Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jakość 100%, siła 92% a MUX 2 (TVN, Polsat,...) tnie w pogodne dni

18 Lis 2012 14:39 2334 10
  • Poziom 1  
    Witam,

Trochę info na początek:

Mieszkam w Wieliczce, mniej więcej 4-5km w lini prostej od nadajnika Chorągwica, nadajnik jest dobrze widoczny. Zastosowana antena to UHF 11-elementowa Dipol 11/21-69, długość kabla około 10m, dekoder Wiwa, jeden telewizor.

Problem:

programy MUX1 i MUX3 chodzą zawsze idealnie, jakość/siła = 100%/100%

problem jest z programami MUX2 (TVN,Polsat, itd.) - pomimo że wskaźnik jakość/siła pokazuje 100%/92% to w pogodne dni, czyste niebo, itp - dość często obraz "ścina/kwadracieje" - w dni z gorszą pogodą np przy mgle, podczas deszczu, itp. wszystko śmiga o wiele lepiej, nie ma tych zakłóceń.

Podobno to wina zbyt mocnego sygnału, co nawet by się zgadzało bo z tego co znalazłem w sieci to Chorągwica nadaje:

Mux1 25kW
    Mux2 100kW
    Mux3 2kW

Próbowałem ustawiać "krzywo" antenę ale niewiele to pomagało a przy zbyt dużym przestawieniu traciłem totalnie sygnał.

Pytanie:

Czy ktoś jest mi w stanie poradzić jak mogę usunąć mój problem? I z góry uprzedzam - nie jestem elektronikiem więc w miarę prostym językiem proszę :-)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 38  

Jeśli antena jest pasywna, to spróbuj odkręcić ją o 180° i napisz, co się okazało.
  • Poziom 36  
    _cheetah_ napisał:
    odkręcić ją o 180°

Obrócić, chyba ? :)
  • Poziom 38  
    andrefff napisał:
    Obrócić, chyba ? :)
    A co to za różnica dla mmo4ever?
  • Poziom 36  
    Zasadnicza, nie można czegoś odkręcić o 180°, można po prostu nie zrozumieć idei.
  • Poziom 38  

Antenę można zarówno 'obrócić', jak i 'odkręcić', ale, niech się może wypowie zainteresowany, czyli mmo4ever?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    mmo4ever napisał:
    Zastosowana antena to UHF 11-elementowa Dipol 11/21-69

Zastosowałeś WIELKĄ armatę na wróbelka (a wręcz na motylka).

Z tej odległości masz tak potężny poziom sygnału, że aż się prosi założyć tłumik sygnału około -10dB w tą instalację.

Pozdrawiam.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 24  
    Niestety w Wieliczce jest problem z odbiorem w niektórych miejscach.
    Wieliczka jest położona w dolinie, a anteny nadawcze na wysokim maszcie na wysokiej górze. Charakterystyka anten nadawczych jest taka że sygnał przechodzi nad Wieliczką. Antena ustawiona poziomo "bije" w okoliczne wzgórza i zabudowania.
    Wyjściem może być skierowanie anteny w płaszczyźnie pionowej ok 30 stopni do góry. Wyeliminuje to ewentualne zakłócenia dochodzące do anteny.
  • Moderator
    Dla odbioru cyfrowego nie ma to większego znaczenia.
    Załóż tłumik- tak jak radzą powyżej - i antenę skieruj nieco do góry, nie powinno być problemu.
    Dekodery pracują najlepiej jak siła sygnału sygnału jest na poziomie około 80%.
    Główną przyczyna rwania obrazu przy dużym poziomie jest.. praca nadajników analogowych.
    Tłumik najczęściej poprawia radykalnie sytuacje.