dalej dystrybuowana, choć nie miałem okazji nie sądzę jednak żeby ta ramka była wysyłana na obd.

    w Audi(grupie VAG) zmieniarka podłączona jest bezpośrednio z radiem, w przypadku starszych radii typu chorus i w góre przez symphony aż do rns-e ten interface jest praktycznie identyczny( wyjątkiem była delta tam było coś innego ale to roczniki ~95), zmieniarka wysyła SPIem status ma jedną linie zwrotną sznurek dźwięk zaś jak widać wygodnie analogiem, po 2008 w A4 stety/niestety wprowadzono już MOST (światłowód) i nie da się od tak czegoś tam wkleić(co oczywiście nie znaczy że się nie da :twisted: )

    wracając, żeby otworzyć line In zmieniarki trzeba co kilka ms wysłać krótką ramkę po spi, (no chyba że chcesz przechwycić sterowanie)

    A gdzie szukać no cóż internet fora... często niemiecko języczne czasem nawet coś po rosyjsku, niestety VW jak i reszta mają te opisy ale za cholere nie chcą się nimi podzielić ;)
  • #23
    Vytautas_YT
    Level 30  
    Czyli ten emulator podpina się w miejsce tradycyjnej zmieniarki tak? A czy jest możliwość podłączyć jedno i drugie? Żebym miał oryginalną zmieniarkę i taki emulator?
  • #24
    GrzesiekN
    Level 11  
    Vytautas_YT wrote:
    Czyli ten emulator podpina się w miejsce tradycyjnej zmieniarki tak?

    Tak
    Vytautas_YT wrote:
    A czy jest możliwość podłączyć jedno i drugie?

    W tym przypadku nie, ale zawsze można wykonać jakiś kablel przejściowy.
  • #25
    Marek_Ertew
    Level 16  
    Quote:
    CDC3 to połączenie przez USB z komputerem PC

    Proszę podziel się informacjami jak działa ten tryb, co zyskujesz i jak go włączyć.

    Z moich eksperymentów wynika że moduł interfejs USB hosta lub USB device na tych samych pinach. Podłączenie pamięci USB i wydanie komendy "odtwarzaj z USB" powoduje aktywację hosta, dokładnie jak u Ciebie. Natomiast podłączenie do USB do PC bez żadnych komend powoduje przerwanie odtwarzania, zerwanie komunikacji z uC i przełączenie modułu w oryginalny czytnik kart µSD (komputer widzi to jako normalną pamięć USB).
  • #26
    rosak
    Car dashboards specialist
    Hetii wrote:
    Zastanawia mnie czy czasem funkcja zmieniarki nie musi być jakoś aktywowana w komputerze autka? Jak rozumiem to jest możliwe tylko przez interfejs ODBII?


    Opiszę na przykładzie swojej C5 III ale wydaje mi się, że wszystkie auta PSA mają tak samo. Zmieniarkę trzeba aktywować przez Lexia/DiagBox/Pp. Następnie trzeba znać ramki które zmieniarka wysyła. Ja popełniłem ogromny błąd i nie zczytałem ramek przed sprzedażą chińskiego emulatora zmieniarki Yatour. Może ktoś by się podzielił tą informacją?

    Zrobiłem coś podobnego co autor wątku, jednak zamiast SD mam moduł BT na CSR8645. Kiedy włączam zapłon moduł łączy się z telefonem, bez wyciągania go z kieszeni oraz uruchamia Spotify. Z kierownicy mam sterowanie play/stop oraz następny/poprzedni i przewijanie. Wszystkim steruje Atmega168 i MCP25625. W tych autach są 2 szyny CAN, główna 500kbps i comfort 125kbps. Ponieważ nie mam ramek zmieniarki moduł podłączyłem pod wejście AUX z tyłu radia RD4.
  • #27
    GrzesiekN
    Level 11  
    Uzupełniłem projekt o program narzędziowy do konwersji całych dysków przenośnych na format zgodny z DFPlayer mini. Załącznik w pierwszym wpisie.
  • #28
    novcio
    Level 13  
    GrzesiekN Właśnie miałem pytać czy ręcznie zmieniasz nazwy plików by zaczynały się od "001". Znalazłem program do zmieniarki np Yatour YT-M06 nazywa się "Car MP3 Organizer" Niestety z DFPlayer chyba nie zadziała bo tworzy katalogi "CD01" CD02 itp.
    W dodatku nazwy utworów całkowicie zmienia na np: "0001CD01" Więc tytuły na komputerze można odzyskać tylko ze znaczników ID3(za to program u mnie ma wielki minus), ale ogólnie dobrze zrobiony i łatwo z nim się zmienia kolejność plików "sam automatycznie zamienia numery". Twój program na Windows 10 u mnie nie działa pola ""foldery" oraz "Plik" są nieaktywne. Jeżeli kliknę "Wykonaj" następnie "tak" to otrzymuję komunikat "przetwarzanie zakończone" Ale na Pendrivie nic się nie zmienia, nazwy plików nie zmienione katalogi się nie tworzą. Moduł DFPlayer dopiero zamówiłem z Chin. W samochodzie mam oryginalną zmieniarkę na CD, posiadam radio "RNS-E" (z wejściem na dwie karty pamięci). Więc Twój projekt traktuję jako ciekawostkę chciałem sprawdzić czy emulator zadziała i podzielić się tym na forum. Jeszcze miałbym możliwość przetestowania na radiu "chorus 2".
  • #30
    novcio
    Level 13  
    rosak Nie znałem TC w windowsie zaznaczyłem wszystkie pliki i próbowałem zmienić nazwy to każdy plik dostał taki sam początek "001" W TC Twoim sposobem wpisuję "[C001][N]", ale nazwy plików numerują się bez zer na początku czyli leci 1, 2, 3. A miało być 001, 002. Co wpisać w polu "matryca zmiany: nazwa pliku"?.

    GrzesiekN Twój program już u mnie działa po restarcie systemu.